Злитне роздільне написання не прислівниками е. Злитне та роздільне написання не з прислівниками на -о, -е. З деякими прислівниками «не» пишуться окремо завжди

Урок у 7 класі з російської мови

Тема: "Правопис прислівників на -О, -Е".

Тип уроку: пояснення нового матеріалу

Цілі: 1) формувати навичку написання НЕ з прислівниками на -О, -Е; 2) формувати навичку написання букв О, Е після шиплячих у кінці прислівників; 3) розвивати монологічну мову учнів з урахуванням усних відповідей; 4) виховувати повагу до російської.

Хід уроку .

1. Організаційний момент. Слово вчителя.

    Здрастуйте, хлопці! Сьогодні на уроці ми познайомимося з правописом прислівників -О, -Е.

2. Пояснення нового матеріалу.

    Зверніть увагу на матеріал, представлений у слайді. Проаналізуйте його та зробіть висновок про написання НЕ з прислівниками.

НЕ з прислівниками

1) У цій сукні вона виглядала нїв епо.

2) Говорив нїї щиро (фальшиво).

3) Не х добре, а погано.

4) Зовсім не і цікаво.

5) Не п про-товариську.

- НЕ з прислівниками на -О, -Е пишеться разом, якщо: 1) без НЕ не вживається; 2) прислівник можна замінити синонімом без НЕ. НЕ з прислівниками на -О, -Е пишеться окремо, якщо: 1) у реченні є протиставлення із союзом а; 2) до прислівника відносяться слова далеко не, зовсім не, зовсім не, анітрохи не, анітрохи не. Також не пишеться окремо з прислівниками не на -О, -Е.

3. Закріплення здобутих знань .

Вправа.Запишіть поєднання слів та поясніть правопис прислівників, позначте орфограми.

Злетіти невисоко. Знаходився недалеко, а близько. Розповідав зовсім не цікаво. Писати недбало. Запитати не голосно, а тихо. Негайно вжити заходів. Вступив безглуздо. Говорив далеко не ласкаво. Пришити гудзик не міцно, а слабо.

4. Пояснення нового матеріалу.

    Подивіться на наступний слайд. Проаналізуйте приклади і зробіть висновок про правопис голосних О, Е наприкінці прислівників після шиплячих.

Літери О, Е в кінці прислівників

Співачий – співугод е ; міцний - крé пгод е .

Гарячий – горягод ό ; хороший - хорош ό .

- Наприкінці прислівників після шиплячих під наголосом пишеться О, без наголосу – Е.

5. Закріплення здобутих знань .

Вправа №239.

Вправа №229.

6. Підбиття підсумків. Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок.

7. Домашнє завдання.

вивчити теоретичний матеріал уроку; упр. №№ 231, 240 (письменно, позначаючи орфограми).

Відомості про вчителя: Ансімова Раїса Манівальдівна, учитель російської мови та літератури, заступник директора БОУ міста Омська "Гімназія № 75".

Курирую введення в пілотному режимі ФГОС НГО (запроваджено з 2010 року) та ФГОС ТОВ (запроваджено з 2012 року).

Предмет: російська мова, 6 клас

Тема уроку: Правопис НЕ з прислівниками на -О, -Е

Мета уроку: актуалізувати знання про правопис НЕ з іменниками та прикметниками, здійснити перенесення знань на правопис НЕ з прислівниками на -О, -Е, виробити алгоритм міркування при вирішенні орфографічної задачі про правопис НЕ з прислівниками.

Предметні результати: 1. Дотримуватися листа орфограмму «Не з прислівниками на –О, -Е».

2. Спиратися на морфемно-словотвірний та морфологічний аналіз при виборі правильного написання слова.

Особистісні результати:

Здатність до самооцінки.

Метапредметні результати:

Регулятивні:

Здатність визначати цілі майбутньої навчальної діяльності,

планувати шляхи досягнення мети, приймати рішення у проблемній

ситуації на основі переговорів у парі, оцінювати досягнуті результати.

