Уайльд хлопчик зірка аналіз. Проблема співвідношення краси зовнішньої та внутрішньої з прикладу казки хлопчик-зірка. У будинку, де мешкають…

Справжня краса людини.

Урок позакласного читання за казкою О.Уайльда «Хлопчик-зірка».

Цілі:

Навчальні: знайомство учнів із казкою письменника; навчання навичок аналізу художнього твору; розкриття ідейно-образного змісту казки; пошуки відповіді питання: у чому, на думку автора, полягає справжня краса людини; виявлення моральних уроків твору.

Розвиваючі: розвиток мовної діяльності, пам'яті; емоційно-образного та аналітичного мислення.

Виховні: прищеплення інтересу до книги, читання; усвідомлення те, що справжня краса людини неможлива без доброти, любові до людей, без відповідальності за вчинки; створення умов для пізнання себе та свого характеру.

Обладнання: презентація (портрет письменника, обкладинки його книг, ілюстрації до казки Нікі Гольц), вирізані зірочки.

Є багато людей з гарною зовнішністю,

яким, проте, нема чим похвалитися всередині.

Джеймс Фенімор Купер.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II. Виявлення первинного сприйняття казки.

Чи сподобалася вам казка?

Що вам найбільше запам'яталося?

Як ви вважаєте, чому Оскар Уайльд дав хлопцеві таке дивнеім'я?

III. Актуалізація знань:

Як часто ми говоримо: «Яка гарна людина!»

А що означаєгарний ?

Словникова робота. З'ясування значень словагарний .

Красивий 1) що приносить задоволення погляду, слуху, приємний зовнішнім виглядом, що справляє приємне враження (наприклад, «красива квітка»);

2) повний внутрішнього змісту, високоморальний (наприклад, «красивий вчинок»);

3) привертає увагу, ефектний, але беззмістовний (наприклад, «гарні слова»).

Ціль уроку.

КазкаОскара Уайльда «Хлопчик – зірка» незвичайна тим, що допомагає вирішити складне філософське питання: у чому полягає справжня краса людини, відповідь на яку ми і постараємося знайти до кінця нашого уроку

IV. Організація діяльності учнів щодо створення «нового знання».

1. Робота з текстом твору. (Короткий переказ тексту з ілюстрацій казки Нікі Гольц).

Щоб проаналізувати казку, треба згадати її зміст.

За яких обставин ми вперше дізнаємося про Хлопчика-зірку?

До якої сім'ї потрапляє хлопчик?

Яким виріс Хлопчик-зірка?

Робота над поняттям про літературний портрет.

Літературний портрет – словесне зображення зовнішності героя: його обличчя, постаті, манери триматися, говорити. У портреті відбивається характер героя, внутрішній світ, авторська оцінка

Яка зовнішність персонажа?

Хлопчик гарний; обличчя біле; кучері, як пелюстки нарцису; губи, як пелюстки червоної троянди; очі, як фіалки; він стрункий; високий, як квітка.

Один із прийомів, які використовує автор, щоб підкреслити красу хлопчика – порівняння з квітами.

Як ви вважаєте, чому?

Знайомство з легендами про походження нарцису, троянди та фіалки.

Про походження квітки нарцису існує давньогрецький міф.

У річкового бога Кефісса і німфи Ліріоеси був син, прекрасний юнак. Нарцис виріс юнаків надзвичайної краси. Коли в нього закохалася німфа Ехо, молодик відкинув її пристрасть. Німфа від безнадійної пристрасті висохла і перетворилася на луну, але перед смертю вимовила прокляття: «Нехай не відповість Нарцису взаємністю той, кого він покохає». Побачивши у воді своє відображення, юнак закохався в нього. Терзаний невгамовною пристрастю, він помер, а на згадку про нього залишилася гарна, пахуча квітка, віночок якої так і хилиться донизу, ніби бажаючи ще раз помилуватися собою у воді.

Одна грецька легенда розповідає нам про те, як з'явилася троянда – її створила богиня Хлоріс. Якось богиня виявила мертву німфу – і вирішила спробувати пожвавити її. Правда, пожвавити не вдалося, і тоді Хлоріс взяла у Афродіти привабливості, у Діоніса - п'янкого аромату, у грацій - радість і яскравий відтінок, у інших божеств все інше, що так притягує нас у трояндах. Так з'явилася найпрекрасніша квітка, що править серед усіх інших - троянда. З давніх-давен і по сьогодні троянда завжди вважалася і залишається неперевершеною царицею квітів, втіленням краси та величі, символом досконалості.

За однією з давньогрецьких легенд, фіалки впустила доньку Зевса Персефона, коли її викрав Плутон - владика царства мертвих. Квітникари, зачаровані красою квітки, відзначають його примхливий характер.

Чому саме з нарцисом, трояндою та фіалкою порівнюється зовнішність героя?

Нарцис нагадує про самозакоханість; троянда про красу, але шпилькою, непорушною; фіалка про примхливість.

Краса – це скарб. Але розпорядитися нею, як і будь-яким скарбом, можна по-різному.

Що принесла краса Хлопчику-зірці?

Як ви вважаєте, який епізод у казці головний?

Яким ви уявляєте собі в цій ситуації Хлопчика-зірку, гарним чи негарним?

