Урок "Людина у групі" план-конспект уроку із суспільствознавства (6 клас) на тему. Заняття з розвитку фонетичного сприйняття та лексико-граматичного структурування мовлення на матеріалі теми «Людина. Наше тіло Людина у групі урок 2

Зумзум Ібрагімова
Конспект заняття в середній групі"Тіло людини"

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ

З ФОРМУВАННЯ ЦІЛІСНОЇ КАРТИНИ

СВІТУ І РОЗШИРЕННЯ КРУГОЗОРУ

« ТІЛО ЛЮДИНИ

Середня група

Цілі:

Формування уявлень дітей про зовнішні особливості будови тіла людини;

Ознайомити із можливостями тіла людини(я вмію бігати, стрибати тощо).;

Розвивати здатність розглядати себе один одного;

Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;

Використовуваний матеріал:

Ілюстрації із зображенням різних людей,

Лялька – «Аріна».

Зображення людини та частин тіла;

Плакат із зображенням людського тіла.

Хід заняття.

Діти розглядають ілюстрації із зображенням різних людей (діти та дорослі, різного віку).

Вихователь приносить ляльку, звертає на неї увагу дітей: хлопці, подивіться, хто до нас прийшов, це лялька Аріна

Вихователь: Хлопці, Аріна найрозумніша лялька на світі, вона хоче все знати і їй все цікаво, і зараз Аріна хоче, щоб ви допомогли їй дізнатися більше про частини тіла людини. Давайте з нею привітаємось: привіт, Аріно.

Аріна: - Здрастуйте хлопці, а куди ви дивитеся, що за картинки тут у вас висять, хто на них зображений? (Відповіді дітей). Ой правда, тут намальовані люди, вони всі такі різні.

Вихователь - Арино, ти говориш правильно - тут намальовані різні люди, але якщо ти подивишся уважніше, то побачиш, що вони схожі один на одного.

Арина – ні, несхожі, подивіться така велика мама, а дитина на її руках зовсім маленька.

Вихователь – хлопці, а ви як думаєте, чи є у цих людей те, чим вони всі схожі? Давайте подивимося на людей на картинках і назвемо те, що вони однакові, ніж вони схожі.

Гра «Чим схожі» зображень: дівчинка та хлопчик, мама і дитина, дідусь та тато та ін. Вихователь просить назвати дітей ознаки подібності зображених людей (риси подібності – є руки, ноги, голова, тулуб, на голові – вуха, очі, рот ніс, волосся).

Вихователь - хлопці, давайте встанемо і покажемо Арині яке у нас тіло.

Фізкультхвилинка.

У мене є голова повороти голови

Праворуч – раз, ліворуч – два. праворуч ліворуч, нахили голови.

Вона сидить на міцній шиї,

Повертали – повертали. кругові повороти шиєю.

Потім тулуб йде, руки на поясі,

Нахил назад, нахил вперед, нахили,

Поворот – поворот. повороти

Умілі руки є у всіх, ривки руками

Вгору – вниз, вниз – вгору. вверх вниз

Ноги нам потрібні, щоб бігати, біг на місці

стрибати, підскоки (2-3 рази,

присідати, стояти... присідання (2-3 рази).

Ось яке моє тіло!

З ним все робиш на «п'ять»!

Вихователь – тепер бачиш, Арино, що всі люди мають те, чим вони схожі один одного.

Аріна – це так цікаво, правда, хлопці? Я хочу краще дізнатися про те, як влаштовано тіло людини.

Вихователь – Ну що, хлопці, допоможемо Аріні?

Наше тіло влаштовано так:

Голова вміщена зверху, вона з'єднується з тулубом за допомогою шиї. Шия допомагає голові здійснювати різні рухи.

А тепер дайте відповідь на питання:

Навіщо людині руки? (Працювати, малювати, ліпити і т. д.)

Для чого людині ноги? (ходити, бігати, стрибати)

Для чого людині голова? (думати, говорити, дивитися)

А з яких частин складається тулуб?

Тулуб теж має частини (вихователь кличе дитину і на ній показує): груди, живіт, спина.

Вихователь: Всі частини тіла нам необхідні: руками ми їмо, малюємо, виконуємо різну роботу, за допомогою ніг ми можемо пересуватися. Голова потрібна нам, щоб думати, на обличчі у нас є очі, щоб бачити, вуха – чути, ніс – дихати та відчувати запахи. І тулуб нам необхідний. Адже в ньому знаходяться органи: серце, легені, шлунок, кишечник. (Показує на таблиці).

Аріна – не може бути, я не вірю.

Вихователь - тоді спробуй, дай нашим хлопцям завдання, а вони їх виконають.

Діти виконують практичні вправи:

Покажіть, де у вас голова

Доторкніться до голови свого сусіда, погладьте її

Витягніть шию, як гусак

Втягніть шию в плечі

Виконайте круговий рух головою

Поверніть голову в один бік, а тепер в інший

Після виконання завдань Аріна хвалить дітей.

Також за допомогою шиї голова з'єднується із тулубом. Тулуб також може рухатися.