Пізнавальні:

Узагальнювати поняття, здійснювати вибір найефективніших способів

розв'язання орфографічного завдання.

Комунікативні:

Працювати в парі - встановлювати робочі відносини, ефективно

співпрацювати на вирішення навчальної задачи.

Хід уроку

1. Оргмомент.

Встаньте рівно, швидкоПідніміть руки вгору,

Повільноопустіть руки вниз,ще повільніше,

Низькоприсядьте,

Дружноустаньте,

Глибоковдихніть, тихосядьте, поставте ноги прямо,

Спину тримайте рівно.

2. Актуалізація знань

Ви уважно та правильно виконували команди. Скажіть, слова якої частини промови звучали частіше? Ви їх запам'ятали?

Назвіть прислівники місця. ВВЕРХ ВНИЗ.

Назвіть прислівник у порівняльного ступеня. ПОВІЛЬНІШЕ.

Назвіть прислівники способу дії. РІВНЕ, ВВЕРХ, НИЗЬКО, ДРУЖНО, ПОВІЛЬНО, ГЛИБОКО, ТИХО, ПРЯМО.

Пропустіть 2 рядки, запишіть прислівники у стовпчик;

Рівне

Важко

Високо

Глибоко

Повільно

швидко

Що означають усі названі прислівники?

ОЗНАК ДІЇ

Головна дія, яку ви виконуєте на будь-якому уроці, позначаємо яким дієсловом? ВЧИТИСЯ

Формулювання теми та мети уроку

Виберіть прислівники зі списку на дошці, розкажіть, як навчатимемося.

РАЗОМ, БЕЗ Втомилися, ДРУЖНО, (НЕ) Нудно

Чудове завдання уроку вийшло: ВЧИТИСЯ РАЗОМ, БЕЗ ВтомИЛИСЯ, ДРУЖНО, (НЕ) Нудно

Якщо такбудемо вчитися, урок вийти ефективним.

Чому вчитимемося? Чи немає підказки на дошці?

3. Формулювання теми та мети уроку

Сформулюйте тему уроку.

Я уточню, скоригую тему: «Злите та роздільне написання НЕ з прислівниками на -О, -Е».

Запишіть цю тему.

Сформулюйте питання на тему.

КОЛИ пишеться ЗЛИТНО? КОЛИ пишеться РОЗДІЛЬНО?

Що для цього потрібно?

Необхідне правило. Значить, яка буде метауроку?

1. Сформулювати правило.

2. Навчитися застосовувати правило для грамотного листа.

Як дізнаємося, що мети досягнуто?

Яким буде головний результат уроку?

ВМІННЯ ЗАСТОСУВАННЯ ПРАВИЛА.

Це головний критерій оцінки вашої діяльності на уроці.

Що робитимемо для досягнення мети? З чого почнемо?

1. Аналізувати лексичний матеріал.

2. Відповідати на запитання.

3. Робити висновки.

4. Виконувати вправи.

Це ЗАВДАННЯ уроку. Ваше вміння вирішувати поставлені завдання також оцінюватиметься.

Подивіться критерії оцінки. Як завжди кожен із критеріїв оцінюється за трибальною шкалою 0-1-2

· Вміння працювати в парах 0-1-2 бали;

· Вміння аналізувати лінгвістичний матеріал 0-1-2 бали;

· Повнота відповідально, максимаів на питання 0-1-2 бали;

· Вміння застосовувати правило 0-1-2 бали;

· Результативність виконання завдань 0-1-2 бали

Результат уроку:

"5" - 9-10 балів;

"4" - 7-8 балів;

«3» – 5-6 балів

Я ж оцінюватиму вашу здатність до самооцінки.

4.Відкриття нового знання

Почнемо діяти задля досягнення мети. Можливо, ви маєте якесь припущення, гіпотеза?

(НЕ) Нудно пишеться разом, тому що немає протиставлення зі союзом А,МОЖНА ПІДІБРАТИ СИНОНІМ БЕЗ НЕ. МОЖЕ БУТИ, УМОВИ ЗЛИТНОГО ТА РОЗДІЛЬНОГО НАПИСАННЯ ТАКІ Ж, ЯК ДЛЯ ІМНОГО І ПРИКЛАДНИХ?