Назвіть ситуації, у яких Хлопчик – зірка був некрасивим:

зневажав однолітків і зневажав ними: всі вони низького походження в той час як він - почесного роду;

не відчував співчуття до бідняків чи сліпих; жбурляв камінням у прокаженого;

робив жорстокі вчинки:

він проткнув гострою тростинкою підсліпуваті очі крота;

підрізав крила конопляні;

убив маму білочки;

знущався з усіх, хто був жалюгідний і потворний.

Робота за характеристикою персонажа.

Чи зовнішня краса відповідає внутрішньому світу хлопчика?

Як ви розумієте слова маленької доньки Лесоруба: Це ще не біда, що ти втратив свою красу. Залишайся з нами, і я ніколи не дражнитиму тебе».

Яким було рішення Хлопчика-зірки?

Мандрівки головного героя.

Як поводяться люди з Хлопчиком-зіркою під час його поневірянь?

Чому Крот, Коноплянка та Білочка не допомагають Хлопчику-зірці?

Зустріч із чарівником.

Чи почав змінюватись внутрішній світ Хлопчика-зірки?

Чому Хлопчик-зірка, який кривдив усіх, урятував зайчика?

Чому Хлопчик-зірка віддав монети прокаженому?

Хлопчик зглянувся на нього. Синонімами слова «жалість» будуть «співчуття» та «співчуття».

Коли до Хлопчика-зірки разом із внутрішньою красою повернулася зовнішня?

Як став правити і жити хлопчик-зірка?

Хлопчик-зірка став правити по совісті, ставлячись до всіх рівно.

«І був він справедливий і милосердний до всіх».

Сформулюйте головну думку казки О. Уайльда.

Звернемося до епіграфа - висловлювання американського письменника Джеймса Фенімора Купера: «Багато є людей із гарною зовнішністю, яким, однак, нема чим похвалитися всередині».

Як ви його знаєте? Порівняйте ваше формулювання основної думки казки з цим висловлюванням.

У чому вони збігаються, що відрізняються?

Що таке справжня краса людини?

Людина, звичайно, може бути зовні дуже красивою, але це не головне. Головне, який його внутрішній світ. Доброта, порядність, ввічливість, розум, милосердя – ось критерії справжньої краси.

Які висновки ви зробили собі на уроці?

Справжня краса неможлива без доброти, співчуття, любові до людей, без глибини внутрішнього світу людини, без відповідальності за свої вчинки.

Кожен із вас отримав свій моральний урок із цієї казки. Який?

Найголовніше доброта, а чи не зовнішній вигляд.

Не можна судити за зовнішністю, треба судити у справах та вчинках.

Добро завжди перемагає зло.

Людина має бути гарною не тільки зовні, а й внутрішньо.

IV. Організація діяльності учнів із застосування «нового знання».

Учні пишуть висновки, продовжуючи запропоновані вчителем фрази.

Казка О. Уайльда "Хлопчик-зірка" - це казка про

Але він прощає його, бо...

V. Самопізнання.

У кожної людини є як позитивні, так і негативні якості, але ми повинні прагнути бути красивими, розвиваючи у собі позитивні та позбавляючись негативних якостей.

Візьміть олівець і підкресліть у запропонованому вам списку, які б позитивні якості ви хотіли б у собі розвинути і яких негативних б позбулися.

Чесність, акуратність, доброта, брехливість, відповідальність, рішучість, активність, жадібність, врівноваженість, організованість, доброзичливість, злість, чуйність, боязкість, байдужість, справедливість, впертість, дружелюбність, уразливість, ворожість, грубість, ввічливість.

А як можна позбавитися негативних якостей?

Будь-якій негативній якості ми можемо протиставити позитивне. Подумайте, будь ласка, якими хорошими якостями ми можемо замінити:

Злість - Лінь - Брехливість -

Жадібність - Боягузтість - Впертість -

Байдужість - Грубість - Ворожість -

Давайте, хлопці, спробуємо сформулювати так званий кодекс гарної людини.

Гарна людина

добрий стосовно оточуючих;

вміє радіти радостям інших людей;

поважний стосовно старших;

любить людей, мир та все, що в ньому;

цінує дружбу;

бачить красу природи;

співчутливий та милосердний, готовий прийти на допомогу;

здатний поставити себе намісце іншого, розуміючи його почуття.

VI. Підсумок уроку.

Про що змусила замислитись казка?

Від нашої поведінки, наших вчинків залежить відношення до нас людей, наш власний настрій та настрій оточуючих. Якщо ми будемо добрі, дбайливі по відношенню до інших людей, то й у відповідь отримуватимемо хороше ставлення. Над своєю внутрішньою красою треба працювати так само, як і над зовнішньою.

Я думаю, що ви визначили для себе, чого хочете прагнути, які якості в собі розвивати, щоб краще спілкуватися з оточуючими людьми, допомагати один одному.

VII. Рефлексія.Є така прикмета, коли бачиш падаючу зірку, треба загадати бажання, і воно обов'язково здійсниться. Візьміть свої зірочки

та напишіть на них своє бажання.