Діти виконують практичні вправи:

Нахиліться вперед, а потім назад

Поверніться в один бік, а тепер в інший

А ще всередині тулуба «зберігаються»важливі внутрішні органи - серце, його удари ви можете послухати один у одного (діти слухають, як б'ється серце у свого сусіда, легені - вони допомагають нам дихати й інші дуже потрібні і важливі органи).

Вихователь - Зверху до тулуба кріпляться руки.

Аріна – Покажіть ваші ручки, скільки їх у вас?

У руки є долоня, а на ній пальчики, що вміють робити ваші ручки? (Відповіді дітей)-практичні вправи:

лясніть у долоні

погладьте свій животик

сховайте руки за спину

торкніться своєї спини

торкніться спини свого сусіда

погрозіть пальчиком

підніміть руки перед собою

дістаньте долоньками до підлоги

стисніть долоню в кулачок

поворухніть пальчиками

Вихователь – Знизу до тулуба кріпляться ноги.

Аріна – Покажіть ваші ноги. Скільки їх у вас? (Їх теж дві.)Покажіть, які веселі у вас ніжки – практичні вправи:

потопайте ногами

пострибайте на двох ногах, а тепер на одній

поставте ноги широко-широко

походьте на шкарпетках, а тепер на п'ятах

зігніть ногу в коліні

присядьте

Вихователь: Хлопці давайте пограємо в гру, вона називається «Чим схожі»:

Гра «Чим схожі»- розгляд та обговорення зображень: дівчинка і хлопчик, мама і дитина, дідусь і тато та ін.

Ось бачите, хлопці, ми з вами вміємо робити дуже багато різних рухів, а допомагає нам наше тіло.

В кінці заняттяАрина дякує дітям, каже, що вона обов'язково ще до них прийде.

Публікації на тему:

Шановні колеги! пропоную до вашої уваги дидактичну гру, яку можна використано з соціально-комунікативного розвитку на заняттях.

Конспект заняття на тему: Я і моє тіло в 1 молодшій групі. Розробив Педагог 1 молодшої групиЗагайнова Тетяна Сергіївна Програмне.

Конспект НОД з пізнавального розвитку для середньої групи «Знай своє тіло»Безпосередньо освітня діяльністьз дітьми з пізнавального розвитку у середній групі «Знай своє тіло» Ісакова Н. А., вихователь.

Конспект заняття з навколишнього світу «Тіло людини»Мета: Сформувати перші поняття про своє тіло, організм. Допомогти дітям усвідомити себе, як людини, знаходити спільне з іншими людьми. Виховувати.

Конспект заняття з розвитку мови у старшій групі «Людина та її тіло»Програмний зміст. 1. Завдання в розвитку пізнавальних здібностей: активізувати морально-мислительну аналітичну работу.

«Людина у групі»

Характеристики уроку (заняття)

Клас: 6 клас

Предмет: Суспільствознавство

Тема уроку: Людина у групі

Тип уроку: Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Цілі уроку:

1. Усвідомити, що суспільство необхідне людині.

2. Отримати уявлення про групи складових суспільство.

3. Підвести учнів до розуміння того, що будь-яка група може вплинути на людину і в кожної групи існують певні правила поведінки та норми.

Обладнання, що використовується:

План уроку:

    Постановка теми уроку його цілей та завдань.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Суспільство

2.Групи суспільства.

3.Правила та норми життя в суспільстві.

ІІІ. Закріплення вивченого.

Хід уроку

I.

- Вітання

Повторення пройденого матеріалу у формі фронтального опитування

Питання до класу : Як називається наш предмет?

Суспільствознавство.

Питання до класу : Що означає назва?

Знання про суспільство.

Питання до класу : Чим це знання може допомогти вам у житті?

Допоможе спілкуватися тощо.

Питання до класу : Яку спільну тему ми вивчали на минулих уроках?

Особистість підлітка (нас)

Як вивчення окремого підлітка допоможе у вивченні суспільства?

Я (ми) частина суспільства.

На сьогоднішньому уроці ми поєднаємо вивчення цих понять (суспільство та людина).

ІІ.

1.

Сьогоднішню тему спробуйте сформулювати самостійно.

На дошці ряд ілюстрацій (люди поодинці та групи людей). Пропоную вийти бажаючому учню та прошу його згрупувати ілюстрації, як він вважає за потрібне.

Прошу іншого учня прокоментувати вибір однокласника.

Отже, у нас дві групи ілюстрацій, виходячи з їхнього розташування, спробуйте дати назву теми нашого уроку.

Аналізуємо запропоновані варіанти та формулюємо тему.

Пропоную записати тему у зошит.

- Питання до класу Діти, а до якої групи ілюстрацій ви хотіли б віднести себе?

(імовірніше до суспільства)

Чому?

(весело, цікаво, разом спілкуватися тощо)

Давайте спробуєте дати визначення «Суспільство».

Слухаємо варіанти, формулюємо. Прошу записати у зошит.

Ви не дарма хотіли бачити себе у суспільстві. Це не просто цікаво чи весело. Це необхідно. Людина є істотою соціальною, тобто суспільство необхідне для його нормального розвитку.

