Тема: Пропозиції оклику. Синтаксична структура речення та розділові знаки

ПІБ вчителя, освітня установа, населений пункт:, вчитель російської мови та літератури МОАУ «ЗОШ №10», м. Бузулук
Предмет: російська мова
Назва навчально-методичного комплексу або інших посібників видавництва «ДРОФА», використаних для підготовки конспекту: Російська мова: Навч. для 5 кл. загальноосвіт. установ/За ред. , . - 15-те вид., стереотип. - М.: Дрофа, 2008.
Клас: 5
Тема: Пропозиції оклику.
Тип уроку
вивчення нового матеріалу
Цілі:навчальні

повторити відомості про пропозиції щодо мети висловлювання та про роль логічного наголосу;

формують:

виховувати допитливість, прагнення збагачувати свої знання (з урахуванням художнього тексту);

загальнопредметні:

Завдання

Дати знання про види пропозиції щодо інтонації;

Використані джерела

1. Львів планування з української мови для V класу на основі навчального комплексу за ред. та // РЯШ. - 2004. - №2. - С. 119-122.

2. Мельників диктантів щодо пунктуації. - М.: Просвітництво, 1987.

3. Панів та структура уроків російської мови: Посібник для вчителя. - М.: Просвітництво, 1986. - 208с.

4. Пастухова дивовижний дивовижний знак. // РЯШ, - 1987. - №1. - С.41-44.

Обладнання уроку: таблиці, картки, комп'ютер, проектор.

Хід уроку:

1. Організаційний момент (0,5 хв.).

Привітання, перевірка готовності, відмітка відсутніх.

Сьогодні ми з вами повторимо все вивчене нами про пропозиції щодо мети висловлювання та дізнаємося, як характеризується пропозиція щодо інтонації.

2. Перевірка домашнього завдання(7,5 хв.)

Фронтальне опитування (2 хв.).

(Учень викликається до дошці на роботу по картці).

Над якою темою працювали на минулих уроках? Види речень за метою висловлювання.

На які види діляться пропозиції щодо мети висловлювання? Оповідальні, запитальні, спонукальні.

Розкрийте, що означає пропозиція оповідна? Ця пропозиція, що містить розповідь про щось, повідомлення, інформацію для співрозмовника. Наприклад: Ми йдемо до лісу. У лісі холодно та сиро.

Які пропозиції називаються запитальними? Це пропозиції, в яких є питання. Наприклад: Де Африка? Куди попрямували учні?

Які пропозиції називаються спонукальними? Це пропозиції, що містять спонукання. Наприклад: Вийди із класу! Забери сміття.

Робота за таблицею (1, 5 хв.).

Розкажіть по таблиці, які знаки можуть ставитися наприкінці речень.

Отже, наприкінці кожної із пропозицій за метою висловлювання може ставитися знак оклику. А що ще грає важливу рольв інтонації? Правильно, логічний наголос.

Взаємоперевірка домашньої вправи (2, 5 хв.).

Що потрібно було зробити вдома? Підібрати по три приклади за кожний вид пропозиції з підручника літератури , заповнити таблицю – виконати упр. 411.Поміняйтеся зошитами. Якщо не погоджуєтесь, поставте олівцем галочку на полях. На кожному ряду є консультант, до нього можна звертатись за допомогою. Працюйте. Поверніть зошити. Встаньте, хто не має зауважень. Молодці. Решті бути уважнішими.

Перевіряємо роботу за карткою.

Робота за карткою (2 хв.).

Запишіть, розкрийте дужки, вставте пропущені знаки наприкінці речень, вкажіть вид речень за метою висловлювання, позначте орфограми.

1. Пр. роду милими квітами т. нистий берег прибрала (П.). 2. Знайдеться чи сміливий на подвиг опас(?)ний (Жук.). 3. Нехай с. льніше гряне буря (М. Г.). 4. Чому в. коло малиновки співають Чому квіти ч. ремухи цвітуть Чому грає зі (?)нце наді мною Тому що я йду додому (Ошанін). 5. Яке дивне, оч. Равальний ранок Яка краса (Пауст.).

1. Природа милими квітами тінистий берег забрала. (Повість.) 2. Знайдеться чи сміливий на подвиг небезпечний? (Запитає.) 3. Нехай сильніше вдарить буря! (Збудить.) 4. Чому навколо малиновки співають? Чому квіти черемхи цвітуть? Чому грає сонце наді мною? (Запитає.) Бо я йду додому. (Питає.) 5. Який чудовий, чарівний ранок! Яка краса! (Повіст.)

Чи є зауваження? Які орфограми повторили? Невимовні приголосні, неперевірювані та перевірені голосні докорінно.

Отже, ми повторили як відомості про пропозиції щодо мети висловлювання, а й орфограммы.

3. Психологічна підготовкадо сприйняття нового матеріалу (1 хв).