VIII. Домашнє завдання. Скласти вікторину за казкою О. Уайльд.

Творчість Оскара Уайльда відрізняють дві основні риси, якими його відразу ж можна дізнатися. По-перше, глибина та справжня філософічність. У його творах завжди є сенс, вони дуже серйозні та порушують важливі проблеми людського буття.
Друга риса – це біблійна образність. Християнська тематика, символіка та підтекст завжди приховані у творах цього автора. І, звичайно, все це можна сказати і про сумну казку «Хлопчик-зірка», яка теж належить перу знаменитого автора.

Хоча звичнішим перекладом є саме «Хлопчик-зірка», існує ще один варіант – «Зоряний хлопчик». По суті, і той, і той досить вірні, але перший все ж таки точніший. Він відразу викликає асоціації з чимось небесним, із чимось, що прийшов із неземних сфер. І це відображає сам сенс казки, робить його більш доступним для розуміння (а Оскар Уайльд дуже любив глибоко ховати найважливіше, і тому в його творах дуже багато уваги потрібно приділяти саме дрібницям та прихованим підтекстам).

Другий варіант перекладу «Зоряний хлопчик» Уайльда більш приземлений, він відсилає сучасного читача до світу гламуру та шоу-бізнесу, хоча насправді йдеться зовсім про інші зірки. Саме тому звична всім назва «Хлопчик-зірка» є точнішою. Тим більше що герой цієї розповіді справді прийшов прямо з небес. Він у буквальному сенсі цього слова впав з них, прокресливши у височину дорогу, подібно до метеориту, що летить. І опинився на землі. Без матері, без імені, просто самотнє немовля, що надривається криком серед темного нічного лісу.

І, мабуть, малюк би там і загинув, чи він був зіркою, чи простою людиною, але на його щастя неподалік працювала група дроворубів, які помітили падіння і вирішили подивитися, що ж там. На свій подив, чоловіки виявили дитину, у якої на шиї виблискувало намисто з чистого натурального бурштину. Хлопчик був укутаний блискучим плащем, розшитим зірками. Ніхто з дроворубів не наважився взяти такий подарунок собі додому: і так сім'ї у кожного були великі. І лише один зглянувся і забрав малюка. Так хлопчик-зірка став рости у сім'ї простих людей.

І все б добре, він був і статним, і неймовірно красивим, але його серце було порожнім шматком льоду: дитина мучила тварин, а в спілкуванні була зарозумілою і жорстокою. Його ніхто не любив у селі, проте місцевим хлопцям підтримували у починаннях, і швидше за все, побоювалися. Одного разу неподалік будинку прийомної сім'ї хлопчика звідкись з'явилася стара обірвана жебрачка, дуже брудного вигляду. Хлопчик-зірка відразу закидав її камінням, але виявилося, що це справжня мати дитини. Вона сама сказала це, проте юнак не повірив, прогнавши її і заявивши, що йому навіть дивитись на жебрачку гидко. З цього моменту всі його друзі та близькі відвернулися від нього, не побажавши більше спілкуватися з таким чудовиськом.

І дивно, але й прекрасна зовнішність хлопчика-зірки перетворилася, його внутрішня сутність вилізла назовні, перетворивши на мерзенного виродка. Тільки тоді зрозумів хлопець свою помилку, пішов з рідних місць і почав блукати світом. Він всією душею жадав відшукати свою матір і будь-що домогтися її щирого прощення. Здавалося. Весь світ був проти цього чудовиська: звірі, пам'ятаючи про муки, не допомагали йому, а люди, ледь побачивши, обдавали презирством і ненавистю.

Якось хлопчик-зірка був схоплений стражниками, а потім проданий злому старому, який сам знущався з юнака не гірше, ніж раніше той – з тварин. Він практично не годував хлопчика-зірку, бив його і змушував йти в дрімучий ліс на пошуки злитків золота. Це повторювалося тричі, і всі три рази хлопчик віддавав знайдене біля міських стін. Перші двічі, коли хлопець приходив ні з чим, старий бив його до напівсмерті, а втретє все обернулося чудовою казкою. У місті хлопчика-зірку зустріли з почестями, а злий старий і жебрак виявилися не лише його батьками, а й королем із королевою. Так, пройшовши через низку нещасть, головний герой очистив свою душу та отримав право на щастя.

Прихований сенс твору

Насправді, якщо знати, що Оскар Уайльд – це письменник із глибоким релігійним ухилом, його твори стануть дуже зрозумілими і практично кристально прозорими. У казковій повісті «Хлопчик-зірка» торкаються самих основ християнства: треба бути співчутливим, щоб мати право називатися людиною та отримувати кохання своїх близьких. Нічого не дається просто так, все необхідно заслужити. І завжди за злочином обов'язково піде покарання.

Герой тут постає у трьох різних іпостасях. Спочатку він - самозакоханий і жорстокий, причому жорстокий без особливої ​​причини, просто так. Від нудьги він виколює очі кроту, від нудьги він катує свійських тварин. Він уявляє себе мало не богом: прекрасним і всемогутнім. Тим, кому дозволено практично все та безкарно. Це чудовисько у людській подобі. У нього темна душа, але гарний зовнішній вигляд.

