Урок «Василь Тьоркін». Історія створення та особливості композиції. Василь Тьоркін у фільмах Історія створення та композиція Василій Тьоркін

Відкритий урок молодого спеціаліста школи №11 м. Калінінграда Жаркової Марії Олександрівни.

Вивчення нового матеріалу. Знайомство з особистістю А.Т. Твардовського: життя та етапи творчості поета.

Аналіз композиційних особливостей поеми "Василь Тьоркін".

Робота має груповий характер, пошуко-творча діяльність

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Попередній перегляд:

Дата: 15.04.

Тема урока : А.Т. Твардовський – поет-громадянин. Історія створення поеми «Василь Тьоркін». Жанрово-стильові та сюжетно-композиційні особливості поеми.

Цілі:

1) розкрити громадянську мужність поета; показати роль поеми та героя у роки війни; допомогти учням усвідомити витоки нашої перемоги;

2) удосконалювати вміння аналізувати ліричний твір; складати зв'язковий текст за заданим питанням;

3) пробудити інтерес до історії війни, історії своєї сім'ї; викликати емоційний відгук під час розмови про війну; сприяти вихованню патріотичних почуттів.

Вигляд уроку : Урок вивчення нового матеріалу (змішаний: бесіда, дослідження)

Форми роботи учнів:бесіда, усна робота, групова робота, пошукова діяльність.

1. Організаційний момент: Привітання ; озвучування плану та постановка учнями цілей уроку; робота у класних зошитах: записати дату, тему уроку.

Формування цілей уроку: Як ви думаєте, які цілі ми переслідуватимемо на сьогоднішньому уроці? (розкрити громадянську мужність поета; показати роль поеми та героя у роки війни; удосконалювати вміння аналізувати ліричний твір)

І етап уроку (17 хв):

2. Ознайомлення з особистістю Твардовського (повідомлення груп)

Перш ніж розпочати знайомство з життям та творчим шляхом А.Т. Твардовського хочу зачитати вам вірш радянського поета Михайла Дудіна «Пам'яті А.Т. Твардовського» (1988 р)

Він був на першому рубежі

Тієї полкової розвідки боєм,

Де немає можливості вже

Для відступу героям.

Поезія особняком

Його прозрінням дарувала.

Його вільною мовою

Стихія Життя говорила.

Співчуттям обтяжений

І в пісні вірний свавіллям,

Він серцем прийняв біль часів

І зробив власним болем.

Нехай пам'ять, немов сон, уві сні

Зберігає для честі та докору

Всю глибину в блакиті

Його дитячого погляду.

Завдання: Записати тези виступів однокласників у зошит. Відповісти на питання:

Повідомлення та презентації учнів ( 12 хв )

1. Біографія А. Т. Твардовського (перша група).

А.Т. Твардовський народився 8 червня 1910 року на хуторі у глибині Смоленщини, у селянській родині. Поет розповідав, що тягнувся до літератури і особливо до віршів з дитинства. Він почав складати вірші ще до оволодіння первісною грамотою: «Добре пам'ятаю, що перший мій вірш, які викривають моїх однолітків, розорювачів пташиних гнізд, я намагався записати, ще не знаючи всіх букв алфавіту і, звичайно, не мав уявлення про правила віршування... Я виразно пам'ятаю, що було пристрасне, гаряче до серцебиття бажання... і ладу, Ряда, і музики,- бажання народити їх у світ - негайно, почуття, супутнє і досі всякому новому задуму».

Для формування особи майбутнього поета мало велике значення начитаність його батька, любов до книги, яку батько виховував у дітях. "Цілі зимові вечори у нас часто віддавалися читанню вголос якоїсь книги", - писав Твардовський в автобіографії. Він рано познайомився з творами Пушкіна, Гоголя, Лермонтова, Некрасова.

Батько мріяв дати дітям гарна освіта. Підготовка до гімназії розпочалася заздалегідь. Трифон Гордєїч навіть спеціально привіз зі Смоленська репетитора, свого далекого родича, і Олександр одразу був записаний у другий клас. Навчання тривало до 1924 року в різних школах. Твардовський стає діяльним учасником життя села. Він, рядовий сільський комсомолець, посилав невеликі замітки в редакції смоленських газет. Писав про невиправлені мости, про комсомольських суботників, про зловживання місцевої влади». А 19 липня 1925 року у газеті « Смоленське село» був надрукований перший вірш «Нова хата» за підписом «Олександр Твардовський». Так розпочинався творчий шлях поета.

У 1932 – 1939 роках Твардовський навчається у Смоленському педагогічному інституті на гуманітарному факультеті, потім у Московському інституті історії, філософії та літератури, плідно пише та друкується.

К. Симонов так згадує про цей період: «Слава, що прийшла до нього, анітрохи не похитнула його серйозного і суворого ставлення до того поняття необхідної для письменника освіченості, в яке він вкладав дуже багато... Ставши видатним поетом, він залишався видатним студентом, із завзятістю продовжуючи шляхи до заповітної мети і з блиском завершивши освіту в кращій на той час гуманітарній вищій навчальному закладікраїни».

Життя внесло свої корективи до творчих планів Твардовського. Почалася війна з Фінляндією, і він став кореспондентом фронтової газети "На сторожі Батьківщини". Потім Велика Вітчизняна війна...

2. Твардовський на війні. (Друга група.)

«Життя – одне, і смерть – одне»

Перший ранок Великої Вітчизняної війнизастав Твардовського в Підмосков'ї в селі Грязі Звенигородського району, на самому початку відпустки. Увечері того ж дня він був у Москві, а через добу - направлений до штабу Південно-Західного фронту, де він мав працювати у фронтовій газеті «Червона Армія».

Деяке світло життя поета під час війни проливають його прозові нариси «Батьківщина і чужина», і навіть спогади Є. Долматовського, У. Мурадяна, Є. Воробйова, О. Верейського, знали Твардовського у роки, У. Лакшина і У. Дементьєва , яким згодом Олександр Трифонович чимало розповідав про своє життя Так, В. Лакшину він розповів, що «1941 року під Києвом... ледве вийшов з оточення. Редакція газети Південно-Західного фронту, в яку він працював, розміщувалася в Києві. Наказано було не залишати місто до останньої години... Армійські частини вже відійшли за Дніпро, а редакція все ще працювала... Твардовський врятувався дивом: його взяв до себе в машину полковий комісар, і вони ледве вискочили з кільця німецького оточення, що змикалося». Весною 1942 року він вдруге потрапив до оточення - цього разу під Каневом, з якого, за словами І.С. Маршака, знову вийшов «дивом». У середині 1942 року Твардовський був переміщений з Південно-Західного фронту на Західний, і тепер до кінця війни його рідним будинком стала редакція фронтової газети «Червоноармійська правда». Стала вона рідною домівкою і легендарного Теркіна.