Спробуймо довести цю гіпотезу. Пропоную попрацювати у парах. Вам запропоновано матеріал для дослідження. Проаналізуйте. На основі аналізу лексичного матеріалу сформулюйте правило злитого та роздільного написання НЕ.

Він говорив не чемно, а грубо.

Таке трапляється часто.

Усміхатися нещиро.

Чоловік виглядає безглуздо.

Вчитися далеко не нудно.

ПЕРЕВІРКА роботи в парах.

Яке правило набули? Порівняйте свої висновки із записом орфограми у підручнику. Чи можемо стверджувати, що наше правило є вірним? Які умови злитного та роздільного написання не знайшли підтвердження в записі орфограми у підручнику? Можливо, нам допоможе підручник теорії? Ні?

Звернемося до довідників. Знайдіть підтвердження тому, що роздільне написання прислівників також впливають слова – сигнали, що відтягують приставку.

Довели гіпотезу?

Молодці, спрацювали на совість

Разомобговорювали, домовлялися на тему уроку, отримали результат- правило.

Чи зможете ви включити це правило до вже наявної у вас системи знань про злите і роздільне написання?

Що вийшло? НЕ ПИШЕТЬСЯ ЗЛИТНО З ІМНУЮЧИМИ, ПРИКЛАДНИМИ І НАРІЧКАМИ НА –О, -Е, ЯКЩО…ПИШЕТЬСЯ РОЗДІЛЬНО, ЯКЩО…

Це правило ми розширюватимемо в 6 класі в темі «Займенник» і в 7 класі, вивчаючи дієприкметник і дієприслівник.

ОТЖЕ, правило готове. Яка друга мета уроку? Для чого? ДЛЯ ГРАМОТНОГО ЛИСТА.

Як будемо вчитися виконувати правило? Виконувати вправи.

5. Первинне закріплення

1.Вправа 555 (2) - коментуємо біля дошки, пояснення письмово.

2. Тепер повернемося до прислівників, які записали на початку уроку. У другому стовпчику запишіть ці слова:

1 варіант разом з НЕ, з поясненням

2 варіант - РОЗДІЛЬНО з НЕ, з поясненням.

Взаємоперевірка. Молодці йдемо до наміченої мети. Продовжимо працювати у парах.

6. Тренувальні вправи

1. Намалюйте дві невеликі картинки «Світ оптимістськими очима», «Світ

очима песиміста» (якщо ви не знаєте значення слів «оптиміст» та «песиміст»,

зверніться до словника). На картинках розмістіть заборонні/дозвільні

таблички (наприклад, « Говори тихо»). Супроводьте картинки невеликим текстом,

якому песиміст та оптиміст висловлять своє ставлення до світу.

2.А тепер перевіримо, як навчилися застосовувати правило. Виконаємо тест.

Критерії оцінки тесту:

2 бали – 1-2 помилки;

1 бал – 3-5 помилок;

0 балів – більше 5 помилок

Ви повинні вставити літери Р(роздільно) або С (злито), написати пояснення

ПАША, я пропоную тобі тест, у якому вже є пояснення, це допоможе тобі виконати тест без помилок ( для слабких)

ТЕСТ Злитне та роздільне написання НЕ з прислівниками на О-Е

Злетіти (не) високо, а низько

Є протиставлення з А

Приїжджав (не) часто

Замінити синонімом - рідко

Писати (не) акуратно

Замінити синонімом – брудно

Виглядати (не)охайно

Не вживається без НЕ

Пішов (не)далеко від будинку

Замінити синонімом -близько

Немає протиставлення з А

З'явитись (не)очікувано

Замінити синонімом -миттєво

Анітрохи (не) важко допомогти

Ніскільки Ні – відтягує

Поводитися (не)вимушено

Замінити синонімом – вільно

Вчинив зовсім (не) красиво

Не - відтягує

Разом помилок:

Перевірка за зразком:

Злетіти (не) високо, а низько

Є протиставлення з А

Приїжджав (не) часто

Замінити синонімом - рідко

Писати (не) акуратно

Замінити синонімом – брудно

Виглядати (не)охайно

Не вживається без НЕ

Пішов (не)далеко від будинку

Замінити синонімом -близько

Немає протиставлення з А

З'явитись (не)очікувано

Замінити синонімом -миттєво

Анітрохи (не) важко допомогти

Ніскільки Ні – відтягує

Поводитися (не)вимушено

Замінити синонімом – вільно

Вчинив зовсім (не) красиво

Не - відтягує

Разом помилок:

Зафіксуйте результат у аркуші самооцінки. Оцініть себе за рештою критеріїв, порахуйте кількість балів.

Молодці, працювали разом, дружно, на совість, невтомно, сподіваюся,не нудно.

(Не)далеко є чудовий ліс,

Повний таємниць та чудес.

У ньому (не) погано погуляти

(Не)надовго загубитися.

Цей вірш допоможе нам визначити проблему: злите і роздільне написання не з прислівниками.

Прислівники

Існують у російській мові слова, що використовуються позначення ознаки дії, предмета чи ознаки ознаки. Вони називаються прислівниками. Нижче наведено приклади неразом і окремо з прислівниками. Наприклад, з:

  • дивиться весело, невесело;
  • зустріли радісно, ​​нерадісно;
  • слухаю уважно, неуважно.

з прислівниками міри та ступеня:

  • дуже, не дуже;
  • надто (не надто) слабо;
  • з лишком (не з лишком) вистачає.

з прислівниками часу:

  • давно (нещодавно) вийшов;
  • напишу завтра (не завтра);
  • зберемося ввечері (не ввечері).

з прислівниками місця:

  • тут (не тут) зберемося;
  • далеко (недалеко) був;
  • зсередини (не зсередини) глянув.

Перед вами приклади неразом і окремо з прислівниками: непогано, недалеко - зовсім непогано, зовсім далеко. Від чого це залежить? Це ми можемо дізнатися з правил, що регулюють цей правопис.

Добре пишуться прислівники, які можуть бути замінені синонімами

Синоніми - це слова, здатні замінити одне одного у реченні. У разі такої можливості нез прислівником пишеться разом:

  • Ви вчора виступили непогано (добре)
  • На репетицію приходьте до клубу Гудзон, тут недалеко (близько).
  • Він тихо (тихо) почав співати.

Якщо складно замінити синонімом, можна використати вираз:

  • Це буде нескоро (через тривалий час).
  • Концерт тривав недовго (короткий час).
  • Хлопчик відповів невпевнено (без упевненості).

Разом з «не» пишуться прислівники, які без «не» не вживаються

Ще приклади слів які не пишуться разом: неохайно, обурено, ненавидяче.

Злите написання у разі пояснюється тим, що слово без невжито не може. Наприклад:

  • До своїх обов'язків мій заступник поставився недбало.
  • Він якось безглуздо змахнув руками.
  • Виглядав конферансьє непоказно, на перший погляд.

Разом з «не» пишуться негативні прислівники

Злите та роздільне написання нез прислівниками часто залежить від частини мови. Наприклад, завжди треба писати разом з ненегативні займенники:

  • Нашому колективу нема де проводити репетиції.
  • Прагти до чогось більшого було вже нема чого.
  • Місто було чуже, знайомих немає, сходити навіть нікуди.

Прислівники пишуться окремо, якщо є протиставлення

Якщо ви замислюєтеся, і є приклади неразом і окремо з прислівниками одними й тими самими, потрібно обов'язково звертати увагу те що, є чи ні протиставлення у реченні. Воно може бути виражене супротивним союзом «а», може лише матися на увазі і ніяк не виражатися. При існуванні протиставлення прислівник із «не» пишеться окремо.

  • Я мав тоді вчинити не чесно, а людяно.
  • Попри його очікування, зустріч пройшла не нудно, а весело.
  • Діти поводилися не тихо – шуміли.