Злочин проти своїх батьків, зречення від матері – це та сама остання крапляяка перевертає все з ніг на голову. В одну мить мерзенне чудовисько виривається назовні – і хлопчик уже не прекрасний, він потворний, подібно до жаби. Однак і всередині щось перевертається, і він розуміє весь жах свого минулого існування. Тепер це світла душа, яка прагне любові і прощення, але ув'язнена в потворну оболонку. Йому потрібно довести, що він тепер інший. Знайти свою матір та вимолити у неї прощення.

Тема прощення людини, яка розкаялася

І, нарешті, пройшовши низку найскладніших випробувань, випробувавши страждання і горе, очистивши себе і свою душу, хлопчик-зірка отримує прощення, і тепер він набуває гармонії: юнак так само прекрасний зовні, як і чистий зсередини. Ще один доказ його перетворення – це допомога зайцю, якого головний герой урятував із капкана. Тварина потім допомогла своєму рятівнику, і це означає, що природа вибачила людину. Отже, пробачив і Бог.

Тема провини та її спокутування – одна з центральних у біблійній розповіді. Все християнство засноване на простому постулаті: пробачити можна навіть останнього злочинця, тільки якщо він істинно покаявся. Але якщо людина постійно грішить і порушує заповіді, підносить себе вище за всіх і вважає, що їй дозволено в цьому житті абсолютно все, вона незмінно зайде в глухий кут. І покарання незмінно спіткає, і доведеться платити за кожен свій вчинок.

Оскар Уайльд – письменник, глибоко занурений у християнську середу, й у кожному його творі можна знайти ці мотиви. У «Хлопчику-зірці» вони лежать на поверхні: не гріши – і все буде гаразд. А якщо грішний, то приготуйся відповідати. Хлопчик покаявся, він не лише словами, а й своїми останніми вчинками довів, наскільки сильно змінився, і це йому дало змогу отримати прощення і знову знайти рідну сім'ю та заслужене тепер уже щастя. Яскравий образ внутрішньої і зовнішньої потворності, невідповідність форми та змісту лише посилюють усі ці думки, що просочують твір, роблять їх більш читаними та яскравими. Людина не може бути щасливою, приносячи біль і страждання іншим живим істотам, чи то хоч люди, а хоч і безсловесні тварини.

Про прощення

Кожен гідний вибачення, якщо він його заслужив. Бог може терпіти досить довго. Однак коли Його терпіння закінчується, настає черга розплачуватися.

Головний геройданого твору прийняв цю істину, випробувавши її у житті. Пройшовши через ряд найскладніших випробувань, принизившись до межі, переживши поневірянь і знущання, він цим очистився і отримав можливість почати все наново. І тому казка закінчується світло і життєрадісно: хлопчик виріс, а потім став найсправедливішим і найдобрішим королем у всьому світі. Але саме так і мають закінчуватися добрі та повчальні чарівні історії.

Бєлова Поліна

Перебираючи безліч творів на цю тему, було важко знайти підходяще. Мені згадалося нещодавно прочитане оповідання Оскара Уайльда "Зоряний хлопчик", і як виявилося, він ідеально підходить для цього твору.

Ця розповідь-казка вразила мене своєю реалістичністю передачі почуттів та розвитком відносин між героями оповідання. Ця казка трагічна. Вона піднімає на поверхню питання доброти та егоїстичності, стосунків між рідними людьми, любові та приниження та ще багато питань, які ми так часто можемо зустріти, дивлячись на дітей підліткового віку.

Герої цієї розповіді постійно опиняються перед складним і вирішальним вибором: добрий дроворуб, який знайшов Зоряного хлопчика, вирішує - залишити його гинути чи забрати у сім'ю. Дружина доброго дроворуба також стає перед вибором любові та турботи про цю дитину. Сам Зоряний хлопчик постійно перебуває в дуже важких для нього ситуаціях, перед вибором жорстокості або любові і турботи про навколишній світ: про тварин і навіть людей.

Образи цієї казки дуже цікаві, значні і символічні: дрімучий, темний, і на вигляд не дуже доброзичливий ліс, в якому спочатку йде вузенька стежка в рідкісний гай, але потім цей «гай» стає найголовнішим місцем у всьому оповіданні. Саме в самій глушині лісу посеред ночі впала золота зірочка, яку дроворуб і помітив. Там, де вона впала, він знайшов і найголовнішого героя - Зоряного хлопчика, і після цього подарував йому притулок і любов. Навколо цієї дитини і крутиться весь сюжет і весь світ, якого він ставився просто жахливо. Хлопчика дратувало буквально все: тварини, з яких він жорстоко знущався, а надто люди. Йому було абсолютно все одно, над ким він глузує і кому каже брутальні слова: літній людині або маленькій дитині. Мені здається, він став таким безсердечним завдяки компанії хлопчаків, з якими спілкувався і які могли з радістю підставити його. І «зірковий» хлопчик цього не розумів!

Його очі розплющилися тільки тоді, коли він сам зрозумів, що «прогнив» наскрізь, його поведінка, вчинки за цей час тільки завдавали йому морального болю. Він різко змінив своє ставлення до життя, змінив погляди після найгрубішого вчинку щодо своєї матері - жебрачки, образивши її. Його самозакоханість і «зірковість» обертаються йому потворністю і душевною, і реальною, призводять до переосмислення своїх вчинків і думок. Тепер він готовий йти хоч на край світу у пошуках рідної матері, щоб спокутувати свою провину перед нею. Хлопчик відчуває страх, приниження, фізичний біль, почуття, які сам колись завдавав іншим. І пройшовши крізь усі муки, він стає добрим і

чуйною людиною, отримує прощення від своєї матері, починає жити у колі люблячих його людей, у сім'ї.