За спогадами художника О. Верейського, який малював портрети Твардовського і ілюстрував його твори, «він був напрочуд добре собою. Високий, широкоплечий, з тонкою талієюта вузькими стегнами. Тримався він прямо, ходив, розправивши плечі, м'яко ступаючи, відводячи на ходу лікті, як це часто роблять борці. Військова формадуже йшла йому до лиця. Голова його гордовито сиділа на стрункій шиї, м'яке русяве волосся, зачесане назад, розпадалося в сторони, обрамляючи високий лоб. Дуже світлі очі його дивилися уважно та суворо. Рухливі брови іноді здивовано підводилися, іноді хмурилися, сходячи до перенесення і надаючи виразу обличчя суворості. Але в обрисах губ і округлих лініях щік була якась жіночна м'якість».

Тримався Олександр Трифонович завжди природно, спокійно трохи замкнуто. Дуже не любив ділитися «секретами» своєї «творчої лабораторії» і сердився, коли хтось намагався безцеремонно проникнути в них. Ніколи не втрачав самовладання, не дозволяв собі «зриватися», не допускав і думки про те, щоб якось зловжити своїм становищем літературної знаменитості, але з безпосереднім начальством тримався абсолютно незалежно, без тіні догодництва чи запобігання. Письменник Є. Воробйов, який прожив пліч-о-пліч з Твардовським майже три військові роки, свідчить: «Коли Твардовський стикався з неповажним ставленням до себе або до своїх товаришів, з бездушністю, формалізмом, хамством, він відповідав мовчазною зневагою, стриманою обуренням. За три роки не пригадаю випадку, щоб він неввічливо розмовляв з підлеглими, з тими, хто був нижчим за його звання. Але ось у розмовах з начальством, коли мали місце несправедливість, нетактовність чи чиєсь недомисл, він свого невдоволення не приховував. У таких випадках він був дуже різкий, міг нагрубити і не соромився провчити солдафона, який упивається владою, з розряду тих, про кого одного разу сказав: «Завідувач своїм тілом».

Під час війни виявилася ще одна характерна риса Твардовського: він не тільки ніколи не хизувався своєю хоробрістю, але, навпаки, нерідко наголошував на тих моментах, коли відчував почуття страху. Ось, наприклад, його запис про поїздку до Гродно: «У місті протрималися мис редактором години зо дві, роблячи по можливості вигляд один перед одним, що страшно нам не дуже. А було дуже страшно, тяжко до втоми. Вже не відчуваєш жодної цікавості, нудишся своєю неприкаяністю, ледарством тут, де йде важка справа, якою люди займаються за прямим обов'язком». А у замітці про взяття Вільнюса сказано не без деякої навіть самоіронії: «...Ми, кореспонденти, сиділи кілометрів за три-чотири у штабі дивізії, з професійною безсовісністю чекаючи, коли можна буде виїжджати до Вільнюса, зняти і поспішити назад».

Насправді ж це була людина незвичайної особистої хоробрості. За свідченням А. Аборського, який у 1952 році разом з поетом відпочивав у Гаграх, під час шестибального шторму Твардовський «кидався в каламутні хвилі, що ревли, запливав кілометра на півтора від берега, тоді як інші, причому відмінні плавці, боялися навіть наблизитися до води ». Є. А. Долматовський, який близько знав Твардовського в перший рік війни, пише про нього: «Він спокійно і гідно виходив під вогонь, коли це вимагали обставини».

Поряд з хоробрістю Олександр Трифонович мав також неабияку фізичну силу (видно, не дарма проводив він у дитинстві час у батьківській кузні), твердістю руки і вірністю погляду. Не дивно, що він став чемпіоном гарнізону з гри у міста. О. Верейський згадує: «Він дуже любив виявляти свою незвичайну фізичну силу, тобто не показувати її, а просто випускати на волю. То він колов дрова для кухні, то рив нову землянку, ніколи не втрачав нагоди підштовхнути, витягнути з бруду машину, що застрягла, а то боровся з небагатьма мисливцями помірятися з ним силами, охоче брав участь у застільних зборищах, на яких з полюванням і старанням співав. народні пісні".

1944 року вся редакція «Червоноармійської правди» увійшла до складу 3-го Білоруського фронту. Разом із бійцями та офіцерами цього фронту Твардовської і зустрів День Перемоги.

3. Творчий шляхпоета. (3-я група).

Творчий шлях А. Т. Твардовського розпочався у 30-ті роки. Він написав вірші та поеми, що прославляють соціалізм, незважаючи на те, що необґрунтованим репресіям зазнала його родина у Смоленщині (поеми «Шлях до соціалізму», «Країна Муравія»).

Про роки юності немилої, її жорстоких колотнеч.

То був батько, то раптом він ворог.

А мати? Але сказано: два світи, і нічого

Про матері...

У роки був фронтовим кореспондентом. Створена у 1941-1945 pp. поема «Василь Тьоркін» стала одним із найпопулярніших творів про війну.

Після війни А. Твардовський, повертаючись до вражень військових років і незатухаючої скорботи про загиблих, пише проникливі вірші «Я вбито під Ржевом» і «Я знаю, ніякої моєї провини, / у тому, що інші не прийшли з війни...». Перший вірш побудовано як монолог безіменного солдата, який загинув у перший рік війни, захищаючи Москву: «І в мертвих, безгласних / Є втіха одна: / Ми за Батьківщину впали, / Але вона врятована». У другому вірші, написаному 1966 року, поет свідчить, як глибоко у його серці лежить відповідальність перед загиблими.

Поеми «За далечінь - далечінь», і «За правом пам'яті» містять ліричну сповідь поета, який пережив потрясіння у зв'язку з переоцінкою того, що сталося з країною та з ним самим. Основою сюжету поеми «За далею – далечінь» є подорож поета у поїзді «Москва – Владивосток» через усю країну та водночас осмислення пережитого країною за останні роки. Це подорож у просторі та часі (10 років і 10 тисяч верст). Поема «З права пам'яті», присвячена пам'яті батька, репресованого у роки колективізації, говорить про перегляд позиції автора стосовно політики партії більше віків у 1930-1940-ті роки. Поема, написана в 60-ті роки, була заборонена навіть досить ліберальною в ті роки цензурою і побачила світ лише у 80-ті роки після смерті поета.

З 1958 року Твардовський очолює журнал «Новий світ» і робить його центром, навколо якого групувалися сили, які прагнуть чесного зображення дійсності, шляху, пройденого країною після Жовтня 1917 року. Твардовський - редактор підтримує багатьох письменників-початківців. «Володар дум», «духовний пастир», «оплот правди і безстрашності», «майстер», «великий трудівник», «богатир» - такі характеристики розсипані сторінками спогадів його сучасників. У Ф. Абрамова читаємо: «Твардовський та моє покоління». Поділяють якісь 10-15 років - небагато, але він був батьком наших душ... Ми обожнювали. Головний редактор. Організатор усіх сил. Бог. Неперевершений авторитет. Якась ходяча легенда... Слава Твардовського була безсмертною... Ми обожнювали, і надрукуватися в «Новому світі» вважалося великою честю.