Приклад вчителя: новонароджений без спілкування ніколи стане нормально розвиненою людиною.

Наведіть загальновідомий приклад, що підтверджує це твердження Учні наводять приклад Мауглі.

Давайте зробимо висновок.

Людина повноцінно розвивається лише у суспільстві . (Записують у зошит).

- Питання до класу Для дорослих суспільство так само потрібне. Як ви вважаєте чому?

Наведіть найвідоміший літературний приклад (Робінзон Крузо).

Тільки в суспільстві людина може проявити себе, показати, на що вона здатна.

2. Повертаємося до визначення суспільства, наголошую на групах.

Групи, що складають суспільство, дуже різноманітні і численні: великі та малі, тимчасові та постійні, професійні, релігійні. Кількість груп залежить від інтересів та видів діяльності людей. Кількість груп набагато перевищує кількість людей, що складають суспільство.

- Питання до класу Спробуйте пояснити чому?

Людина може бути учасником різних груп одночасно – сім'я, група друзів, робітничий колектив тощо.

3. Але в усіх групах, без винятку, діють певні правила та норми поведінки.

Наведіть приклади (у сім'ї, у класі тощо).

Діти, а для чого потрібні ці правила в групах? Для того щоб відповісти на це питання пропоную вам зробити завдання.

Кожна колонка обговорює та записує правила та норми поведінки в гостях (1-а колонка), у кінотеатрі (2-а колонка), у школі (3-я колонка) 5 хвилин.

Представник кожної колонки озвучує відповідь.

А тепер давайте уявимо, що станеться, якщо в кожному випадку не дотримуватись цих правил.

Слухаємо варіанти відповідей.

Прошу зробити загальний висновок.Порушення правил та норм поведінки веде до відторгнення людини від суспільства.

Ми працюємо просто чудово, але давайте трохи відпочинемо і проведемо своєрідну гру.

Експеримент. Запрошую п'ятьох бажаючих (чотири з них знають про експеримент). Прошу на вигляд портрета. Визначити основні риси характеру людини та вид її діяльності. Першими висловлюються четверо підготовлених учнів, вони говорять одне й те саме, до того ж свідомо негативно і необ'єктивно, п'ятий піддається чи ні впливу групи у відповідях.

Дякую учасникам і пояснюю суть експерименту. Особливу увагу звертаю на те

Що в подібних експериментах вчені в більшості випадків виявляли схильність до впливу з боку групи.

Ми робимо висновок, що та група, у якій ми перебуваємо, має на нас вплив.

Ступінь впливу буває різною, більшою чи меншою.

Прошу учнів розмірковувати, від чого залежить ступінь впливу.

Відповіді зводяться до наступного:

Від особистих якостей людини та від складу групи.

Різним буває не тільки ступінь впливу, але і його результат

(позитивний та негативний).

ІІІ.

Звертаю увагу на таблицю на дошці:

«Вплив групи на людину»

1

Перші приклади формулюємо разом. Заповнення таблиці пропоную як домашнє завдання.

На наступному уроці ми з вами детальніше характеризуємо групи суспільства, а зараз давайте повторимо, що ми вивчили сьогодні.

Закріплення вивченого матеріалу у формі фронтального опитування.

Звертаю увагу на домашнє завдання

Дякую за активну роботу, цікавлюсь ступенем інтересу до матеріалу та його актуальністю у житті.

Виставляю оцінки.

Попередній перегляд:

«Людина у групі».

Гончарова Оксана Анатоліївна.

Місце роботи, посада:

МОУ ЗОШ №1 м. Ємви.

Характеристики уроку (заняття)

Рівень освіти: основна загальна освіта

Цільова аудиторія: Вчитель (викладач)

Клас: 6 клас

Предмет: Суспільствознавство

Тема уроку: Людина у групі

Тип уроку: Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Підручники та навчальні посібники, що використовуються:

Цілі уроку:1. Усвідомити, що суспільство необхідне людині.

2. Отримати уявлення про групи складових суспільство.

3. Підвести учнів до розуміння того, що будь-яка група може вплинути на людину і в кожної групи існують певні правила поведінки та норми.

Обладнання, що використовується:

План уроку:

I. Постановка теми уроку його цілей та завдань.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Суспільство

2.Групи суспільства.

3.Правила та норми життя в суспільстві.

ІІІ. Закріплення вивченого.

Хід уроку

Вітання

Повторення пройденого матеріалу у формі фронтального опитування

Питання до класу : Як називається наш предмет?

Суспільствознавство.

Питання до класу : Що означає назва?

Знання про суспільство.

Питання до класу : Чим це знання може допомогти вам у житті?

Допоможе спілкуватися тощо.

Питання до класу : Яку спільну тему ми вивчали на минулих уроках?

Особистість підлітка (нас)

Як вивчення окремого підлітка допоможе у вивченні суспільства?

Я (ми) частина суспільства.

На сьогоднішньому уроці ми поєднаємо вивчення цих понять (суспільство та людина).