Люди, побачивши в ньому красу та благородство, обирають його своїм принцом. Він платить їм справедливістю та добротою.

Ця казка змушує нас замислитися, про те, що добро і зло завжди йдуть по життю поруч, і що треба навчитися шукати правильний вибір. Добро має жити в душі у кожного і може зробити будь-яку людину прекрасною.

Твір за оповіданням Оскара Уайльда «Зоряний хлопчик»

Головного героя казки «Хлопчик-зірка» знайшли у зимовому лісі два бідні лісоруби. Вони несли хмиз у селище, коли з неба впала зірка. Лісорубам здалося, що зірка впала десь поруч, і вирішили відшукати її. Але замість зірки, що впала, вони знайшли багатий плащ, в який було загорнуте немовля.

Один із лісорубів узяв знайдену дитину у свою сім'ю. Хлопчик-зірка зростав надзвичайно красивим. Своєю зовнішністю він різко відрізнявся від місцевих дітлахів. І наскільки він був гарний, настільки ж він був самолюбним і злим. Від його нападок страждали звірі та птахи, а в жебраків він жбурляв камінням.

Коли хлопцеві виповнилося десять років, у селище, де він жив у родині лісоруба, прийшла жебрачка. Почувши історію хлопчика-зірки, вона сказала, що це її син. Але злий хлопчик не захотів визнати свою матір і вигнав її із селища.

З того моменту він став потворним, як жаба, і всі мешканці відвернулися від нього. Хлопчик-зірка зрозумів, що він даремно образив свою матір і вирушив на її пошуки. Три роки він безуспішно шукав ту жебрачку, доки не прийшов до великому місту. Але стражники біля воріт не хотіли пускати потворного обірванця до міста. Вони продали його в рабство злому старому. Старий, який був чаклуном, змусив хлопчика-зірку шукати у місцевому лісі три монети. Одна монета була із білого золота, друга – із жовтого золота, а третя – із червоного.

Першого дня хлопчик-зірка шукав монету з білого золота, але не зміг її знайти. Але на зворотній дорозі він допоміг зайченяті вибратися з сил, і той показав йому, де лежить ця монета. Біля воріт міста хлопчика гукнув хворий жебрак, який просив у хлопця милостиню. Хлопчик-зірка зглянувся на нього і віддав знайдену монету. Злий чаклун побив його через те, що хлопчик повернувся з порожніми руками.

Другого дня чаклун послав свого маленького раба шукати монету із жовтого золота. За допомогою того ж зайченя хлопчик знайшов монету, але знову віддав її жебраку біля воріт міста. На покарання за це злий чаклун залишив його без води та їжі.

Третього дня чаклун відправив хлопчика шукати монету з червоного золота. Він погрожував, що вб'є хлопчика, якщо той повернеться з порожніми руками. Хлопчик-зірка за допомогою зайченя знайшов монету з червоного золота, але біля воріт міста до нього звернувся той жебрак. Він просив віддати монету йому, інакше йому загрожувала загибель. Хлопчик-зірка, розуміючи, що йому самому теж загрожує смерть, вирішив, що злиденному монета потрібніша і віддав її.

Але коли хлопчик проходив міську браму, стражники несподівано стали йому кланятися і називати паном. Подивившись своє відображення в металевому щиті одного зі стражників, хлопчик-зірка побачив, що до нього повернулася його колишня краса.

Від мешканців міста він почув пророцтво, в якому говорилося, що цього дня до міста увійде справжній правитель. І люди запропонували хлопчику-зірці стати їхнім правителем. Але він почав відмовлятися, бо все ще сподівався знайти свою матір.

Якоїсь миті хлопчик-зірка побачив у натовпі того жебрака, якому він віддавав монети, а поруч стояла його мати, яку він прогнав із селища лісорубів. Хлопчик-зірка вибачився у матері, і на подив присутніх людей, жебрак і жебрачка перетворилися на короля і королеву. То були батьки хлопчика-зірки. Хлопчик-зірка став правити містом і прогнав злого чарівника.

Сім'ю лісоруба, де він виховувався, герой казки обдарував багатими подарунками, а дітей лісоруба призначив придворними. Хлопчик-зірка був хорошим правителем, він дбав про бідних, слабких та убогих і не дозволяв жорстко поводитися зі звірами та птахами.

Таке короткий змістказки.

Головна думка казки «Хлопчик-зірка» у тому, хворий егоїзм, надмірна самозакоханість нікому не роблять честі. Не слід робити і те, чого собі не бажаєш. Хлопчик-зірка ріс жорстоким та егоїстичним, закоханим лише у свою красу. Коли він прогнав свою матір, то його спіткала кара - він втратив свою красу і люди відвернулися від нього.

Казка О.Уайльда вчить бути добрим і милосердним щодо бідних, слабких і хворих людей. Хлопчик-зірка пожалів жебрака, віддав йому монети, і колишня краса повернулася до нього.