"Новий світ" став провідним органом демократичного оновлення суспільства. Жоден інший орган друку не сказав тоді так багато гіркої правди про сталінську епоху, про культ особи Сталіна, як це зробив «Новий світ».

Багато хто з сучасників може свідчити: «Ми чекали на кожен номер. Проза. Критика. І завжди рівень». Як самобутнє явище «Новий світ» заявив про себе з моменту опублікування нарисів Овечкіна, а за ним – прози Солженіцина. А потім - ціла низка блискучих талантів: Ф. Абрамов, К. Воробйов, В. Шукшин, Ф. Домбровський, 3. Залигін. У письменницькій долі кожного їх Твардовський зіграв блискучу роль.

Було підготовлено до публікації, але заборонено романи Б. Пастернака «Доктор Живаго», А. Солженіцина «Раковий корпус», «У першому колі». А. Твардовський був безкомпромісний у своїй переоцінці минулого та у боротьбі за справжню свободу творчості. У 1970-му році, в період так званого «застою», що починається, був відсторонений від керівництва журналом, що прискорило його невчасну кончину.

  • Що ще можна додати про поета на основі цієї статті?

Рефлексія : відповіді на запитання, поставлені на початку уроку; зачитати тези

  • Що ви дізналися про Твардовського як про поета та людину?
  • Чим уразила вас доля Твардовського?

3. Фізкультхвилинка: «імітація дощу» Створення емоційного настрою, підготовка до аналізу поеми ( 3 хв).

II етап уроку:

4. Історія створення поеми «Василь Тьоркін» ( 7 хв )

Слово вчителя: «Переправа, переправа… Берег лівий, берег правий…» - це рядки з одного з найвідоміших творів часів Великої Вітчизняної війни «Василь Тьоркін». У роки ВВВ голос радянської поезії був голосом мужності народу, впевненого у неминучій перемозі над фашизмом. Поезія допомагала розглянути крізь навислі хмари сонце. Не втратити віри у торжество перемоги. Перо було прирівняне до багнета. Поезія одягла фронтову шинель і – зробила крок у бій.

Колективна робота за статтею підручника «Як був написаний Василь Тьоркін» (стор. 89-90): скласти цитатний план

1) «Василь Теркін... - обличчя вигадане від початку остаточно, плід уяви, створення фантазії».

2) Принцип композиції і стилю - «це прагнення відомої закінченості кожної окремої частини, глави...», оскільки «... цей читач міг і дочекатися мого наступного главы; він був там, де й герой – на війні».

3) З появи першої частини поеми "Теркін" став моєю основною роботою на фронті.

4) «...Робота моя зустрінута добре, і це мені надає сил продовжувати її».

5) «Теркін» був для мене... моєю лірикою, моєю публіцистикою, піснею і повчанням, анекдотом і приказкою, розмовою до душі та реплікою до нагоди».

Коротке повідомлення про історію створення поеми(Підбиття підсумку)

5. Жанрово-стильові та сюжетно-композиційні особливості поеми

Читання епіграфа до цього етапу уроку

«Василь Теркін» – це найкраще з усього,

написаний про війну на війні.

І щоб написати так,

як написано це,

нікому із нас не дано.

К. Симонов

Чи згодні ви з його думкою? (Потрібно спочатку познайомитися з поемою, щоб підтвердити або спростувати висловлювання – мета уроку)

Слово вчителя:

Поема «Василь Тьоркін» - твір справді новаторський за своїми жанрово-стильовими та сюжетно-композиційними особливостями. У зв'язку з цим пропоную вам вирішити невелике завдання:вам необхідно знайти оптимальну композицію та довести її оптимальність(теорія літератури, робота у групах, 3 хв )

СПОСОБИ ЗВ'ЯЗКУ: 1) відсутня; 2) ланцюгова (послідовний розвиток подій); 3) паралельна (у центрі оповідання той самий об'єкт)

Відповіді учнів

Слово вчителя:

Життя хіба що саме підказувала теми «розмови» автора з фронтовим читачем. Так народився структурний принцип внутрішньої завершеності кожної бесіди - глави: фронтовий читачів міг не знати попередньої глави або не дочекатися наступної, гинув або отримавши поранення в найближчому бою, перед яким і потрапила йому в руки фронтова багатотиражка з черговим розділом. Але цілісне уявлення про розказане він все одно отримував. Поема складається з 25 внутрішньо закінчених розділів.

Закінченість поемі надають об'єктивно - історичні хронологічні рамки: всі події, описані в ній, відбуваються в період суворого часу Великої Вітчизняної війни, і факти, відомі кожному читачеві, почуття, співпережиті всіма, сприяють глибшому емоційному сприйняттю поеми в цілому та кожній окремій її частині .

Слово вчителя

Сам Твардовський говорив "Це книга про бійця без початку і кінця". Чому? (Проблемне питання) (кожний розділ повинен бути закінчений за змістом фрагмент, щоб можна було читати її в будь-який момент, тому що поема друкувалася в окремих номерах фронтових газет. Глави повинні бути об'єднані головним героєм - Теркіним).

Сюжет із фільму (відповідь на запитання)

Отже, ми знаємо, про що писати, знаємо у якій формі. А на чому чи на кому тримається книга? (На героя).

Як ви вважаєте, Василь Теркін – це реальна особа?(Василь Теркін – це збірний образ. Такої людини насправді не було. Але були бійці, чимось подібні до нього).

Яким, на вашу думку, він має бути?Пропоную кожній групі зараз заповнити анкету нашого головного героя Василя Теркіна, користуючись текстом поеми, та подати її своїм однокласникам та нашим гостям. Обґрунтувати відповіді. А також, дивлячись на портрети Теркіна, запишіть ті риси характеру, якими, на вашу думку, він повинен володіти (Веселий, Любить поїсти, Має в своєму розпорядженні (легко знаходить спільну мову з людьми), Мужній, сміливий, відважний, хоробрий воїн, Витривалий, стійкий , Вмілий, Винахідливий, Тактовний, делікатний, вміє поводитися, Простий, Звичайний, типовий, такий, яких багато)

На кого розраховано книгу? Якою має бути мова? («Ось вірші, і все зрозуміло, Все російською мовою»). І зміст, і форма поеми воістину народні. Тому й стала поема однією з значних творів як військової, а й усієї російської літератури другої половини 20 століття.

Рефлексія: Повернемося до епіграфа уроку. Ми довели чи спростували його думку? Чи достатньо ми знаємо, щоб найповніше відповісти на це запитання? (Потрібно читати та аналізувати поему далі).

Домашнє завдання:

  1. Прочитати розділ «Переправа»;
  2. Вивчити напам'ять уривок із цього розділу;
  3. Порівняти розділи «На привалі» та «Переправа»(Стиль, мова, настрій, образ головного героя).