Сьогоднішню тему спробуйте сформулювати самостійно.

На дошці ряд ілюстрацій (люди поодинці та групи людей). Пропоную вийти бажаючому учню та прошу його згрупувати ілюстрації, як він вважає за потрібне.

Прошу іншого учня прокоментувати вибір однокласника.

Отже, у нас дві групи ілюстрацій, виходячи з їхнього розташування, спробуйте дати назву теми нашого уроку.

Аналізуємо запропоновані варіанти та формулюємо тему.

Пропоную записати тему у зошит. (Слайд 1)

Питання до класу Діти, а до якої групи ілюстрацій ви хотіли б віднести себе?

(імовірніше до суспільства)

Чому?

(весело, цікаво, разом спілкуватися тощо)

Давайте спробуєте дати визначення «Суспільство».

Слухаємо варіанти, формулюємо. Прошу записати у зошит.. (Слайд 2)

Ви не дарма хотіли бачити себе у суспільстві. Це не просто цікаво чи весело. Це необхідно. Людина є істотою соціальною, тобто суспільство необхідне для його нормального розвитку.

Приклад вчителя: новонароджений без спілкування ніколи стане нормально розвиненою людиною.

Наведіть загальновідомий приклад, що підтверджує це твердження Учні наводять приклад Мауглі. (Слайд 3)

Давайте зробимо висновок.

Людина повноцінно розвивається лише у суспільстві.(записують у зошит). (Слайд 4)

Питання до класу Для дорослих суспільство так само потрібне. Як ви вважаєте чому?

Наведіть найвідоміший літературний приклад (Робінзон Крузо).. (Слайд 5)

Тільки в суспільстві людина може проявити себе, показати, на що вона здатна.

Повертаємося до визначення суспільства, наголошую на групах.

Групи, що складають суспільство, дуже різноманітні і численні: великі та малі, тимчасові та постійні, професійні, релігійні. Кількість груп залежить від інтересів та видів діяльності людей. Кількість груп набагато перевищує кількість людей, що складають суспільство.

Питання до класу Спробуйте пояснити чому?

Людина може бути учасником різних груп одночасно-сім'я, група друзів, робітничий колектив і т.д.. (Слайд 6)

Але в усіх групах, без винятку, діють певні правила та норми поведінки.

Наведіть приклади (у сім'ї, у класі тощо).

Діти, а для чого потрібні ці правила в групах? Для того щоб відповісти на це питання пропоную вам зробити завдання.

Кожна колонка обговорює та записує правила та норми поведінки в гостях (1-а колонка), у кінотеатрі (2-а колонка), у школі (3-я колонка) 5 хвилин.. (Слайд 7)

Представник кожної колонки озвучує відповідь.

А тепер давайте уявимо, що станеться, якщо в кожному випадку не дотримуватись цих правил.

Слухаємо варіанти відповідей.

Прошу зробити загальний висновок.Порушення правил та норм поведінки веде до відторгнення людини від суспільства.. (Слайд 8)

Ми працюємо просто чудово, але давайте трохи відпочинемо і проведемо своєрідну гру.

Експеримент. Запрошую п'ятьох бажаючих (чотири з них знають про експеримент). Прошу за зовнішністю портрета. (Слайд 9) визначити основні риси характеру людини та вид її діяльності. Першими висловлюються четверо підготовлених учнів, вони говорять одне й те саме, до того ж свідомо негативно і необ'єктивно, п'ятий піддається чи ні впливу групи у відповідях.

Дякую учасникам і пояснюю суть експерименту. Особливу увагу звертаю на те

Що в подібних експериментах вчені в більшості випадків виявляли схильність до впливу з боку групи.

Ми робимо висновок, що та група, у якій ми перебуваємо, має на нас вплив.

Ступінь впливу буває різною, більшою чи меншою.

Прошу учнів розмірковувати, від чого залежить ступінь впливу.

Відповіді зводяться до наступного:

Від особистих якостей людини та від складу групи.

Різним буває як ступінь впливу а й його результат (позитивний і негативний).

ІІІ.

Звертаю увагу на таблицю на дошці:. (Слайд 10)

«Вплив групи на людину»

Перші приклади формулюємо разом. Заповнення таблиці пропоную як домашнє завдання.

На наступному уроці ми з вами детальніше характеризуємо групи суспільства, а зараз давайте повторимо, що ми вивчили сьогодні.

Закріплення вивченого матеріалу у формі фронтального опитування.

Звертаю увагу на домашнє завдання

Дякую за активну роботу, цікавлюсь ступенем інтересу до матеріалу та його актуальністю у житті.

Виставляю оцінки.

Прощаюсь.


Долгушина Тетяна Вікторівна

МКОУ «Скородумська ЗОШ»

Усть-Ішимський район, Омська область

Зам. директора з УВР, вчитель історії

Тема урока «Мала група»

Ціль уроку.

    Ознайомити учнів із поняттям «мала група», класифікацією малих груп. Сприяти засвоєнню понять: соціальна група, групові норми, групові санкції.