(На дошці записані та закриті записи, під час читання вчитель їх відкриває: О" Генрі О! Генрі!).

Давайте прослухаємо історію-жарт, який трапився насправді:

Одного разу американський новелістВільям Сідні Портер, який пише підпсевдонімом, отримав від свого виданнятеля записку: «Як точніше позначитиВаше ім'я на обкладинці нової книги"Про "Генрі" чи "О. Генрі"? Який з варіантів привабить покупців?"

Гумористичних справ майстер, запас дотепних вигадок якого був воістину невичерпним, не розгубився і відповів: «Напишіть: «О! Генрі!»

Який із варіантів привабить покупців? Чому? Певно, третій, оскільки підкреслюється важливість висловлювання. Отже, говоритимемо сьогодні про окличні пропозиції.

4. Пояснення нового матеріалу (7 хв.)

Спостереження матеріалу через проектор (2, 5 хв.).

Перед вами речення. Якщо знаки оклику прибрати - що зміниться? (Читають два підготовлені учні).

Я тобі покажу!! Я тобі покажу.

Ні! Вона не здасться! Ні. Вона не здасться.

Вона боротиметься!! Вона боротиметься.

Ніхто не сміє думати, що Ніхто не сміє думати, що

він – він! – боїться. він – він – боїться.

Я! буду! вчитися! Я буду вчитися.

Він завжди (!!) каже правду. Він завжди каже правду.

Отже, що ж змінюється, якщо прибрати знак оклику? Правильно, інтонація, не передаються почуття того, хто говорить. Тобто ми робимо висновок, що пропозиції діляться за інтонацією на оклику та неоклику.

Робота з підручника (2, 5 хв.).

Окрім повідомлення, питання чи спонукання, пропозиція може виражати і сильні почуття (емоції) того, хто говорить, і його ставлення до повідомлення: радість, схвильованість, засмучення тощо. за інтонацією називаєютьсяокличними.

Наприкінці оклику пропозиції ставиться окликузнак: Я знайшов книгу! Він їде!Відкрий кватирку!

Вигуковими, можуть бути і оповідальні, і питання, і спонукальні пропозиції. Вони вимовляються з підйомом голосу, причому слово, що виражає почуття, виділяється особливо: Як гарнийліс восени! Хіба вине зрозуміли мене?

Для чого ж потрібен знак оклику? Щоб передати почуття, емоції, інтонацію.

Виступ підготовленого учня (1 хв).

Хлопці! У пропозиціях стою я для того,

щоб виділити хвилювання,

тривогу, захоплення,

перемогу, торжество...

Не дарма я від народження

супротивник тиші.

Де я, ті пропозиції

з особливим виразом

Вимовити повинні.

(А. Тетівкін).

Які саме почуття передає знак оклику? Хвилювання,тривогу, захоплення,перемогу, торжество...

5. Закріплення (21,5 хв.).

Усна робота (2 хв.).

Працюємо з упр. 412 по ланцюжку. Прочитайте виразно речення. Які почуття (радість, подив, прохання, жаль, гнів, захоплення та ін.) виражені в них?

1) Як, милий півник, співаєш голосно, важливо! ( здивування) 2) А хвіст такий пухнастий, розлогий і золотистий! ( захоплення) 3) Уже як тобі не ліньки з ранку до вечора працювати цілий день! ( жаль) 4) Не залиши мене, куме милий! Дай ти мені зібратися з силою і до весняних днів прогодуй і обігрій! ( прохання) 5) Дозвілля мені розбирати провини твої, щеня! ( гнів) 6) Але курям ніколи до хмар не дістатися! ( жаль).

(І. Крилов).

Узагальним: які ж почуття передає знак оклику? ( Радість,здивування, прохання, жаль, гнів, захоплення).

Розподільний диктант (3 хв.).

Працюємо біля дошки. Розподіліть оклику речення наступним чином: 1) оповідальні речення; 2) спонукальні пропозиції.

1) «Тихіше!» - замахав Незнайко руками. ( Другий стовпчик) «Дуже навіть добре граю! Гучно!» ( Перший стовпчик) «Перестань зараз же! - Закричав Знайка. - Від твоєї музики вуха болять! ( Другий стовпчик) «Іди звідси зі своєю неприємною трубою!» ( Другий стовпчик) 5) «Я протестую! Немає такого правила, щоб по два рази на день вмиватися! ( Перший стовпчик) 6) «Ну-ка, братики, за мно-о-ой!» - закричав Єршик і кинувся вперед. ( Другий стовпчик) (Н. Носов).

Що поєднує всі записані пропозиції? Вони за інтонацією оклику. Робимо висновок: будь-яке за метою висловлювання пропозиція може бути оклику.

Робота у групах (5 хв.).

Перший та третій варіант працюють за картками, виконують усі завдання самостійно. Другий працює біля дошки вголос. Потім слухаємо другу групу, потім третю.

Перший варіант.