Поема «Василь Тьоркін» датована 1941-1945 роками - складними, страшними та героїчними роками боротьби радянського народу з німецько-фашистськими загарбниками. У цьому творі Олександр Твардовський створив безсмертний образ простого, радянського бійця, захисника Вітчизни, який став уособленням глибокого патріотизму та любові до своєї Батьківщини.

Історія створення

Поема почала писатися 1941 року. Окремі уривки були надруковані в газетному варіанті в період із 1942 по 1945 роки. У тому ж 1942 окремо було опубліковано ще незакінчений твір.

Як не дивно, але роботу над поемою було розпочато Твардовським ще 1939 року. Саме тоді він уже працював військовим кореспондентом і висвітлював у газеті «На сторожі Батьківщини» перебіг фінської військової кампанії. Ім'я було вигадано у співавторстві з членами редакційної колегії газети. У 1940 році було випущено невелику брошуру «Вася Теркін на фронті», яка серед бійців вважалася великою нагородою.

Образ червоноармійця сподобався читачам газети із самого початку. Розуміючи це, Твардовський вирішив, що ця тема є перспективною та почав її розвивати.

З самого початку Великої Вітчизняної Війни, перебуваючи на фронті як військовий кореспондент, він потрапляє в гарячі битви. Попадає в оточення разом із солдатами, виходить із нього, відступає і йде в атаку, переживаючи на власному досвіді все те, про що він хотів би написати.

Навесні 1942 року Твардовський приїжджає до Москви, де пише перші глави «Від автора» та «На привалі», і вона одразу ж друкується у газеті «Червоноармійська правда».

Такого вибуху популярності Твардовський не міг уявити навіть у найсміливіших своїх мріях. Центральні видання «Правда», «Известия», «Прапор» передруковують уривки з поеми. На радіо тексти читають Орлов та Левітан. Художник Орест Верейський створює ілюстрації, остаточно сформовані образ бійця. Твардовський проводить у шпиталях творчі вечори, а також зустрічається із трудовими колективами у тилу, піднімаючи бойовий дух.

Як завжди те, що подобалося простому народу, не отримала підтримки партії. Твардовського критикували за песимізм, за відсутність згадок про те, що партія керує всіма звершеннями та досягненнями. У зв'язку з цим автор хотів 1943 року закінчити поему, проте вдячні читачі не дали йому цього зробити. Твардовському довелося погодитися на цензурні правки, натомість він був удостоєний Сталінської премії за свій твір, що став безсмертним. Поема була закінчена у березні 1945 року – саме тоді автор написав розділ «У лазні».

Опис твору

У поемі 30 розділів, які умовно можна поділити на 3 частини. У чотирьох розділах Твардовський не розповідає про героя, а просто розмірковує про війну, про те, скільки довелося пережити простим радянським мужикам, які стали на захист своєї Батьківщини, і натякає на хід роботи над книгою. Роль цих відступів не можна применшити - це діалог автора з читачів, що він веде безпосередньо, навіть у обхід свого героя.

У ході розповіді немає чіткої хронологічної послідовності. Більше того, автор не називає конкретні бої та битви, проте окремі битви та операції, виділені в історії Великої Вітчизняної Війни, вгадуються у поемі: відступи радянських військ, настільки поширені в 1941 і 1942 роках, битва у Волги, ну і, звичайно, взяття Берліна.

Суворого сюжету в поемі немає - та й автор не мав завдання передати хід війни. Центральна глава – «Переправа». Там чітко простежується основна ідея твору – військова дорога. Саме по ній Теркін зі своїми товаришами крокує до досягнення мети - повної перемоги над німецько-фашистськими загарбниками, а отже, до нового, кращого та вільного життя.

Герой твору

Головний герой – Василь Тьоркін. Вигаданий персонаж, веселий, життєрадісний, прямодушний, незважаючи на складні обставини, в яких він живе під час війни.

Ми спостерігаємо за Василем у різних ситуаціях – і скрізь можемо відзначити його позитивні якості. Серед бойових побратимів він - душа компанії, балагур, який завжди знаходить можливість пожартувати та розсмішити решту. Коли він йде в атаку - він приклад для решти бійців, виявляє такі свої якості, як винахідливість, сміливість, витримка. Коли він відпочиває після бою – він може заспівати, він грає на гармонії, але при цьому може відповісти досить жорстко та з гумором. Коли солдати зустрічаються з мирним населенням, Василь - сама чарівність та скромність.

Мужність і гідність, що виявляються у всіх, навіть безвихідних ситуаціях, - ось головні риси, які відрізняють головного героя твори і формують його образ.

Всі інші герої поеми абстрактні - вони не мають навіть імен. Бойові побратими, генерал, старий і стара - всі вони лише підігрують, допомагаючи розкрити образ головного героя - Василя Тьоркіна.

Аналіз твору

Оскільки у Василя Теркіна немає реального прототипу, то можна з усією сміливістю сказати, що це якийсь збірний образ, який був створений автором, ґрунтуючись на його реальних спостереженнях за солдатами.

У твору є одна відмінна особливість, Що виділяє його серед аналогічних творів того часу, - це відсутність ідеологічного початку. У поемі немає звеличень партії і особисто товаришу Сталіну. Це, на думку автора, «зруйнувало б задум і образний лад поеми».

У творі використовуються два віршовані розміри: чотиристопний та тристопний хорей. Перший розмір зустрічається набагато частіше, другий - лише окремих розділах. Мова поеми стала своєрідною карткою Твардовського. Деякі моменти, що виглядають як приказки та рядки зі смішних пісеньок, що називається, «пішли в народ» і почали вживатися у повсякденному мовленні. Наприклад, фраза «Ні, хлопці, я не гордий, я згоден на медаль» або «Міста здають солдати, генерали з беруть» вживаються багатьма й нині.

Саме на таких, як головний геройцієї поеми у віршах, впали всі тяготи війни. І лише їхні людські якості - сила духу, оптимізм, гумор, уміння посміятися з інших і з себе, вчасно розрядити натягнуту до краю обстановку - допомогли їм як перемогти, а й вижити у цій страшній і нещадної війні.

Поема досі жива та улюблена народом. У 2015 році журнал «Російський репортер» проводив соціологічні дослідження щодо сотні найпопулярніших віршів у Росії. Рядки з «Василя Теркіна» посіли 28-е місце, що говорить про те, що пам'ять про події 70-річної давності та подвиг тих героїв все ще жива в нашій пам'яті.

«Василь Тьоркін» (інша назва – «Книга про бійця») – поема Олександра Твардовського. один з головних творів у творчості поета, який отримав всенародне визнання. Поема присвячена вигаданому герою - Василю Теркіну, солдату Великої Вітчизняної війни.

Поема почала друкуватися з продовженням у газетному варіанті з 1942 року та була закінчена у 1945 році. Перше окреме видання ще незакінченого твору вийшло 1942 року. Здебільшого поема написана чотиристопним хореєм (окремі розділи тристопним хореєм).