    Сприяти формуванню в учнів уміння працювати з комп'ютером, виконувати кроки уроку з використанням мультимедійної програми. Продовжити формування умінь працювати з додатковою інформацією на уроці, отримувати головне, робити висновки.

    Виховувати повагу один до одного при виконанні спільних завдань, уміння вислуховувати один одного та сприймати протилежну точку зору.

Обладнання:

    Роздруківка документів.

    Тест.

    Диск «Суспільствознавство» 8-9 класи

    Підручник "Суспільствознавство 8-9 кл." Н.Л. Боголюбов. - М: "Освіта", 2008

    Комп'ютери

    Проектор

План уроку:

    Організаційний момент.

    Актуалізація знань учнів на тему «Міжособистісні відносини» та «Радості та складності спілкування».

    Вивчення нового матеріалу

    1. Що таке мала група.

      Види малих груп.

      Ролі людини у групі.

      Групові норми та санкції.

    Закріплення отриманих знань під час уроку.

    Підбиття підсумку уроку.

    Домашнє завдання.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація знань учнів на тему «Міжособистісні відносини» та «Радості та складності спілкування».

Для початку ми з вами трохи розігріємось. Пропоную вам таке завдання. Ви повинні заповнити паузи в моїх висловлюваннях. Будьте уважні.

Взаємозв'язок для людей характеризується поняттям –МіжособистіснІ стосунки. Міжособистісні відносини зазвичай носять взаємний характер і включають чотири взаємо. Перше - зв'язки один з одним, між двома і більше людьми(Взаємозв'язок), друге – узгодженість діяльність( звоєдіяльність), третє - розуміння на основі взаємності, розуміння один одного(взаєморозуміння), четверте - сприйняття іншою людиною навколишнього світу також як її сприймаєш ти сам(Взаємосприйняття). Міжособистісні стосунки бувають –діловими, особистими, приятельськими, товариськими, сімейними. Міжособистісні стосунки можуть носитиофіційний та неофіційний характер. Поїздка на рибалку із приятелем носитьнеофіційний характер , зустріч глав іноземних державофіційний характер , вітання з днем ​​народження братанеофіційний характер, привітання з ювілеєм заслуженої людини товаришами по службі носитьофіційний характер, запрошення по телефону батьків учня до школи носитьОфіційний характер. Взаємозв'язок між людьми здійснюється через –спілкування. Спілкування це -обмін для людей засвоєної інформацією, думками, судженнями, оцінками, почуттями. Спілкування життєво важливе для людини, оскільки під час спілкування миотримуємо знання про навколишній світ, передаємо досвід, засвоюємо культурні та моральні цінності, даємо оцінку вчинкам людей, розвиваємо свій інтерес.

3. Вивчення нового матеріалу

1. Мотивація В даний час дуже важко уявити собі людину, яка б не була втягнута у взаємини один з одним і була б далека від ситуації, що відбувається в суспільстві. Давайте порівняємо такі поняття як “спілкування” та “суспільство”. Що з-поміж них спільного? Відповісти на це питання вам допоможе сторінка 379 підручника.

! Робота з підручником сторінка 379

Діти роблять висновок, що спілкування, неможливо без суспільства, а суспільство, немислимо без спілкування.

Але суспільство - це широке поняття і окремо взята людина одночасно спілкуватися з усім суспільством не може. Протягом усього життя його спілкування, взаємини у оточуючими відбувається у малій групі. І сьогодні наш урок присвячений саме «Малій групі». Дивлячись на першу сторінку електронного підручника, хто спробує сформулювати цілі нашого уроку? Що ми сьогодні вивчатимемо?

Ми познайомимося з поняттями: соціальна група, мала група, групові норми, групові санкції, дізнаємося про роль людини у малій групі. Працюватимемо з комп'ютером.

2. Робота з зошитом – записати число та тему уроку.

3. Поняття про малу групу. Робота з диском крок №1

Кожна людина є членом кількох соціальних груп. Вони бувають великі та малі.

! Записи у зошити соціальна група – форма взаємодії людей, їхнього об'єднання.

! Фронтальна робота із класом під час якої, діти засвоюють що до соціальних груп входять соціально – класові, соціально – етнічні, соціально – територіальні, соціально – професійні і

соціально – демографічні групи.

Малі групи грають істотнішу роль, оскільки наше життя складається зі спілкування з сім'єю, з друзями, однокласниками.

Мінімальний чисельний склад малої групи 2 людини (діада) на думку інших суспільствознавців краще, щоб це число зводилося до трьох (тріада). Максимальний склад малої групи визначається тим, що в пам'яті людини може одночасно утримуватися від 5 до 9 об'єктів.

! Фронтальна робота

- На вашу думку поняття соціальна група та мала група відрізняються одна від одної?

-Яка чисельність малої групи?

-Чому мінімальний склад малої групи найкраще має складатися із трьох осіб?

-Чи згодні ви з думкою, що чим менше за розмірами група, тим інтенсивніша в ній взаємодія.

Діти самостійно дають визначення поняття "мала група". Вислуховуються думки. Остаточний варіант записується у зошит.