1. Які «окликові засоби» (частки, вигуки, займенники, інтонація) допомагають передати емоційність цих пропозицій?

1) « Ой, не треба! Не треба!" 2) « П. Думаєш, Який з. щитник вишукався!» - відкаже. л Незнайка. 3) «Ну і йди, разтобі не подобається!" 4) « Батюшки- закричав Незнайко, - небо внизу ! Ми л. тим нагору н. гамі ! 5) «Я таксумувала за тобою, так плакала! 6) « Такадже тут, мабуть, тисяча п. лей ! »(Н. Носов).

2. Випишіть слова із пропущеними літерами, вставте потрібні. Подумаєш, захисник, летимо, ногами, полів.

Які кошти ще допомагають передати емоційність? Частинки, вигуки, займенники, інтонація.

Другий варіант.

1. Прочитайте виразно текст. Охарактеризуйте пропозиції щодо інтонації. Які почуття висловлюють оклику речення? Як вони вимовляються?

Стій! Не смій чіпати Тотошку! – гнівно закричала Еллі. (окликувальне)Лев завмер у здивуванні. (Неокликувальне)

Вибачте, - виправдовувався він. - Але ж я не з'їв його... (Неокликувальне)

Проте ти пробував. (Неокликувальне)Як тобі не соромно про..тиснутислабких! (окликувальне)Ти просто боягуз! (окликувальне)

А... а як ви дізналися про те, що я боягуз? - спитав приголомшений Лев. - Вам хтось розповів? (Неокликувальне)

Сама бачу за твоїми вчинками! Ти вдарив бідного, набитого соломою Страшилу! (окликувальне)

(За О. Волковим.)

2. До виділеного слова підберіть однокорінні перевірочні.

Ображати, образа, образливий, ображатися.

Третій варіант.

У репліках ослика Іа немає знаків оклику. Чому?

1) - Доброго ранку, Іа! – вигукнув Паць ще здалеку.

Добрий ранок, маленькийПаць,- сказав Іа-іа.- Якщо цей ранок - добрий, - додав він, - у чому я особисто сумніваюся. Але це не важливо.

2) – Вперед! - крикнули Пух та Паць.

Рушили! - сказав Кролик (...)

Ось саме, - сказав Іа. - Зрушили. Але я тут ні до чого. (А. Мілн).

Розберіть виділене слово за складом.

У репліках Іа немає окликувань, тому що в нього немає почуттів, немає настрою. Він нічому не радіє, не висловлює жодних емоцій. Маленький.

Отже, ви переконалися, що роль оклику пропозицій велика. А тепер звернемо увагу, де знаходиться знак оклику. Правильно, наприкінці пропозиції. Але так не завжди.

Спостереження цікавого матеріалу (1, 5 хв.)

(Проектор)

Недарма знак оклику називався дивовижним! Подивіться, як поводиться цей «молодець із палкою вдачею» у казці Льюїса Керролла «Аліса в Задзеркаллі».

...В цей час двері відчинилися,

Нам сказала Аліса: Швидше до мене!

Будемо все бенкетувати в Задзеркальній

країні!

Я тепер правитиму чарівною

країною!

Не хочете! чи ви! пообідати! зі мною?"

Що ми бачимо? окликузнак стоїть у кінці пропозиції, а й між його членами. «Ну,- скаже дехто з нас,- чого у казках не буває! Вже якщо Аліса змогла пройти крізь дзеркало і правити чарівною країною, то знак оклику і поготів міг опинитися в центрі казкової пісні». Для чого потрібен знак оклику в середині речення? Щоб особливо підкреслити емоційність окремих слів, їх смислову важливість.

Повернемося до пропозицій, які порівнювали на початку уроку. Тут теж знак оклику знаходиться в деяких реченнях у середині, після окремих слів.

Ускладнене списування (4 хв.).

Біля дошки працюємо з упр. 413. 1. Спишіть, розставте розділові знаки в кінці речень. Охарактеризуйте пропозиції щодо мети висловлювання, щодо інтонації.

Добре в лісі ранньою весною Опівдні йдеш (?) по тр.. Спинці між зазеленілих дерев п..рнатісп..шат влаштувати надійніше свої ж..ліща,

Бер..гіте птахів Не розоряйте ліси та гнізда

2.До слів із пропущеними літерами підберіть перевірочні.

3. Яке значення виділеного слова?

Добре в лісі ранньою весною! (оповід., вигук.) Опівдні йдеш постежка (стежка) між зазеленілих дерев.(Повість., Невоскл.)Але що це? (Запит.лашається пташиним гомоном. (повеств., невоскл.) Це пернаті (пір'я) поспішають (спішають) влаштувати надійніше своє житло (жити) (повеств., невоскл.).

Бережіть (берегти) птахів! (спонукає, вигук.) Не розоряйте ліси та гнізда! (спонукає, вигук.)

Пернаті - так називають птахів.