У казці «Хлопчик-зірка» мені сподобався лісоруб, який знайшов у лісі хлопчика-зірку. Бідолашний лісоруб узяв знайдену дитину на виховання, хоча їй і своїх дітей не було чим годувати. Дружина лісоруба була проти того, щоб приймати дитину в сім'ю, але лісоруб зумів її умовити.

Які прислів'я підходять до казки «Хлопчик-зірка»?

Себелюб сам собі любий.
Не роби іншому того, чого не бажаєш.
За добро добром платять.

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Урок підготувала

Вчитель поч. класів МОУ «Гімназія №5» м. Саратова

Чечуєвська В.Ю.

Предмет

Літературне читання

Клас

4 клас

Тип уроку

Урок позакласного читання.

Тема

Справжня краса людини.

Літературно-художній аналіз казки Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка».

Цілі уроку

Освітні:

Знайомство учнів із казкою письменника;

Навчання навичок аналізу художнього твору;

Розкриття ідейно-образного змісту казки; пошуки відповіді питання: у чому, на думку автора, полягає справжня краса людини;

Виявлення моральних уроків твору.

Розвиваючі:

Розвиток мовної діяльності, пам'яті, емоційно-образного та аналітичного мислення.

Виховні:

Прищеплення інтересу до книги, читання;

Усвідомлення те, що справжня краса людини неможлива без доброти, любові до людей, без відповідальності за вчинки;

Створення умов для пізнання себе та свого характеру.

УУД

Особистісні:

Формувати у учнів:

інтерес до змісту та форми художнього твору;

інтерес до творчої діяльності на основі літературного твору;

емоційне відношеннядо вчинків літературних героїв;

здатність усвідомлювати такі моральні поняття та моральні норми як: взаємодопомога, милосердя, любов.

Той, хто навчається, отримає можливість для формування:

основ моральної самооцінки, орієнтації на моральні норми та їх виконання;

орієнтації у системі особистісних смислів;

поняття про відповідальність людини за себе та близьких, про увагу, турботу, про високе почуття любові;

розуміння почуттів інших людей, співпереживання та допомоги їм, етичних почуттів – провини, совісті як основи моральної поведінки .

Регулятивні:

Навчається:

орієнтуватися у прийнятій системі навчальних знаків;

приймати алгоритм виконання навчальної задачі;

брати участь в обговоренні плану виконання завдань;

виконувати навчальні діїв усному, письмовому мовленні;

самостійно працювати із підручником;

співвідносити зовнішню оцінку та самооцінку.

Той, хто навчається, отримає можливість навчитися:

здійснювати рефлексію та самооцінку, адекватно оцінювати свої дії та дії оточуючих .

Комунікативні:

Навчається:

Висловлювати свої думки в усній та письмовій формі, у монолозі та діалозі, використовувати доступні мовні засоби відповідно до завдання висловлювання;

виявляти стійкий інтерес до спілкування та групової роботи;

брати участь у навчальному діалозі;

брати участь у колективному виконанні завдань, у т.ч. творчі.

Той, хто навчається, отримає можливість

навчитися:

використовувати різні мовні засоби передачі своїх почуттів і вражень;

- враховувати позицію співрозмовника, враховувати настрій інших, їх емоції від сприйняття творів літератури;

виявляти творчу ініціативу, самостійність у груповій роботі;

Пізнавальні:

Навчається:

довільно будувати усне та письмове висловлювання з урахуванням навчального завдання;

формулювати висновки;

шукати інформацію, представляти знайдену інформацію;

узагальнювати відомості, робити висновки, проводити порівняння на різному текстовому матеріалі;

будувати логічне міркування, що включає встановлення причинно-наслідкових зв'язків .

Заплановані результати

Підвести учнів до розуміння того, що справжня краса людини - у красі її внутрішнього світу та шляхетності душі.

Збудити задуматися про відповідальність людини за свої слова та вчинки.

Ресурси: основні та додаткові

В.А. Лазарєва Хрестоматія 4 клас, мультимедійна презентація, уривок з альбому Вівальді «Пори року», аудіо запис уривка зі спектаклю «Зоряний хлопчик» (1957 р.), картки із завданнями для групової роботи, пам'ятки з написання синквейнів, музичний кліп на пісню «Доро добра»

Хід уроку.

I . Організація початку уроку.

Інсценування

Автор: Була зимова зоряна ніч, стояв лютий мороз. І на землі, і на деревах лежав товстий сніговий покрив. Раптом прекрасна та надзвичайна яскрава зіркавпала з неба. Лісоруби допустили тікати. І що ж вони побачили?!

На білому снігу лежало щось, що сяяло, як золото! Але нажаль! У складках плаща не було ні срібла, ні золота. Вони побачили сплячу дитину. Один з лісорубів взяв дитину на руки і сказав: “Не можна робити зле діло – залишити дитину замерзнути. Хоч я і бідний, і у мене багато ротів, я візьму його додому. Моя дружина подбає про нього.”

Лісоруб: Я знайшов щось у лісі і приніс тобі, щоб ти подбала про нього.

Дружина: Що це таке? Покажи швидше, адже у нас у хаті порожньо.

Лісоруб: (розорює плащ): Ось!

Дружина: На жаль! Хіба ми не маємо власних дітей! Що тобі знадобилося брати підкидька.