! Записи у зошит.

Мала група – об'єднання 2-х і більше осіб, пов'язаних єдиною метою, подібними інтересами, спільної діяльністю та що у спілкуванні друг з одним.

    Види малих груп. Робота з роздавальним матеріалом.

Єдиної класифікації видів малих груп немає. Ми познайомимося з найпростішою та найпоширенішою класифікацією.

Текс №1

Група та фактор часу


…Деякі групи створені для тривалого існування і прагнуть цього. Школа, село, підприємство зацікавлені у продовженні своєї справи. Це – групи, які не хочуть зникнути. Їх члени змінюються, але сам організм прагне бути якщо
не вічним, безсмертним, то принаймні якомога довговічнішим. Це надає таким групам видимість незалежного існування стосовно своїх членів, інші групи, навпаки, від початку приречені на нетривале існування. Туристи, які здійснюють організовану подорож, є групою, час існування якої обмежений. Нарешті, є такі постійні групи, члени яких збираються лише через регулярні проміжки часу. Наприклад, загін скаутів, члени якого, зустрічаються щонеділі вранці.

! Питання для обговорення

- Які види груп вам пропонуються (тимчасові та постійні)

- Які ознаки покладені в основу виділення кожного з різновидів малих груп? (Час існування)

Текст №2
Формальні та неформальні групи


Формальні групи характеризуються організованою структурою. Йдеться про організацію. Соціальні відносини тут мають безособовий характер і здійснюються через попередньо розподілені ролі. У формальній групі існують особисті соціальні відносини, що здійснюються в ролях, що визначаються внутрішнім середовищем. Це означає, що зміст цих ролей – результат взаємодії всередині групи.
Коли формальна група має задану їй структуру, структуру неформальної групи створює вона сама.


! Питання для обговорення

- Які види малих груп називаються у цьому фрагменті?

Які ознаки покладено в основу виділення кожної із різновидів малих груп? (Характер відносин всередині групи)

Висновок по етапу уроку робиться допомогою таблиці, що у кроці 1 уроку.

Ознака групи

    Ролі людини у групі. Крок 2 диск

Положення людини у малій групі залежить від її статусу.

Записи у зошити. Статус – становище людини у системі міжособистісних відносин, що визначає його права, обов'язки та привілеї.

Людина, що має високий статус, має престиж у суспільстві і є прикладом або авторитетом для інших членів колективу. Одна і та сама людина в різних групах може мати різний статус. Батько в сім'ї – його авторитет та повага не викликає сумніву, а в футбольній командівін рядовий гравець, сіра мишка.

Статус людини та характер діяльності групи визначають її поведінку у тій чи іншій групі чи її соціальні ролі. Деякі ролі постійно закріплені за людиною, інші ролі людина виконує у певний період свого життя.

Запитання для обговорення.

- Як ви думаєте в чому різниця між особистим статусом, що приписується і досягається?

- Які ролі у житті граєте ви зараз?

– Найважливішою роллю є роль лідера. Хто такий на вашу думку лідер? Якими якостями повинен мати лідер?

    Групові норми та санкції. Крок 3 диск

У кожній групі складаються певні правила або як ми їх називаємо груповими нормами.

Записи у зошитиГрупові норми - сукупність правил і вимог, вироблені групою є засобом регуляції поведінки людини.

Групові норми встановлюються дотримання. Якщо член групи ухиляється від виконання норм, група може застосувати стосовно нього санкції.

Записи у зошит.Санкції – наслідки недотримання правил.

Санкції можуть бути позитивні – визнані ухилення та негативні – група відкидає цю людину.

Зображення 1,2,3,4. Де приклад негативних, а де позитивних санкцій?

Наведіть приклади групових норм та санкцій вашого класу, вашої компанії?

4. Закріплення отриманих знань під час уроку.

1. Повторення нових понять. Крок 4.

2. Повернення до схеми уроку. Діти роблять висновок, що міжособистісні відносини це взаємозв'язок для людей, взаємозв'язок здійснюється через спілкування, шляхом обмінів, що відбувається у малих групах.

3. Виконання завдань Крок 5. Комп'ютер видає % виконання завдань.

Вправа 1

Закінчіть пропозицію. До малих груп належать:

А) парламент В) виборці

Б)політична партія Г)музичний ансамбль

Вправа 2

Підберіть приклад відповідний виду групи

1. Гості у день народження А) виробнича група

2. Бригада будівельників Б) дозвільна група

3. Сім'я У) багатофункціональна група

Вправа 3

Вибери правильне визначення

    Велика сукупність людей, об'єднаних історично обумовленими соціальними формами спільного життята діяльності.

    Об'єднання з двох і більше осіб (зазвичай до 9), що знаходяться в безпосередньому контакті один з одним і пов'язані однією метою, подібними інтересами та потребами у спілкуванні та спільною діяльністю.

    Вища ступінь живих організмів Землі.

Вправа 4

Розподіліть групи за тимчасовою ознакою.