Отже, окликовою, як ми переконалися, може стати будь-яка за метою висловлювання пропозиція.

Синтаксичний аналіз (3 хв.).

Працюємо біля дошки. Запишіть дві пропозиції з твору та виконайте їх синтаксичний розбір.

Знаєтечи ви українську ніч? (Питає, невоскл., Просте, двосклад., поширений.). О, ви не знаєте українською ночі! (Повіст., вигук., просте, двусоставн., поширений.).

Подивіться, ви не змогли перше речення охарактеризувати по інтонації, а друге за метою висловлювання. Будемо працювати.

Самостійна робота (3 хв).

414. Доведіть, що оповідальні, запитальні, оклику речення вимовляються з різною інтонацією. Для цього прочитайте дані пропозиції, вимовляючи їх спочатку зі оклику, а потім із запитальною інтонацією. Якщо потрібно, змінюйте порядок слів у реченнях. Наприкінці яких пропозицій ви підвищуєте голос?

Зразок запису: Для білки зима не страшна.- Для білки зіма не страшна!- Для білки не страшна зима?

1) На старій липі залишилося ще різнокольорове листя. 2) Крізь хмари сонце пробиває собі шлях. 3) Вночі було похолодання. 4) Ранок теплий.

У кого виникають питання, можна звернутися до консультантів або до вчителя. Перевіряємо. Зверніть увагу: можна змінювати порядок слів, щоб пропозиція вийшла правильно побудованою. Звідси ваші помилки.

6. Підсумки уроку (2 хв.).

Отже, що нового впізнали на уроці? Пропозиції по інтонації бувають оклику та неоклику. Будь-яке за метою висловлювання пропозиція може бути оклику.

За урок отримали оцінки:……………………………………………

7. Домашнє завдання (1,5 хв.).

Вдома уважно прочитаєте теорію на сторінках 139-140. Створіть свій текст, вживши якнайбільше окличних речень.

Урок закінчено, здайте зошити до побачення.

У всіх мовах світу існують особливі пропозиції - оклику. Зазвичай їх використовують для вираження сильних емоцій, якими є захоплення, здивування, гнів та інші. Приклади оклику пропозицій часто зустрічаються в художній літературі, в поезії, в листах і щоденниках. У наукових текстах їх знайти практично неможливо. Вони приклади окликових пропозицій не зустрічаються. Наукові статті пишуться у нейтральному емоційному стилі.

Типи пропозицій оклику

Вигук і багатокрапка

Існують і інші поєднання знаків наприкінці речень. Наприклад, у літературі деякі автори використовують відразу вигук і крапку. Такі фрази мають наштовхнути читача на глибокі роздуми, за своєю суттю такі речення надзвичайно схожі на риторичні запитання із вигуком. «І ось у дверях вона з'явилася!.. Полонила красою своєю, усмішкою висвітлилося обличчя, і світ навколо весь заіскрився і радістю, і щастям!..»

Спостережна окликова пропозиція

Дуже цікавий варіант використання у творі Такі фрази відрізняються від інших тим, що практично не мають емоційного забарвлення, але містять наказ, прохання, запрошення, вітання чи пропозицію. Зазвичай у цих реченнях відсутні ті, що підлягають. Інтонаційно подібні конструкції не обов'язково повинні вимовлятися з яскраво вираженими емоціями. Однак знак наприкінці прохання чи наказу вказує на те, що це окликова пропозиція. Приклади російською мовою подібних конструкцій зустрічаються досить часто. Вони присутні у діалогах героїв художніх творів.


Наказ у окличному реченні

У деяких конструкціях постановка розділових знаків обумовлена ​​не емоційним забарвленням висловлювання, а історичними традиціями. Тому у випадку, коли автор художнього твору використовує наказ, він оформлює пропозицію із знаком оклику. Приклади таких фраз можуть вимовлятися спокійним тоном і навіть пошепки, проте використання знака оклику тут необхідне. «Стояти! - пошепки наказав Петрович полоненому фрицю, який ішов попереду. - Не обертайся!" Навіть у тому випадку, якщо наказ віддається спокійним рівним тоном, в кінці фрази потрібно ставити знак оклику. Наприклад, «Загін, рівняйся, смирно!» або «Встати, суд іде!»

Прохання та пропозиція

Традиціями пояснюються ще деякі особливості пунктуації російською мовою. Наприклад, особливий емоційний відтінок вносить у прохання поставлений наприкінці фрази знак оклику.


Запрошення та звернення у окличній пропозиції

Існує ще одне правило пунктуації. Воно диктує, що часто наприкінці запрошення ставиться знак оклику. Цей факт є ознакою елементарної ввічливості, культури писемного спілкування. Тому при прочитанні контексту із запрошенням, наприклад, на весілля або пікнік, зовсім не слід користуватися інтонацією вигуку.