Складається з 30 розділів, прологу та епілогу, умовно поділяючись на три частини. Кожна глава — невелика новела про епізод з фронтового життя Теркіна, не пов'язана з іншими спільним сюжетом. Василь Тьоркін — балагур та веселун, душа свого підрозділу. У бою — приклад для всіх, винахідливий воїн, який не розгубиться у найскладнішій ситуації. На привалі навколо нього завжди збирається компанія — Теркін заспіває та зіграє на гармонії, ніколи не полізе до кишені за гострим словом.

Будучи пораненим, на волосині від смерті (глава "Смерть і воїн"), знаходить сили зібратися і вступити в бій зі Смертю,

З якої виходить переможцем. При зустрічі з мирним населенням поводиться скромно та з гідністю. Окремі новели у поемі були створені за мотивами реальних подійвійни (глава "Хто стріляв"). Деякі історії розповідають про перемоги, а деякі про тяжкі поразки (глава "Переправа").

Розповідь поеми пов'язані з перебігом військової кампанії 1941-1945 років, але у ньому присутня хронологічна послідовність; згадуються і вгадуються конкретні битви та операції Великої Вітчизняної війни: початковий період відступу 1941-1942, битва у Волги, переправа через Дніпро, взяття Берліна.

Роботу над поемою та образом головного героя Твардовський розпочав у 1939-1940 роках, коли він був військовим кореспондентом газети Ленінградського військового округу «На сторожі Батьківщини» під час фінської військової кампанії. Ім'я героя та його образ народилися як плід спільної творчості членів редколегії газети. Тьоркін став сатиричним героєм кількох невеликих віршів-фельєтонів Твардовського, написаних для газети. Писали про Теркіна та інші автори. Збіг імені головного героя з ім'ям героя роману письменника ХІХ століття П. Д. Боборикина суто випадкове.

Червоноармієць Теркін вже тоді почав користуватися певною популярністю у читачів окружної газети, і Твардовський вирішив, що тема є перспективною, і її необхідно розвинути в рамках твору великої форми.

22 червня 1941 року Твардовський згортає мирну літературну діяльність і наступного дня їде на фронт. Він стає військовим кореспондентом Південно-Західного, а згодом 3-го Білоруського фронту. У 1941-1942 роках разом із редакцією Твардовський опиняється у найгарячіших точках війни. Відступає, опиняється в оточенні і виходить із нього.

Твори на теми:

  1. «Василь Тьоркін» (інша назва — «Книга про бійця») — поема Олександра Твардовського, один із головних творів у творчості поета,...
  2. Уривки зі статті А. Т. Твардовського «Як був написаний «Василь Тьоркін» (відповідь читачам): «було і є досі таке...
  3. Щоб зрозуміти та оцінити справжні масштаби таланту художника, його внесок у літературу, потрібно виходити з того, що нового сказав він.
  4. Солженіцин почав писати на початку 60-х років і здобув популярність у «самвидаві» як прозаїк та белетрист. Слава обрушилася на письменника...
Тема уроку : А.Т. Твардовський – поет-громадянин. Історія створення поеми «Василь Тьоркін». Жанрово-стильові та сюжетно-композиційні особливості поеми.

Цілі :

1) розкрити громадянську мужність поета; показати роль поеми та героя у роки війни; допомогти учням усвідомити витоки нашої перемоги;

2) удосконалювати вміння аналізувати ліричний твір; складати зв'язковий текст із заданих питань;

3) пробудити інтерес до історії війни, історії своєї сім'ї; викликати емоційний відгук під час розмови про війну; сприяти вихованню патріотичних почуттів.

Вигляд уроку : Урок вивчення нового матеріалу (змішаний: бесіда, дослідження)

Форми роботи учнів: бесіда, усна робота, групова робота, пошукова діяльність.

1. Організаційний момент : Вітання ; озвучування плану та постановка учнями цілей уроку; робота у класних зошитах: записати дату, тему уроку.

Формування цілей уроку: Як ви думаєте, які цілі ми переслідуватимемо на сьогоднішньому уроці? (розкрити громадянську мужність поета; показати роль поеми та героя у роки війни; удосконалювати вміння аналізувати ліричний твір)

I етап уроку (17 хв):

2. Ознайомлення з особистістю Твардовського (повідомлення груп)

Перш ніж розпочати знайомство з життям та творчим шляхом А.Т. Твардовського хочу зачитати вам вірш радянського поета Михайла Дудіна «Пам'яті А.Т. Твардовського» (1988 р)

Він був на першому рубежі

Тієї полкової розвідки боєм,

Де немає можливості вже

Для відступу героям.

Поезія особняком

Його прозрінням дарувала.

Його вільною мовою

Стихія Життя говорила.

Співчуттям обтяжений

І в пісні вірний свавіллям,

Він серцем прийняв біль часів

І зробив власним болем.

Нехай пам'ять, немов сон, уві сні

Зберігає для честі та докору

Всю глибину в блакиті

Його дитячого погляду.

- Завдання: Записати тези виступів однокласників у зошит. Відповісти на питання:

Повідомлення та презентації учнів (12 хв )

1. Біографія А. Т. Твардовського (перша група).

А.Т. Твардовський народився 8 червня 1910 року на хуторі у глибині Смоленщини, у селянській родині. Поет розповідав, що тягнувся до літератури і особливо до віршів з дитинства. Він почав складати вірші ще до оволодіння первісною грамотою: «Добре пам'ятаю, що перший мій вірш, які викривають моїх однолітків, розорювачів пташиних гнізд, я намагався записати, ще не знаючи всіх букв алфавіту і, звичайно, не мав уявлення про правила віршування... Я виразно пам'ятаю, що було пристрасне, гаряче до серцебиття бажання... і ладу, Ряда, і музики,- бажання народити їх у світ - негайно, почуття, супутнє і досі всякому новому задуму».

Для формування особи майбутнього поета мало велике значення начитаність його батька, любов до книги, яку батько виховував у дітях. "Цілі зимові вечори у нас часто віддавалися читанню вголос якоїсь книги", - писав Твардовський в автобіографії. Він рано познайомився з творами Пушкіна, Гоголя, Лермонтова, Некрасова.

Батько мріяв дати дітям гарну освіту. Підготовка до гімназії розпочалася заздалегідь. Трифон Гордєїч навіть спеціально привіз зі Смоленська репетитора, свого далекого родича, і Олександр одразу був записаний у другий клас. Навчання тривало до 1924 року в різних школах. Твардовський стає діяльним учасником життя села. Він, рядовий сільський комсомолець, посилав невеликі замітки в редакції смоленських газет. Писав про невиправлені мости, про комсомольських суботників, про зловживання місцевої влади». А 19 липня 1925 року в газеті «Смоленське село» було надруковано перший вірш «Нова хата» за підписом «Олександр Твардовський». Так розпочинався творчий шлях поета.