    Тимчасові групи А) пасажири купе

    Постійні групи Б) сім'я

В) черга у магазині

Г) клас

Д) компанія старих друзів

Е) туристи у поході

  1. Підбиття підсумків уроку.

  2. Домашнє завдання. Діти отримують інструктаж із виконання домашнього завдання, яке має диференційований характер.

Для слабких учнів

Додаток 1

Тестові завдання. Виберіть відповідь.

    Спілкування – це:

а) історично розвивається сукупність відчуттів для людей;

б) особлива форма взаємодії та міжособистісних відносин між людьми;

в) суспільні відносини, що складаються для людей.

    Міжособистісні стосунки можливі:

а) як серед великих груп людей, і серед малих;

б) лише серед малих груп людей;

в) лише серед великих груп людей.

    Ділові відносини визначаються:

а) вимогами начальника до підлеглого;

б) взаємодією та відносинами між людьми;

в) офіційними розпорядженнями, правилами інструкціями.

    Особисті відносини носять:

а) невимушений характер;

б) офіційний характер;

в) неформальний характер.

    Міжособистісні стосунки будуються на:

а) почуття особистої симпатії;

б) взаємозв'язку, взаємодії та взаєморозуміння людей;

в) певної позиції суспільства.

    Для почуття симпатії нехарактерно:

а) розуміння;

б) гармонія відносин;

в) ворожість.

    Найбільш близькі міжособистісні стосунки:

а) товариство;

б) знайомство;

в) товариство.

Додаток 2

Основні положення параграфа 13

11 Долгушин Т.В. Конкурсний урок

Робочий матеріал спрямовано використання підручника Л.Н. Боголюбова, Н.Ф. Виноградової, Н.І. Горецькій та ін. Суспільствознавство. 6 клас навч. для загальнообр. установ - Просвітництво, 2013.

Урок. Практикум на тему «Людина серед людей»

Тип уроку:узагальнення та систематизація знань

Цілі:

  • узагальнити знання учнів про специфіку, види, прояви міжособистісних відносин, різноманіття малих груп, до яких входить особистість, групові норми та санкції, роль лідера в групі, значення, форми та засоби спілкування, причини, стадії міжособистісних конфліктів та можливості їх конструктивного вирішення.
  • сприяти осмисленню особистого досвідуучасті в різних видахміжособистісних відносин, продуктивного спілкування з однолітками та людьми інших вікових груп, використання різних стратегій вирішення конфліктів у малих групах.
  • створювати умови усвідомлення необхідності толерантного, шанобливого ставлення до інших людей, практичного освоєння конструктивних форм спілкування, підвищення конфліктної компетентності.
  • удосконалювати особистісні, комунікаційні універсальні навчальні дії,
  • корекція пам'яті з урахуванням вправ у відтворенні.

Устаткування: картки із завданнями, презентації.

Основні поняття: міжособистісні відносини, група, спілкування, конфлікт, міжособистісний конфлікт .

Хід уроку

I. Організаційний момент.

На уроці слухайте, думайте, говоріть чітко, відповідайте грамотно.

План:

  • Будемо називати слова.
  • Відповідатимемо на запитання.
  • Виконуватимемо завдання.

Мовленнєва розминка.

ІІ. Постановка мети та завдань уроку.

  • Визначте тему уроку. Для цього відгадайте які слова тут зашифровані.

Тема: Людина серед людей.

  • Відкрийте підручник на сторінці 3. «Зміст».
  • Де Ви ще бачите таку саму назву? ( Відповідь: назва ГлавиII).
  • Як Ви вважаєте, ми з Вами вивчили цей розділ чи ні? ( Відповідь: так)
  • Отже, якою є мета нашого уроку?

Мета: узагальнити знання у розділі «Людина серед людей».

ІІІ. Актуалізація на тему.

Використання технології РКМ "Понятійне колесо". Свою назву вона отримала через те, що в закінченому вигляді дійсно нагадує колесо, в центрі якого пишеться ключове (вивчене на уроці) поняття (тема), а навколо нього, з'єднані променями слова - асоціації (словосполучення), які пропонують діти.

План:

  1. МіжособистіснІ стосунки.
  2. Людина в групі.
  3. Спілкування.
  4. Конфлікти у міжособистісних відносинах.

IV. Узагальнення та систематизація знань.

Завдання 1. Правильно промов слова, розставляючи наголос.

Особистість, міжособистісні відносини, група, спілкування, конфлікт, міжособистісний конфлікт.

Робота супроводжується показом презентації.

  1. МіжособистіснІ стосунки.
  • Що таке міжособистісні стосунки?

МіжособистіснІ стосунки- Це зв'язок людини з оточуючими людьми. (Слайд)

      • Чи може людина обійтися без міжособистісних стосунків?
      • Які види міжособистісних стосунків Ви знаєте? (Слайд)

Завдання 2. Нижче наведено приклади міжособистісних відносин різного рівня; розподіли їх у відповідні колонки таблиці.