  1. «Наталю Павлівно! Георгію Матвійовичу! Приходьте на вечір, присвячений святкуванню нашого срібного весілля, до ресторану «Космос»!»
  2. «Дорогі старшокласники! Приходьте 23 жовтня на «осінній бал», який проходитиме в актовій залі школи!»

Привітання та побажання у окличній пропозиції

Правила написання листів дуже важливі як для звичайних людей, так авторам художніх творів. Щоб розібратися з постановкою розділових знаків наприкінці пропозицій, слід звернути увагу на одну цікаву особливість: дуже часто привітання або побажання виражаються формою дієслова наказового способу. Такими є слова «привіт!», «Будьте здорові!» Тому ці пропозиції сприймаються як прохання, наприкінці якого також історично ставиться знак оклику. Нерідко так на листі оформляється і прощання. Наприклад, "До побачення, дорогі мої!" або " На добраніч, милий друг! Бажаю тобі солодких снів!"

окликувальні пропозиції в російській мові служать для посилення емоційності текстів, послань, коментарів. Так як надати інтонаційне забарвлення висловлюванням персонажів у художніх творах можна лише за допомогою розділових знаків, то авторам не залишається нічого іншого, як скористатися знаками оклику, знаки питання і їх поєднаннями.

За ступенем емоційного забарвлення пропозиції класифікуються на два типи: оклику та неокликувальні. Здатність правильно визначити, який саме з них підходить для конкретного випадку, дозволить правильно зрозуміти суть пропозиції, прочитати його з потрібною інтонацією і поставити наприкінці потрібний розділовий знак.

Неокликовими пропозиціями називають такі, які мають на увазі звичайний, буденний тон і відсутність яскравої емоційної складової. Наприкінці таких пропозицій ставиться крапка. Наприклад: Сьогодні дощ. За розкладом поїзд приїде за дві години.

окликувальні пропозиції - це такі пропозиції, які передають сильні почуття та емоції того, хто говорить. Наприклад: У нас велика радість!

Наприкінці цих пропозицій ставиться знак оклику, а їх граматичні засобиоформлення наступні:

  1. Інтонація, що виражає радість, захоплення, сум, подив, гнів, хвилювання, страх та інші яскраво виражені почуття. Вимова оклику речень здійснюється тоном вищим, з акцентом на слові, яке більшою мірою надає емоційного забарвлення.

    Наприклад: Він так підло вчинив! Від екскурсії ми залишилися в захваті! Ніхто не очікував такого розвитку подій! Вона злякалася не на жарт!

  2. Вигуки.

    Наприклад: Ух яка краса! Ах, я вражена до глибини душі! Ех, а ми ж були такі близькі до мети!

  3. окликувальні частинкизайменникового, прислівникового чи вигукового походження, що надають висловлюванню характерного емоційного забарвлення: о, ну, ну і, як, куди як, що за, який та інші.

    Наприклад: Який незвичайний будинок! О, ось це так! Ну й ну, ось це несподіванка! Фу, яка гидота!

Використання трьох знаків оклику

Зазвичай за допомогою 3 знаків оклику в кінці пропозиції автор висловлює високий ступінь емоційного збудження. Так можна висловити радість чи захоплення, гнів чи обурення. Пропозиції «Іди геть!!!» або «Іди і не повертайся!» говорять про глибокі почуття людини, яка їх висловлює.

Тема: окликувальні пропозиції.

Урок російської мови у 5 класі в рамках реалізації ФГЗС

Ціль: познайомити уч-ся з видами речень по інтонації, з використанням оклику речень у мові; формувати вміння розпізнавати пропозиції щодо інтонації та правильно (виразно) читати емоційні пропозиції (спонукальні,запитальні); розвивати мову уч-ся; виховувати любов до мови, кращі якостіособи.

Обладнання: записи на дошці, індивідуальні картки за повторенням.

Хід уроку .

    Організаційний момент.

Вітальне слово вчителя:

Доброго дня, хлопці. Я загадаю вам загадку, а відгадку ви подаруєте один одному.

Є у радості подруга

У вигляді півкола. ...

Давайте посміхнемося один одному і постараємося зберегти гарний настрій на весь день.

А тепер сідайте на свої місця. Я сподіваюся на вашу активну роботу на уроці. (Слайд 1)

2. Узагальнення раніше вивченого. Актуалізація знань

1) Перевірка домашнього завдання (слайд)

1) робота з питань:

Продовжіть фразу: пропозиція – це…

Граматична основа – це…

За складом граматичної основипропозиції бувають ……………

По меті висловлювання пропозиції бувають …………, ………… і ………….

2) Синтаксична п'ятихвилинка.
Записати під диктування.Виділити у реченнях головні члени.

    Мій сад з кожним днем ​​в'яне. (А.Майков.) 2. Над осиною, що тріпотить, легкий місяць заблищав. (А. Ахматова.) 3. Низько стелиться ранковий туман.