У 1932 – 1939 роках Твардовський навчається у Смоленському педагогічному інституті на гуманітарному факультеті, потім у Московському інституті історії, філософії та літератури, плідно пише та друкується.

К. Симонов так згадує про цей період: «Слава, що прийшла до нього, анітрохи не похитнула його серйозного і суворого ставлення до того поняття необхідної для письменника освіченості, в яке він вкладав дуже багато... Ставши видатним поетом, він залишався видатним студентом, із завзятістю продовжуючи шляхи до заповітної мети і блискуче завершивши освіту в кращому на той час гуманітарному вищому навчальному закладі країни».

Життя внесло свої корективи до творчих планів Твардовського. Почалася війна з Фінляндією, і він став кореспондентом фронтової газети "На сторожі Батьківщини". Потім Велика Вітчизняна війна...

2. Твардовський на війні. (Друга група.)

«Життя – одне, і смерть – одне»

Перший ранок Великої Вітчизняної війни застав Твардовського в Підмосков'ї в селі Грязі Звенигородського району, на самому початку відпустки. Увечері того ж дня він був у Москві, а через добу - направлений до штабу Південно-Західного фронту, де він мав працювати у фронтовій газеті «Червона Армія».

Деяке світло життя поета під час війни проливають його прозові нариси «Батьківщина і чужина», і навіть спогади Є. Долматовського, У. Мурадяна, Є. Воробйова, О. Верейського, знали Твардовського у роки, У. Лакшина і У. Дементьєва , яким згодом Олександр Трифонович чимало розповідав про своє життя Так, В. Лакшину він розповів, що «1941 року під Києвом... ледве вийшов з оточення. Редакція газети Південно-Західного фронту, в яку він працював, розміщувалася в Києві. Наказано було не залишати місто до останньої години... Армійські частини вже відійшли за Дніпро, а редакція все ще працювала... Твардовський врятувався дивом: його взяв до себе в машину полковий комісар, і вони ледве вискочили з кільця німецького оточення, що змикалося». Весною 1942 року він вдруге потрапив до оточення - цього разу під Каневом, з якого, за словами І.С. Маршака, знову вийшов «дивом». У середині 1942 року Твардовський був переміщений з Південно-Західного фронту на Західний, і тепер до кінця війни його рідним будинком стала редакція фронтової газети «Червоноармійська правда». Стала вона рідною домівкою і легендарного Теркіна.

За спогадами художника О. Верейського, який малював портрети Твардовського і ілюстрував його твори, «він був напрочуд добре собою. Високий, широкоплечий, з тонкою талією та вузькими стегнами. Тримався він прямо, ходив, розправивши плечі, м'яко ступаючи, відводячи на ходу лікті, як це часто роблять борці. Військова форма дуже пасувала йому. Голова його гордовито сиділа на стрункій шиї, м'яке русяве волосся, зачесане назад, розпадалося в сторони, обрамляючи високий лоб. Дуже світлі очі його дивилися уважно та суворо. Рухливі брови іноді здивовано підводилися, іноді хмурилися, сходячи до перенесення і надаючи виразу обличчя суворості. Але в обрисах губ і округлих лініях щік була якась жіночна м'якість».

Тримався Олександр Трифонович завжди природно, спокійно трохи замкнуто. Дуже не любив ділитися «секретами» своєї «творчої лабораторії» і сердився, коли хтось намагався безцеремонно проникнути в них. Ніколи не втрачав самовладання, не дозволяв собі «зриватися», не допускав і думки про те, щоб якось зловжити своїм становищем літературної знаменитості, але з безпосереднім начальством тримався абсолютно незалежно, без тіні догодництва чи запобігання. Письменник Є. Воробйов, який прожив пліч-о-пліч з Твардовським майже три військові роки, свідчить: «Коли Твардовський стикався з неповажним ставленням до себе або до своїх товаришів, з бездушністю, формалізмом, хамством, він відповідав мовчазною зневагою, стриманою обуренням. За три роки не пригадаю випадку, щоб він неввічливо розмовляв з підлеглими, з тими, хто був нижчим за його звання. Але ось у розмовах з начальством, коли мали місце несправедливість, нетактовність чи чиєсь недомисл, він свого невдоволення не приховував. У таких випадках він був дуже різкий, міг нагрубити і не соромився провчити солдафона, який упивається владою, з розряду тих, про кого одного разу сказав: «Завідувач своїм тілом».

Під час війни виявилася ще одна характерна риса Твардовського: він не тільки ніколи не хизувався своєю хоробрістю, але, навпаки, нерідко наголошував на тих моментах, коли відчував почуття страху. Ось, наприклад, його запис про поїздку до Гродно: «У місті протрималися мис редактором години зо дві, роблячи по можливості вигляд один перед одним, що страшно нам не дуже. А було дуже страшно, тяжко до втоми. Вже не відчуваєш жодної цікавості, нудишся своєю неприкаяністю, ледарством тут, де йде важка справа, якою люди займаються за прямим обов'язком». А у замітці про взяття Вільнюса сказано не без деякої навіть самоіронії: «...Ми, кореспонденти, сиділи кілометрів за три-чотири у штабі дивізії, з професійною безсовісністю чекаючи, коли можна буде виїжджати до Вільнюса, зняти і поспішити назад».

Насправді ж це була людина незвичайної особистої хоробрості. За свідченням А. Аборського, який у 1952 році разом з поетом відпочивав у Гаграх, під час шестибального шторму Твардовський «кидався в каламутні хвилі, що ревли, запливав кілометра на півтора від берега, тоді як інші, причому відмінні плавці, боялися навіть наблизитися до води ». Є. А. Долматовський, який близько знав Твардовського в перший рік війни, пише про нього: «Він спокійно і гідно виходив під вогонь, коли це вимагали обставини».

Поряд з хоробрістю Олександр Трифонович мав також неабияку фізичну силу (видно, не дарма проводив він у дитинстві час у батьківській кузні), твердістю руки і вірністю погляду. Не дивно, що він став чемпіоном гарнізону з гри у міста. О. Верейський згадує: «Він дуже любив виявляти свою незвичайну фізичну силу, тобто не показувати її, а просто випускати на волю. То він колов дрова для кухні, то рив нову землянку, ніколи не втрачав нагоди підштовхнути, витягнути з бруду машину, що застрягла, а то боровся з небагатьма мисливцями помірятися з ним силами, охоче брав участь у застільних зборищах, на яких з полюванням і старанням співав. народні пісні".

1944 року вся редакція «Червоноармійської правди» увійшла до складу 3-го Білоруського фронту. Разом із бійцями та офіцерами цього фронту Твардовської і зустрів День Перемоги.

3. Творчий шлях поета. (3-я група).