  • Таїсія має сусідку Альбіну. Вони вітаються під час зустрічі.
  • Галина та Поліна, зустрічаючись, обмінюються новинами.
  • Євген та Матвій грають в одній команді з волейболу.
  • Сидор та Олександр завжди готові прийти один одному на виручку.
  • Гліб та Федір – однокласники.
  • Марія та Клавдія сидять за однією партою.
  • Діана та Марина разом йдуть додому після уроків.
  • Лариса та Артем роблять уроки разом.
  • Ніна та Зіна відпочивали разом у літньому таборі.
  • Микита та Платон обмінюються марками.
  • Юлія та Яна разом проводять вільний час.
            • Учасниками яких відносин Ви є?
            • Які стилі міжособистісних стосунків Ви знаєте? (Слайд)


Завдання 3.
Визначте стилі міжособистісних відносин (особисті чи офіційні):

а) друзі вирушили разом у кіно _________________________________________________

б) вчителі обговорили методи виховання своїх учнів на педагогічній раді ________________

в) мама з дочкою обговорювали, як вони відпочиватимуть на святкових канікулах.

г) учениця 6-го класу радилася з бібліотекарем про те, яку літературу краще почитати________________________________________________________________________

д) двоє друзів вирушили на прогулянку до найближчого парку, під час гуляння посварилися та почали битися___________________________________________________________________

е) президенти двох країн зустрічалися для проведення міжнародних переговорів ___________

ж) вчитель додатково займався зі своїм учнем математикою ____________________

з) батьки разом зі своєю дитиною поїхали відпочивати до моря _________________________

і) вчитель викликав батьків до школи для розмови про поведінку їхньої дитини ______________________

к) дівчинка у магазині звернулася до продавця-консультанта за допомогою ___________________

Завдання 3 . Прочитайте Ситуацію та дайте відповідь на запитання: Які правила спілкування використовувала Наташа?

Одного разу на подвір'ї багатоповерхового будинку шестирічна дівчинка підійшла до незнайомої людини і заговорила з нею просто і природно: «Здрастуйте, мене звати Наташа! А вас?" Чоловік відповів. Дівчинка продовжила: "У вас знайдеться дві хвилинки, щоб поговорити зі мною?" "Звичайно", - відповів чоловік. «Розкажу вам одну жахливу історію. Жила-була гарна лялька. Її всі любили. А вона дуже любила гуляти. І одного разу, коли у дворі лялька відійшла від своєї мами, на неї настала чиясь важка, зла нога. Лялька закричала від болю і знепритомніла. А коли вона прийшла до тями, то зрозуміла, що стала калікою».

Тут Наталка вийняла з-за спини зламану ляльку.

"Ось вона. Я бачу, що ви добрий, допоможіть, будь ласка, моїй ляльці».

Доросла людина була дуже зайнята, але вона не могла засмутити цього маленького генія спілкування. Назавтра в обумовлений час вони зустрілися. Очі дівчинки, що одержала вилікувану ляльку, сяяли від захоплення. «Чи я не можу чимось допомогти вам?». - Запитала вона.

            • Які правила спілкування використала Наталка?
            • Згадаймо правила спілкування.

2. Група .

            • Що таке ГРУПА?

ГРУПА - Обмежена в розмірах спільність людей. (Слайд)

            • Які групи людей ти знаєш? (Слайд)
            • Учасником яких груп одночасно ти єш? (Слайд)

  1. Спілкування.
  • Перерахуйте види спілкування.

Завдання 4. Перед тобою перелік коштів, які у спілкуванні. Розподіли їх по стовпцям таблиці.

            • погляд,
            • оповідання,
            • міміка,
            • жести,
            • поза,
            • хода,
            • танець,
            • дотик,
            • комплімент,
            • квіти,
            • пісня,
            • подарунок,
            • руху,
            • вітання у віршованій формі.

4. Конфлікт

Завдання 5. Уявіть, що Вам вже понад сорок років. У Вас не все ладнається з роботою, є проблеми зі здоров'ям. Подумайте, як би Ви повели себе в наступних обставин:

а) під Вашими вікнами щовечора десять горластих хлопчаків, змінюючи один одного, грають у футбол;

б) Ваш син чи дочка щодня по три години сидить біля телевізора, не радіючи Вам своїми успіхами у навчанні;

в) Ви ведете урок, а в класі стоїть постійний шум, і більшість учнів на обличчях написано: я роблю Вам подарунок своєю присутністю;

г) Ви приходите додому після роботи дуже втомленим, а ніхто з Ваших близьких не поворухнувся, щоб прибрати квартиру чи посуд.

            • Що може виникнути між Вами та цими людьми? (Відповідь: конфлікт)

Завдання 6. Використовуй наведений нижче алгоритм аналізу конфлікту та розбери одну із ситуацій, перерахованих вище.

  1. Хто конфліктує (учасники)?
  2. Через що виник конфлікт?
  3. Способи вирішення конфлікту?

V . Підсумок уроку.

  1. Рефлексія.

2. Оцінювання роботи учнів. Виставлення відміток

3. Домашнє завдання: Завдання 5 на стор.84.

Завантажити Практикум до уроку можна

Завантажити Презентацію до уроку можна

Завантажити Конспект уроку можна

gastroguru 2017