Лісоруб: Ти послухай, адже це дитя-зірка.

Дружина: Наші діти сидять без хліба, а ми годуватимемо чужу дитину. А хто про нас подбає? Хто нам дасть поїсти?

Але ж Господь піклується навіть про горобців і дає їм їжу.

Дружина: А мало горобців гине від холоду? Чому не зачиниш двері? Дивись, який холод вітер, я стала.

Лісоруб: У будинку, де живуть люди з кам'яними серцями, завжди буде холоднеча.

Дружина підходить і бере дитину.

II . Актуалізація суб'єктивного досвіду учнів

Знайомство з епіграфом:

«Є багато людей з гарною зовнішністю,

яким, проте, нема чим похвалитися всередині».

(Джеймс Фенімор Купер)

Вчитель:

Хлопці, як ви розумієте цей вислів? Що хотів сказати Дж.Ф.Купер?

Про що ми сьогодні поговоримо? Які запитання ви могли б запропонувати для обговорення?

(У чому справжня краса людини? Що повинна нести світові краса? Чи повинна людина нести відповідальність за свої слова та вчинки? Чи може людина з кам'яним серцем змінитись на краще?).

Відповіді на ці складні питання допоможе нам знайти казку англійського письменника О.Уайльда «Хлопчик-зірка».

III . Отримання нових знань

Розповідь вчителя про життя та творчість письменника

Подивіться на портрет письменника. Приваблива, завжди по моді одягнена молода людина.

Народився Оскар Уайльд у 1854 році в Дубліні, в сім'ї відомого ірландського хірурга та англійки-поетеси. Він отримав хороша освіта. Навчався в Дублінському коледжі, в 1879 році закінчив Оксфордський університет, мандрував Італією та Грецією.

Був визнаним законодавцем мод, але головною його перевагою було вміння вести розмову. Він прагнув блищати та дивувати суспільство. Весь аристократичний Лондон наслідував Уайльд. Намагалися одягатися так, як Уайльд, повторювали його гостроти. З ним багато й охоче спілкувалися різні люди, його уважно слухали і говорили, що в нього «золота» мова та надзвичайне почуття комунікабельності, магічне вміння слухати співрозмовника.

Він казав... Він розповідав десятки казок та веселих історій.

IV . Організація діяльності учнів щодо створення «нового знання».

Первинна перевірка розуміння вивченого.

Вчитель: Щоб проаналізувати казку, треба згадати її зміст. Перед вами план казки.

Робота у групах :

Завдання: Розставте речення у правильній послідовності.

1. Поява Дитя-зірки у сім'ї лесоруба. 2. Безсердечне ставлення Хлопчика-зірки всім оточуючим. 3. Зустріч зі злиденкою. 4. Покарання за жорстокість та егоїзм. 5. У пошуках матері. 6. У полоні у чарівника. 7. Винагорода за любов, доброту та милосердя.

V . Використання вивченого матеріалу. Узагальнення та систематизація.

Аналіз казки.

Вчитель:

Кожен літературний твір Оскара Уайльда – загадка. Розгадування цих загадок - захоплююче заняття для уважного читача, тим більше, якщо ми не проходимо повз підказки, які автор дає нам у своєму тексті. Іноді відгадка зберігається у назві твору. Оскар Уайльд назвав свою казку "Хлопчик-зірка".

Що ви можете сказати про лексичне значення слова "зірка"? (зірка на небі, зірка – людина з визначними здібностями, знаменитість, і в одному і в іншому випадку зірка – щось дивовижне, надзвичайне, недосяжне)

- Згадайте, що ви відчуваєте, коли дивитеся на нічне зоряне небо. Підберіть епітети до слова зірка, у значенні небесне світило. Яка зірка?

Що могло означати поєднання слів «хлопчик» та «зірка»? (Надзвичайно прекрасний)

Сама поява хлопчика вказує на його винятковість.

Згадаймо, як Хлопчик-зірка потрапив до людей? (Діти розповідають, як лісоруби знаходять дитину).

Чому один із лісорубів взяв дитину, хоча сам був бідний? Знайдіть у казці відповідь та прочитайте…(Не можна вчиняти зло)

- Як повівся інший? (Життя лісорубів однаково важке, але чинять вони по-різному)

Про що говорять ці вчинки?

Чому дружина Лесоруба не хотіла брати додому цю дитину?

Чому в хаті з'явився злий вітер? (Тут живуть люди з «кам'яними серцями»)

Як ви розумієте вираз «кам'яне серце»? (жорстоке, зле, так кажуть про безсердечних людей)

Чим закінчився конфлікт Лісоруба з дружиною і які якості вони виявили? (вони залишили дитину в себе і виявили мудрість, доброту)

Отже, хлопчик став жити у сім'ї Лесоруба.

Рідкісна краса Зоряного хлопчика відрізняла його від усіх людей у ​​селищі. Знайти портрет хлопчика.

З кожним роком він ставав все красивішим і красивішим, і жителі селища дивувалися його красі, бо всі вони були смагляві й чорняві, а у нього обличчя було біле і ніжне, немов виточене зі слонової кістки, і золоті кучері його були як пелюстки.нарциса , А губи – як пелюстки червоноютроянди , і очі – якфіалки , відображені у прозорій воді струмка. І він був стрункий, як квітка, що виросла в густій ​​траві, де не ступала нога косця.