Творчий шлях А. Т. Твардовського розпочався у 30-ті роки. Він написав вірші та поеми, що прославляють соціалізм, незважаючи на те, що необґрунтованим репресіям зазнала його родина у Смоленщині (поеми «Шлях до соціалізму», «Країна Муравія»).

Про роки юності немилої, її жорстоких колотнеч.

То був батько, то раптом він ворог.

А мати? Але сказано: два світи, і нічого

Про матері...

У роки був фронтовим кореспондентом. Створена у 1941-1945 pp. поема «Василь Тьоркін» стала одним із найпопулярніших творів про війну.

Після війни А. Твардовський, повертаючись до вражень військових років і незатухаючої скорботи про загиблих, пише проникливі вірші «Я вбито під Ржевом» і «Я знаю, ніякої моєї провини, / у тому, що інші не прийшли з війни...». Перший вірш побудовано як монолог безіменного солдата, який загинув у перший рік війни, захищаючи Москву: «І в мертвих, безгласних / Є втіха одна: / Ми за Батьківщину впали, / Але вона врятована». У другому вірші, написаному 1966 року, поет свідчить, як глибоко у його серці лежить відповідальність перед загиблими.

Поеми «За далечінь - далечінь», і «За правом пам'яті» містять ліричну сповідь поета, який пережив потрясіння у зв'язку з переоцінкою того, що сталося з країною та з ним самим. Основою сюжету поеми «За далею – далечінь» є подорож поета у поїзді «Москва – Владивосток» через усю країну та водночас осмислення пережитого країною за останні роки. Це подорож у просторі та часі (10 років і 10 тисяч верст). Поема «З права пам'яті», присвячена пам'яті батька, репресованого у роки колективізації, говорить про перегляд позиції автора стосовно політики партії більше віків у 1930-1940-ті роки. Поема, написана в 60-ті роки, була заборонена навіть досить ліберальною в ті роки цензурою і побачила світ лише у 80-ті роки після смерті поета.

З 1958 року Твардовський очолює журнал «Новий світ» і робить його центром, навколо якого групувалися сили, які прагнуть чесного зображення дійсності, шляху, пройденого країною після Жовтня 1917 року. Твардовський - редактор підтримує багатьох письменників-початківців. «Володар дум», «духовний пастир», «оплот правди і безстрашності», «майстер», «великий трудівник», «богатир» - такі характеристики розсипані сторінками спогадів його сучасників. У Ф. Абрамова читаємо: «Твардовський та моє покоління». Поділяють якісь 10-15 років - небагато, але він був батьком наших душ... Ми обожнювали. Головний редактор. Організатор усіх сил. Бог. Неперевершений авторитет. Якась ходяча легенда... Слава Твардовського була безсмертною... Ми обожнювали, і надрукуватися в «Новому світі» вважалося великою честю.

"Новий світ" став провідним органом демократичного оновлення суспільства. Жоден інший орган друку не сказав тоді так багато гіркої правди про сталінську епоху, про культ особи Сталіна, як це зробив «Новий світ».

Багато хто з сучасників може свідчити: «Ми чекали на кожен номер. Проза. Критика. І завжди рівень». Як самобутнє явище «Новий світ» заявив про себе з моменту опублікування нарисів Овечкіна, а за ним – прози Солженіцина. А потім - ціла низка блискучих талантів: Ф. Абрамов, К. Воробйов, В. Шукшин, Ф. Домбровський, 3. Залигін. У письменницькій долі кожного їх Твардовський зіграв блискучу роль.

Було підготовлено до публікації, але заборонено романи Б. Пастернака «Доктор Живаго», А. Солженіцина «Раковий корпус», «У першому колі». А. Твардовський був безкомпромісний у своїй переоцінці минулого та у боротьбі за справжню свободу творчості. У 1970-му році, в період так званого «застою», що починається, був відсторонений від керівництва журналом, що прискорило його невчасну кончину.

- Переглядівне читання статті підручника С. Маршак «Поет та громадянин» (Стор. 88-89)

    Що ще можна додати про поета на основі цієї статті?

- Рефлексія : відповіді на запитання, поставлені на початку уроку; зачитати тези

    Що ви дізналися про Твардовського як про поета та людину?

    Чим уразила вас доля Твардовського?

3. Фізкультхвилинка : «імітація дощу» Створення емоційного настрою, підготовка до аналізу поеми (3 хв ).

II етап уроку:

4. Історія створення поеми «Василь Тьоркін» ( 7 хв )

Слово вчителя: «Переправа, переправа… Берег лівий, берег правий…» - це рядки з одного з найвідоміших творів часів Великої Вітчизняної війни «Василь Тьоркін». У роки ВВВ голос радянської поезії був голосом мужності народу, впевненого у неминучій перемозі над фашизмом. Поезія допомагала розглянути крізь навислі хмари сонце. Не втратити віри у торжество перемоги. Перо було прирівняне до багнета. Поезія одягла фронтову шинель і – зробила крок у бій.

- колективна робота за статтею підручника «Як був написаний Василь Тьоркін» (стор. 89-90): скласти цитатний план

1) «Василь Теркін... - обличчя вигадане від початку остаточно, плід уяви, створення фантазії».

2) Принцип композиції і стилю - «це прагнення відомої закінченості кожної окремої частини, глави...», оскільки «... цей читач міг і дочекатися мого наступного главы; він був там, де й герой – на війні».

3) З появи першої частини поеми "Теркін" став моєю основною роботою на фронті.

4) «...Робота моя зустрінута добре, і це мені надає сил продовжувати її».

5) «Теркін» був для мене... моєю лірикою, моєю публіцистикою, піснею і повчанням, анекдотом і приказкою, розмовою до душі та реплікою до нагоди» .

- коротке повідомленняпро історію створення поеми (Підбиття підсумку)

5. Жанрово-стильові та сюжетно-композиційні особливості поеми

- Читання епіграфа до даного етапу уроку

«Василь Теркін» – це найкраще з усього,

написаний про війну на війні.

І щоб написати так,

як написано це,

нікому із нас не дано.

К. Симонов

Чи згодні ви з його думкою? (Потрібно спочатку познайомитися з поемою, щоб підтвердити або спростувати висловлювання – мета уроку)

Слово вчителя:

Поема «Василь Тьоркін» - твір справді новаторський за своїми жанрово-стильовими та сюжетно-композиційними особливостями. У зв'язку з цим пропоную вам вирішити невелике завдання:вам необхідно знайти оптимальну композицію та довести її оптимальність (теорія літератури, робота у групах,3 хв )

СПОСОБИ ЗВ'ЯЗКУ: 1) відсутня; 2) ланцюгова (послідовний розвиток подій); 3) паралельна (у центрі оповідання той самий об'єкт)

Відповіді учнів

Слово вчителя:

Життя хіба що саме підказувала теми «розмови» автора з фронтовим читачем. Так народився структурний принцип внутрішньої завершеності кожної бесіди - глави: фронтовий читачів міг не знати попередньої глави або не дочекатися наступної, гинув або отримавши поранення в найближчому бою, перед яким і потрапила йому в руки фронтова багатотиражка з черговим розділом. Але цілісне уявлення про розказане він все одно отримував. Поема складається з 25 внутрішньо закінчених розділів.