    Знайти словосполучення дієслівні та іменні.

    Чому поетеса називає осину тріпотить?

    Постановка навчальної мети.

(Слайд)

Прочитайте речення. Який розділовий знак потрібно ставити в кінці пропозиції. Обґрунтуйте свою думку.

    Як красиво все довкола

    Білка в ньому живе ручна,

Так чудесниця яка

Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці? Сформулюйте тему.

(окликувальні пропозиції ) (слайд)

Яка мета нашого уроку?

    З'ясуємо роль окликових речень у мові. (Слайд)

    Засвоєння нових знань.

Виразне читання вірша А. Тетівкіна про знак оклику

У яких випадках використовуються оклику?
(Для вираження якихось сильних почуттів – емоцій.)

Словникова робота: що означає слово емоції. (Слайд)

- Які почуття може мати людина? (Радість, захоплення, смуток» кохання, злобу, захоплення, образу, іронію, страх та ін.)

IV . Учням дається завдання прочитати речення (слайд) і визна ділити, які почуття (радість, заздрість, захоплення, подив,недоброзичливість і т. д.) виражаються у них.

1. Добре живе у світі
Вінні Пух!

Тому співає він ці

Пісні вголос!

(Б. Заходер.) (Почуття радості.)

2. Ах ти, мерзенне скло!
Це брешеш ти мені на зло!

(А. Пушкін.)

(Вираз злості, заздрості.)

3. Що за диво!

Все так чисто та красиво. (А. Пушкін.)

(Вираз захоплення.)

Який знак ставиться на кінці оклику?

Вчитель повідомляє учням, що у російській мові є спеціальні «окликові засоби»: словаНу і, ось(частки ), ах, ох,ех(вигуки), хто, як, який, скільки (Містоіменні слова).

Іноді знак оклику може ставитися і в середині пропозиції. Це відбувається тоді, коли хочуть особливо наголосити на важливості окремих слів, ставлення (згода, схвалення, іронію, обурення тощо) автора до висловлювання. У таких випадках знак оклику може полягати в дужки.

Фізкультхвилинка

5. Закріплення вивченого матеріалу.

Виразно прочитайте парами речення. Поясніть постановку знаків оклику. Що зміниться, якщо їх усунути?

Я тобі покажу!!! - Я тобі покажу.

Я! буду! вчитися! - Я буду вчитися.

Він завжди (!!!) говорить правду. Він завжди говорить правду.

6. Розподільний диктант. Учні повинні розподілити ці пропозиції за двомалонкам.

Оповідальні пропозиції: | Споживчі пропозиції:

1. Перестань зараз же! Від твоєї музики вуха болять! 2. Іди звідси зі своєю неприємною трубою! 3. Я протестую! Немає такого правила, щоб по два рази на день вмиватися!

(Н. Носов.)

Підсумок уроку. (Слайд) Продовжіть фразу:

    Вигукові пропозиції щодо мети висловлювання може бути……., ………., ………….

    окликувальні пропозиції передають різні почуття: ……………

Молодці, хлопці, дякую вам за активну роботу на уроці.

Виставлення оцінок.

Рефлексія.

Домашнє завдання :

Для посилення виразності тексту можуть використовуватися різні структурні, смислові та інтонаційні особливості синтаксичних одиниць мови (словосполучень і речень), а також особливості композиційної побудови тексту, його членування на абзаци, пунктуаційного оформлення.

Найбільш значущими виразними засобами синтаксису є:

Синтаксична структура речення та розділові знаки;

Спеціальні синтаксичні виразні засоби (фігури);

Особливі прийоми композиційно-мовленнєвого оформлення тексту (запитання-відповідь форма викладу, невласне-пряме мовлення, цитування і т. д.).

Синтаксична структура речення та розділові знаки

З погляду синтаксичної структури речення особливо суттєвими для виразності тексту є:

  • граматичні ознаки пропозиції: просте воно або складне, двоскладове або односкладове, повне або неповне, неускладнене або ускладнене (тобто містить ряди однорідних членів, відокремлені члени речення, вступні слова або звернення);
  • тип пропозиції щодо мети висловлювання: оповідальний, запитальний, спонукальний;
  • характеристика пропозиції щодо емоційного забарвлення: неокликувальне - окликове.

Будь-яка з перелічених граматичних особливостей речення може набувати в тексті особливої ​​смислової значущості і використовуватися для посилення авторської думки, вираження авторської позиції, створення образності.

Наприклад, у вірші А. А. Блоку "Ніч вулиця ліхтар аптека..."п'ять гранично коротких односкладових називних речень створюють особливу напруженість та експресивність тексту, різкими поштовхами позначаючи розвиток теми та підкреслюючи думку про швидкоплинність людського життя, яка крутиться в безглуздому хороводі ночі, вулиці, аптеки та тьмяного світла ліхтаря.

Ніч вулиця ліхтар аптека,
Безглузде і тьмяне світло.