За наявності деяких слів прислівники пишуться окремо з «не»

Прислівник треба писати окремо з «не», якщо до нього відноситься якесь із наступних слів: зовсім, анітрохи, ніколи, зовсім далеко. Хоча без цього слова воно буде написано разом.

Приклади «не» разом і окремо з прислівниками

окремо

Його припущення виявилося далеко не вірним.

Його припущення виявилося неправильним.

Надворі виявилося зовсім не холодно.

Надворі виявилося зовсім холодно.

Він розповідав анітрохи не смішно.

Він розповідав несмішно.

Я відчував сам, що пожартував анітрохи не розумно.

Я відчував сам, що пожартував нерозумно.

З деякими прислівниками «не» пишуться окремо завжди

Потрібно сказати, що «не» пишеться окремо майже з усіма прислівниками, крім тих, що закінчуються на -о і -е, тих, які без нене використовуються, і негативних.

Якщо знати, як пишеться нез прислівниками, приклади яких дано у таблиці, всі інші потрібно просто писати раздельно:

  • не по-товариському;
  • не відразу;
  • не всюди;
  • не завжди;
  • незаміжня.

Винятки: недарма, дозвілля, неохоче, недарма, неподалік.

Тест «Прислівники з НЕ»

Потрібно вказати номер речення, в якому прислівники з «не» пишуться вказаним чином.

1. окремо

1) Це виглядало (не) погано
2) Із завданням клас впорався (не) погано, а просто відмінно.

3) У мене вийшло (не)багато криво.

4) Я підійшов до нього (не) помітно.

1) Мамі моя поведінка не (зрозуміло) було.

2) Виправдання звучали зовсім (не) впевнено.

3) Моїм батькам це далеко не прийнятно.

4) Канікули пройшли (не)помітно.

3. окремо

1) Таня жила від мене (не)далеко.

2)В будинку було (не)звично тихо.

3) Завдання виконати (не) легко.

4) Впоратися з цим було (не)легко, а дуже легко.

1) Ти (не) вдало пожартував.

2) Всупереч очікуванням у будинку було (не)бідненько, а цілком нічого.

3)Справа просувалося зовсім (не) легко.

4) Ніскільки (не)жорстоко, якщо пам'ятати про те, як він поводився.

5. окремо

1) Відповідь (не) приємно здивувала мене.

2) Впоратися з цим буде (не) важко, але довго.

3) Невже тобі це зовсім (не)привабливо?

4) Був відсутній тато (не)довго.

1) Він (не) безглуздо потоптався і пішов.

2) Після дощу було зовсім (не) свіжо, тільки волого.

3) У цьому місці минулого року було (не)дрібно, а глибоко.

4) Якщо прямо то нітрохи (не) далеко.

7. окремо

1) Малюк у своїй шубі, (не) уклюже перевалюючись, потопав по доріжці.

2) Виглядав він (не) примарно, але кумедно.

3) Тут зовсім (не) глибоко, можна вбрід перейти.

4) (Не) чемно так поводитися.

1) Ти повівся (не) по-товариському.

2) Сонце висушило сіно (не)досуха.

3) Хлопці розмістилися (не) неподалік.

4) Сьогодні зовсім (не) спекотно.

9. окремо

1) Я за літо (не) певно схудла.

3) Ведмедя тут можна зустріти зовсім (не)часто.

4) Сходити до монастиря буде (не) близько, але цікаво.

10. окремо

1) Читав він (не) голосно, але напрочуд виразно.

2) Олексій (не)вимушено розвалився у кріслі.

3) Виконати твоє прохання буде зовсім нелегко.

4) (Не)очікувано налетіла гроза.

Відповіді

1.2) Із завданням клас впорався (не) погано, а просто відмінно.

2.4) Канікули пройшли (не)помітно.

3.4) Впоратися з цим було (не)легко, а дуже легко.

4.1) Ти (не) вдало пожартував.

5.3) Невже тобі це зовсім (не)привабливо?

6.1) Він (не) безглуздо потоптався і пішов.