Закінченість поемі надають об'єктивно - історичні хронологічні рамки: всі події, описані в ній, відбуваються в період суворого часу Великої Вітчизняної війни, і факти, відомі кожному читачеві, почуття, співпережиті всіма, сприяють глибшому емоційному сприйняттю поеми в цілому та кожній окремій її частині .

Слово вчителя

-Сам Твардовський говорив "Це книга про бійця без початку і кінця". Чому? (Проблемне питання) (кожний розділ повинен бути закінчений за змістом фрагмент, щоб можна було читати її в будь-який момент, тому що поема друкувалася в окремих номерах фронтових газет. Глави повинні бути об'єднані головним героєм - Тьоркіним).

Сюжет із фільму (відповідь на запитання)

Отже, ми знаємо, про що писати, знаємо у якій формі. А на чому чи на кому тримається книга? (На героя).

Як ви вважаєте, Василь Теркін – це реальна особа? (Василь Теркін – це збірний образ. Такої людини насправді не було. Але були бійці, чимось схожі на неї).

Яким, на вашу думку, він має бути? Пропоную кожній групі зараз заповнити анкету нашого головного героя Василя Теркіна, користуючись текстом поеми, та подати її своїм однокласникам та нашим гостям. Обґрунтувати відповіді. А також, дивлячись на портрети Теркіна, запишіть ті риси характеру, якими, на вашу думку, він повинен володіти (Веселий, Любить поїсти, Має в своєму розпорядженні (легко знаходить спільну мову з людьми), Мужній, сміливий, відважний, хоробрий воїн, Витривалий, стійкий , Вмілий, Винахідливий, Тактовний, делікатний, вміє поводитися, Простий, Звичайний, типовий, такий, яких багато)

На кого розраховано книгу? Якою має бути мова? («Ось вірші, і все зрозуміло, Все російською мовою»). І зміст, і форма поеми воістину народні. Тому й стала поема однією з значних творів як військової, а й усієї російської літератури другої половини 20 століття.

Рефлексія: Повернемося до епіграфа уроку. Ми довели чи спростували його думку? Чи достатньо ми знаємо, щоб найповніше відповісти на це запитання? (Потрібно читати та аналізувати поему далі).

Домашнє завдання:

    Вивчити напам'ять уривок із цього розділу;

    Порівняти розділи «На привалі» та «Переправа» (Стиль, мова, настрій, образ головного героя).

Вася Тьоркін, улюблений багатьма літературний герой воєнних років, з'явився у фронтовій пресі ще до Великої Вітчизняної - у 1939-1940 роках, під час війни з Фінляндією. Створено він був колективом авторів, серед яких був і Твардовський. Це був щасливий і веселий боєць, який завжди перемагав ворогів. Герой цей нагадував персонажів коміксів чи серій карикатур: " Людина він сам собою / Незвичайний ... / Богатир, сажень у плечах ... / І ворогів на багнет бере, / Як снопи на вила " і т.п.

Тоді ж, під час фінської кампанії, було задумано літературний твір у віршах про безжурного солдата "Вася Теркіна". Як відомо, герой колишніх книг Твардовського (насамперед знаменитої в радянські рокипоеми "Країна Муравія") - селянин, який мріє про щастя на рідній землі, і селянська, сільська тема була для Твардовського головною. Фінська війна, де був кореспондентом Твардовський, відкрила йому новий пласт життя, цілий новий Світ: "Мені відкрився новий, надзвичайно суворий і водночас дуже людський, дружний та радісний світ.

Я радий, що він став доступним і зрозумілим мені. Червону Армію я полюбив так, як і досі любив лише село, колгоспи. І, між іншим, дуже багато схожого. Мені здається, що армія буде другою моєю темою на все життя", - писав поет. Напевно, точніше було б сказати, що Твардовському, який добре знає біди і турботи російського селянина, по-новому відкрився під час війни все той же російський селянин, російський характер, російська людина, але його нової іпостасі: не хлібороба і годувальника, а захисника Вітчизни, як неодноразово вже бувало у російській історії, саме у цьому полягав секрет майбутньої удачі поета.

Після завершення фінської кампанії Твардовський розпочав роботу над поемою, герой якої – Вася Тьоркін – був учасником минулої війни. Передбачалося, що влітку 1941 (!) Поема буде завершена.

З початком війни Твардовський був призначений на посаду "письменника" до газети "Червона Армія" Київського військового округу та виїхав на фронт. У перші, найважчі, місяці війни Твардовському було до поеми: разом із армією він пройшов всю війну, найважчими її дорогами, виходив із оточення 1941 року. До думки про "Теркіна" поет повернувся в червні 1942 року, тільки це була вже поема про нову війну і, по суті, про нового героя - раніше балагур і веселун. Це був не "Вася Тьоркін", а "Василь Тьоркін". Змінилося ім'я, змінилася концепція героя: нічого не залишилося тепер від квадратного підборіддя, автор зосередився на характері Тьоркіна, на його фронтовій (і не лише фронтовій) філософії, на його ролі у долях інших людей – персонажів поеми. Нову назву поеми було оголошено у творчому звіті Твардовського 22 червня 1942 року - "Василь Тьоркін".

Поема створювалася протягом усієї війни, слідувала її ходом, поєднуючи у собі, здавалося б, непоєднувані якості: оперативність, майже газетність, й те водночас найвищу художність. Перші глави були опубліковані влітку 1942 року, після важкого і тривалого (здавалося б, нескінченного) відступу наших військ до Волги та Північного Кавказу, у найважчий, непередбачуваний для подальшого ходу війни час. Всі були охоплені тривогою: що далі; Чи вдасться зупинити німців? Навряд чи тоді було "до літератури", "до поезії". Але, мабуть, було у книзі Твардовського те, що знайшло відгук практично в кожного. Поема відразу ж стала знаменитою (хоч як це дивно - задовго до свого завершення), газети з главами поеми, як свідчать очевидці, з нетерпінням очікувалися читачами, передавалися з рук в руки.

Спочатку, до 1946 року, поема друкувалася розділеної на дві, потім три частини, що відбивало основні етапи війни: відступ, перелом, вигнання ворога з рідної землі. Однак згодом автор відмовився від поділу на частини, від нумерації розділів, зробивши композицію книги вільнішою, і того вимагала особлива художня логіка твору. Поема не має сюжетного, подійного завершення: з головним героєм, Василем Тьоркіним, ми розлучаємося незадовго до кінця війни, коли ворог був вигнаний із рідної землі. Але і після прочитання поеми образ Василя Теркіна продовжує жити в нашій свідомості, приховано зберігається в пам'яті як образ близької людини.

gastroguru 2017