Живи ще хоч чверть століття
Все буде так. Виходу немає.

Помреш - почнеш знову спочатку
І повториться все, як у давнину:
Ніч, крижана бриж каналу,
Аптека, вулиця, ліхтар.

У вірші А. А. Блоку « Я прикріплений до трактирної стійки..» вже в першій строфі:

Я прибитий до трактирної стійки.
Я п'яний давно. Мені все одно.
Он щастя моє – на трійці
У сріблястий дим віднесено... -

перехід від двоскладових речень, де як підлягає виступає ліричне «Я», до пропозицій, де суб'єкт дії (діяч) усунений, виражає нездатність ліричного героя протистояти фатальному руху неминучості та дії непідвладних йому зовнішніх сил.

У вірші М. Ю. Лермонтова « Молитва» в останній строфі:

З душі як тягар скотиться,
Сумнення далеко -
І віриться, і плачеться,
І так легко, легко.
.. -

безособові пропозиції в двох останніх рядках передають особливий стан ліричного героя, який, не знаходячи опори в собі і звернувшись до Бога, відчув « силу благодатнумолитви і перебуває у владі цієї божественної сили, яка несе надію на спасіння душі.

Питання, спонукальні та оклику речення також можуть підкреслювати і посилювати ті чи інші аспекти авторських думок, оцінок та емоцій.

Наприклад, у вірші А. А. Ахматової:

Навіщо вдаєш ти
Чи то вітром, чи то каменем, чи то птахом?
Навіщо посміхаєшся ти
Мені з неба раптовою блискавицею?
Не муч мене більше, не чіпай!
Пусти мене до віщих турбот...
-

особлива виразність і емоційна напруженість створюються в результаті використання вже на початку тексту відразу двох запитальних і двох спонукальних пропозицій, що передають душевний біль героїні та звернену до коханого прохання-мольбу відпустити її до « віщим турботам».

Роль розділових знаківяк виразних засобів у тексті обумовлена ​​насамперед їх здатністю передавати найрізноманітніші відтінки думок і почуттів автора: здивування (знак питання), сумнів чи особливу емоційну напруженість (три крапки), радість, гнів, захоплення (окликовий знак).

Крапка може підкреслювати нейтральність позиції автора, тире надавати фразі динамізм або, навпаки, призупиняти розповідь. Для смислового змісту тексту, який включає у собі складне безсоюзне речення, має значення характер розділового знаку між частинами цієї речення і т. п.

Особливу роль для створення виразності тексту мають авторські розділові знаки, які відповідають загальноприйнятим пунктуаційним правилам, порушують автоматизм сприйняття тексту й служать цілям посилення смислової чи емоційної значимості тієї чи іншої його фрагмента, акцентують увагу читача змісті будь-якого поняття, образу тощо.

Авторські знаки передають додатковий зміст, вкладений у яких автором. Найчастіше як авторські символи використовується тире, яке підкреслює або протиставлення: Народжений повзати - літати не може, або особливо виділяє другу після знака частину: Любов - найголовніше. Авторські знаки оклику служать засобом вираження радісного або сумного почуття, настрою.

Наприклад:

По пагорбах - круглим і смаглявим,
Під променем - сильним та запорошеним,
За плащем - завзятим і рваним.
По пісках - жадібним і іржавим,
Під променем - пекучим і п'ючим,
Чоботи - несміливі і лагідні -
За плащем – слідом і слідом.
По хвилях - лютим і здутим,
Під променем - гнівним та давнім,
Чоботи - несміливі і лагідні -
За плащем - брехливим і брехливим.
(М. І. Цвєтаєва)

Спеціальні виразні засоби синтаксису (фігури)

Фігурами (риторичними фігурами, стилістичними фігурами, фігурами мови) називаються стилістичні прийоми, засновані на особливих поєднаннях слів, що виходять за рамки звичайного практичного вживання, і мають на меті посилення виразності та образотворчості тексту.

До основних постатей мови відносяться риторичне питання, риторичне вигук, риторичне звернення, повтор, синтаксичний паралелізм, багатосоюзність, безспілка, еліпсис, інверсія, парцеляція, антитеза, градація, оксюморон, називні теми.

Риторичне питання- це постать, у якій у формі питання міститься твердження.

Риторичне питання не вимагає відповіді, воно використовується, щоб посилити емоційність, промовистість мови, привернути увагу читача до того чи іншого явища.

Наприклад:

Навіщо він руку дав наклепникам нікчемним,
Навіщо повірив він словам і ласкам хибним,
Він, з юних років осягнув людей?
. (M. Ю. Лермонтов);

Немає нічого небезпечнішого за напівзнання. Це однаково стосується науки, техніки, культури. Як можна судити про творчість Лева Миколайовича Толстого, подивившись фільм, але не прочитавши «Війни та миру»? (З газет)

Риторичне питання– це пропозиція, запитальна за структурою, що передає, подібно до оповідальної пропозиції, повідомлення про щось.