7.3) Тут зовсім (не) глибоко, можна вбрід перейти.

8.3) Хлопці розмістилися (не)далеку.

9.3) Ведмедя тут можна зустріти зовсім (не)часто.

10.3) Виконати твоє прохання буде зовсім нелегко.

§ 1 Злите та роздільне написання НЕ з прислівниками на -о і -е

На цьому уроці ми познайомимося з правилами написання частки НЕ з прислівниками на про і -е.

Давайте познайомимося з віршем Еге. Куклиной «Рідне слово» і спробуємо утворити від прислівників, використаних у ньому, прислівники з часткою НЕ.

Високо – невисоко (тобто низько), світло – несвітло (тобто темно), темно – нетемно (тобто світло), ароматно – неароматно (тобто погано пахне), красиво – некрасиво (тобто потворно). Зверніть увагу, що до прислівників з НЕ можна підібрати синоніми без не- або близькі за значенням висловлювання.

Звернемося до правил злитого та роздільного написання частки не з прислівниками.

Прислівники на -о, -е пишуться разом із часткою НЕ:

1) якщо прислівник без неї не вживається: безглуздо, недбало, обурено;

2) якщо прислівник з не може бути замінено синонімом без не- або близьким за значенням виразом;

3) за наявності слів, що позначають певний ступінь якості дуже, дуже, вкрай, абсолютно: говорить зовсім незрозуміло.

НЕ з прислівниками на -о, -е пишеться окремо:

1) якщо у реченні є протиставлення із союзом а: не весело, а сумно;

2) якщо протиставлення мається на увазі і заперечення посилюється словами далеко не, зовсім не, ніколи не, зовсім не, нітрохи не, анітрохи не: зовсім не далеко;

3) з прислівниками порівняно: говорив не голосніше.

Звернемося до прикладів:

Використовуючи правило, міркуємо наступним чином: прислівник «неохоче» пишемо з незліченно, оскільки можна підібрати синонім без не (без бажання), прислівник «несміливо» пишемо разом, тому що можна підібрати синонім без не (несміливо).

Використовуючи правило, міркуємо наступним чином: прислівник «несподівано» пишемо з НЕ- разом, тому що при ньому вживається слово, що позначає певний ступінь якості: абсолютно.

Використовуючи правило, міркуємо наступним чином: прислівник «ненароком» пишемо разом з НЕ-, так як без НЕ воно не вживається.

Хворий мій товариш дивився на мене не весело, а сумно. Використовуючи правило, розмірковуємо наступним чином: прислівник «не весело» пишемо з НЕ окремо, оскільки у реченні є протиставлення із союзом а.

§ 2 Короткі підсумки на тему уроку

Таким чином, вивчивши правила злитного та роздільного написання НЕ з прислівниками приходимо до висновку про те, що злитне написання характерне для прислівників, які без «НЕ» не вживаються, до яких можна підібрати синонім без не, і за наявності слів, що позначають певний ступінь якості дуже, дуже, вкрай, зовсім. Роздільне написання характерне для прислівників, що мають протиставлення із союзом «а», а також, якщо протиставлення мається на увазі і заперечення посилюється словами далеко не, зовсім не, ніколи не, зовсім не, анітрохи не, анітрохи не, і для прислівників порівняно.

Список використаної литературы:

  1. Бабайцева В.В. Російська мова: 10-11 класи: Підручник для загальноосвітніх установ філологічного профілю. - М: Дрофа, 2013.
  2. Власенков А.І., Рибченкова Л.М. Російська мова: Граматика. Текст. Стилі мови. Підручник для 10–11 класів загальноосвітніх установ. – 13-те видання. - М: Просвітництво, 2008.
  3. Гольцова Н.Г., Шамшин І.В. Російська мова. 10-11 класи. Навчальний посібник. - М: Російське слово, 2013.
  4. Російська мова. 7 клас: навч. для загальноосвіт. установ/М.Т. Баранов, Т.А. Ладиженська. - М.: Просвітництво, 2010.
gastroguru 2017