- Але чому саме з нарцисом, трояндою та фіалкою порівнює красу хлопчика автор?

Його зовнішня краса відповідала поведінці? Доведіть. Звідки це видно? (Він виріс жорстоким і безсердечним.)

Що принесла краса хлопчика сім'ї лісоруба та їхньому селищу? (Вона принесла тільки зло тому, що у хлопчика-зірки холодна, бездушна, безсердечна краса.)

Так, він був зарозумілий і жорстокий. А як до нього ставляться однолітки? (наслідують його)

Чи став би герой таким, якби однолітки не корилися йому, не підтримували у всьому? (Хлопчик-зірка поводився так, тому що відчував схвалення і підтримку однолітків і хотів утвердити свою перевагу над ними.)

Краса – це скарб. Але розпорядитись їй, як і будь-яким скарбом, можна по-різному. Важливо, щоб краса несла світові, людям світло, тепло, а не егоїзм, зло та жорстокість.

Але подивіться, як приваблива ця краса, як тягнуться до неї діти. Вони захоплюються своїм кумиром.

А чи вам він подобається? Чому? (Він злий, жорстокий, бездушний, грубий, зарозумілий. Хлопчик живе серед людей, але зневажає їх, вважаючи себе вище за всіх, думаючи, що всі повинні захоплюватися і милуватися ним.)

- Які вчинки хлопчика здалися вам особливо жорстокими та нелюдськими? Чому?

У який момент казки з'являється фраза про кам'яне серце? (хлопчик кидає камінь у жінку, а вона виявляється його матір'ю)

Фрагмент вистави «Зоряний хлопчик» (зустріч із матір'ю)

Чому Хлопчик так поводиться?(цінує лише свою красу, вважає себе незвичайним і соромиться бідній матері)

Як він був за це покараний?(Став потворний)

Вчитель: Слова головного героя звучать гнівно, зневажливо, він наглухо зачинив своє серце. Остання його репліка про бридку жабу стає фатальною для нього самого. Образа, завдана матері, повертається до Хлопчика-зірки, тепер він сам схожий на гидку жабу. Знайдіть опис зовнішності хлопчика.

Так, він ображав усіх, і тепер люди та звірі платять йому тим самим.

Тепер йому доводиться блукати, мучитися, страждати, у нього кидають каміння; він просить шматок хліба, а йому не дають; замерзає від негоди, ночує під деревом.

Що змінилося у характері Хлопчика після цих страждань?(Він став добрим, сердечним, поважним, щедрим)

Чому до нього повернулася краса, і чим вона відрізняється від колишньої?

(У його очах з'явилося щось нове – м'яке, сердечне, страждання зробили його добрим, благородним, поважним, скромним. Така душа і зробила його гарною, справжньою яскравою зіркою).

Невипадково кажуть, що очі – дзеркало душі. Саме в цей момент і відбувається його друга зустріч із матір'ю. Згадайте цю зустріч.

Як ви ставитеся до Хлопчика зараз та чому? Чи змінився він?

VI . Коригування отриманих знань.

Вчитель: Чи відповіла нам казка Уайльда питанням, у чому полягає справжня краса людини? У чому вона полягає? (Поєднання зовнішності людини з її внутрішнім світом, прекрасні вчинки, тепле серце. Ось що може змінити світ на краще).
Висновок:Людина, звичайно, може бути зовні дуже красивою, але це не головне. Головне, який його внутрішній світ. Доброта, порядність, ввічливість, розум, милосердя – ось критерії справжньої краси.

VIII . Рефлексія.

Вчитель: Робота у групах.

Завдання: Складіть портретну характеристику хлопчика: яким він був до зустрічі з матір'ю і яким став після того, як її прогнав? (Записати на листочках риси характеру).
- Прочитаємо, які якості мав Хлопчик-зірка в нашій казці?

А тепер увізьміть олівець і підкресліть у своєму списку, які б позитивні якості ви хотіли б у собі розвинути і яких негативних би позбулися . Прочитайте.

Ось і є основні якості зірки. Щоб стати зіркою, потрібно мати ці якості.

Як результат нашої з вами роботи я хотіла б запропонувати вам скласти синквейни на наступні теми Зірка, Щастя, Добро, Любов. Працюватимемо у групах.

VII . Підбиття підсумків уроку.

Кожен із вас отримав свій моральний урок із цієї казки. Який?

Які висновки ви зробили собі на уроці?

Ми простежили, як упродовж усієї казки змінюється життя хлопчика. Наприкінці казки він стає зіркою у кращому значенні цього слова. Краса обличчя стала вродою його душі.

Ми дійшли висновку, що по-справжньому гарному людині властиві такі якості, як доброта, милосердя, вміння співчувати і любити.

Дорогі мої хлопці, ви такі чудові, розумні та красиві, я дуже хочу, щоб ваша краса приносила світові лише світло та тепло.

Я хотіла б, щоб ви відгукувалися на чужий біль, щоб ваші серця ніколи не стали кам'яними.

Щоб ви були по-справжньому гарними… Ось що може змінити світ на краще.

Перегляд кліпу «Дорога добра»

gastroguru 2017