Таким чином, у риторичному питанні є протиріччя між формою (запитувальна структура) та змістом (значення повідомлення). Повідомлення у риторичному питанні завжди буває пов'язане з вираженням різних емоційно-експресивних значень. Їхньою основою є те, що риторичне питання виникає завжди в умовах протидії як емоційна реакція протесту. (« А судді хто?» А. Грибоєдов).

Суперечність форми та змісту виражається за ознакою ствердність – негативність. Так, пропозиції, негативні за формою, передають ствердне повідомлення, а речення ствердною формоюмають значення заперечення.

Як риторичне питання можуть використовуватися пропозиції будь-якої запитальної структури: з займенниковим словом запитання, з запитальною частинкою, без спеціальних запитальних слів. Риторичне питання не вимагає відповіді та синонімічний оповідальній пропозиції. Після риторичного питання ставиться знак питання, іноді – оклику, зрідка користуються поєднанням того й іншого.

Наприклад: Де, коли, який великий вибирав шлях, щоб протоптанішим і легшим? (В. Маяковський)

Хто тільки не проклинав станційних доглядачів, хто з ними не лаявся! (А. Пушкін)

Повторюємо, ці питання ставляться не для того, щоб отримати відповіді, а щоб привернути увагу до того чи іншого предмета, явища, висловити емоційно твердження.

Напруженість та виразність мови посилюють також риторичні вигуки.

Риторичний вигук- це постать, у якій у формі вигуку міститься твердження.

Риторичні вигуки посилюють у повідомленні вираз тих чи інших почуттів; вони зазвичай відрізняються як особливої ​​емоційністю, а й урочистістю і піднесеністю.

Наприклад:
То було в ранок наших років -
О щастя! о сльози!
О ліс! о життя! о сонця світло!

О свіжий дух берези.
(А. К. Толстой);

На жаль! перед владою чужий
Схилилася горда країна.
(М. Ю. Лермонтов)

Ех, трійко! Птах трійка!
(Н. Гоголь) Пишний! Немає йому рівної річки у світі! (Н. Гоголь)

Риторичне звернення- це стилістична фігура, яка полягає у підкресленому зверненні до когось чи чогось посилення виразності промови.

Наприклад:

Друзі мої! Прекрасний наш союз.
Він, як душа, нестримний і вічний
(А. С. Пушкін);

О, глибока ніч!
О, холодна осінь! Німа
! (К. Д. Бальмонт)

М.В.Ломоносов писав про риторичне звернення так: «Цією фігурою можна радити, засвідчити, обіцяти, загрожувати, хвалити, насміхатися, втішати, бажати, прощатися, жалкувати, веліти, забороняти, прощення просити, оплакувати, скаржитися, тлумачити інше, до кого слово… звертається».

Звернення- Яскраве виразний засібу художній мові.

Якщо розмовної промови основна функція звернень - найменування адресата промови, то поетичної звернення виконують крім цього стилістичні функції: часто є носіями экспрессивно-оценочных значень. Тому часто метафоричні; цим пояснюються особливості їх синтаксису.

Для творів художньої літератури- особливо поетичних – характерні поширені звернення.

Наприклад: Зірочки ясні, зірки високі!Що ви зберігаєте у собі, що ховаєте? Зірки, що тануть глибокі думки, силою якою ви душу полоните?(С. Єсенін)

У деяких випадках широке звернення до поетичної мови стає змістом речення.

Наприклад: Солдатський син, що виріс без батька та раніше строкузмужнів помітно, ти. пам'яттю героя і батька не відлучено від радостей земних.(А. Твардовський)

У поетичної мови звернення можуть вишиковуватися в однорідний ряд.

Наприклад: Співайте, люди, міста та річки, співайте, гори, степи та моря!(А. Сурков) Почуй мене, гарна, почуй мене, гарна, зоря моя вечірня, кохання невгасиме. (М. Ісаковський) О місто! О вітер! О снігові бурі! Про безодня розірваної на шматки блакиті! Я тут! Я невинний! Я з вами! Я з вами!(А. Блок)

Звернення до інших осіб створюють невимушеність, інтимність, ліризм.

Наприклад: Ти жива ще, моя старенька? Живий і я. Привіт тобі, привіт!(С. Єсенін)

Риторичні звернення служать не стільки для називання адресата мови, скільки для вираження ставлення до того, що йдеться в тексті. Риторичні звернення можуть створювати урочистість та патетичність мови, виражати радість, жаль та інші відтінки настрою та емоційного стану.

Риторичні питання, риторичні вигуки та риторичні звернення як засоби мовної виразності широко використовуються у публіцистичних та художніх текстах.

Названі фігури можливі також у текстах наукового та розмовного стилів, але неприпустимі у текстах офіційно-ділового стилю.

gastroguru 2017