Правопис коренів розростав ріст правило. Конспект уроку російської з фгос "правопис коренів -раст-, -рос-". Методи формування умінь

Сафіулліна Нурія Ахматівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Осинівська гімназія Зеленодольського муніципального районуРеспубліки Татарстан»

Конспект уроку з ФГОС у 5 класі.

Тема: Правопис коренів -РОСТ-, -РАЩ-і-РОС-.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Цілі: формувати навичку орфографічної пильності та грамотного листа;
виховувати бажання писати красиво та акуратно.
- знайомство з умовами вибору літер А-О в корінні -рост-, -ращ-, -рос-.

Формування умінь правильного написання цього коріння;
-формування практичних навичок,
-Розвивати вміння логічно викладати свої думки.
-виховувати культуру навчальної діяльності.
Особистісні УУД:
здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.
Метапредметні:
вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;
вміти висловлювати свою думку на основі роботи з матеріалом підручника;
вміти працювати за колективно складеним планом;
вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок;
планувати свою дію відповідно до поставленого завдання (Регулятивні УУД);
вміти оформлювати свої думки у усній формі; слухати та розуміти мову інших; вчитися працювати в парі, формулювати власну думку та позицію. (комунікативні УУД);
вміти орієнтуватися у своїй системі знань, у підручнику; знаходити відповіді питання, використовуючи підручник; свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроках. (Пізнавальні УУД).
Предметні:
знати норми правильного написання коренів -рост-, -ращ-, -рос-.
знати умови вибору літер О-А в корінні -рост-, -ращ-, -рос-.

Знати слова-виключення

Розпізнавати слова з голосними, що чергуються.а - про в корінні -раст-, -ращ-, -рос -;

обґрунтовувати вибір голосних у цьому корінні.
вміти застосовувати отримані знання на практиці,
вміти оформляти на листі,
вміти позначати орфограму №13.
Основні поняття: правопис коренів -рост-, -ращ-, -рос-.

Міжпредметні зв'язки: Література Ресурси: Основні: Російська мова. 5 клас. Підручник у 2 частинах. Автори: Ладиженська Т.А., Баранов М.Т., Тростенцова Л.А. та ін. Видавництво: М.: Просвітництво. Рік: 2012.

Додаткові:

1.Богданова Г.А. Поурочні розробки з російської до підручника Т.А.Ладиженской та інших.Освіта, 2010.

2. Л.Т. Григорян, М.Т. Баранова, Т.А. Ладиженська, Л.А. Тростенцова. Дидактичний матеріал до підручника з російської мови. 5 клас: Посібник для вчителів.Видавництво: Просвітництво.2009
Устаткування: опорні схеми, завдання, алгоритм дій, тестові завдання, оціночні листи
Засоби активізації: живе слово вчителя, ТСО, практична робота, Самостійна робота, індивідуальне завдання.
Форми роботи на уроці: фронтальне опитування, самостійна робота, робота у парах.
Методи: наочний, словесний, репродуктивний, дослідницький, частково-пошуковий,

Використані матеріали сайту http://www.razym.ru/naukaobraz

Хід уроку:
- Мотивація до навчальної діяльності-
1.Організаційний етап:
Дорогі хлопці! Сьогодні ми пройдемо черговий крок до нових знань. Я рада вашому бажанню дізнатися про незвідане.

2.Перевірка виконання домашнього завдання.

3.Підготовка учнів до роботи на основному етапі

З правописом якого коріння ми познайомилися на минулому уроці? (правопис коренів -лаг-, -лож-.)
-Який розділ науки про мову ми проходимо (Морфеміка. Орфографія-Що ми дізналися про правопис коренів?
-Яку тему ми вивчали на минулому уроці? ( Літери О-Ав корінні -ЛАГ-ЛОЖ-.
-Повторення попереднього матеріалу. Вставте літери у слова: изл(?) жение, пол-(?)жите, предл(?)жение, прил(?)гательне.

Який алгоритм вибору букв О-А в корінні -ЛАГ-ЛОЖ-?

Наведіть приклади слів на цю орфограму. Напишіть їх у зошиті. Позначте орфограму №12.
- Ви хочете розширити свої знання про правопис різних коренів? (Так.)
- Навіщо нам потрібні нові знання? (Щоб грамотно писати)
- Які кроки потрібно виконати при пізнанні нового знання? (Обов'язково два кроки: з'ясувати, що ми знаємо та не знаємо).
– Спочатку з'ясуємо шляхом повторення те, що знаємо.
- Потім намагатимемося виконати завдання на нове знання.
– Аналізуючи його виконання, з'ясуємо, чого не знаємо.
- З'ясуємо причину скрути: чого не знаємо для виконання завдання.
- Постараємося самостійно вийти зі скрути, тобто вичленувати нове знання.
Актуалізація колишніх знань.

4. Етап засвоєння нових знань та способів дій
З чого почнемо наше пізнання нового? (З повторення, що знаємо по темі: Диктант з елементами вибору літер А або О. Як можна зробити роботу? - Розділити слова на 2 колонки: 1-а якщо пишеться А, 2-я якщо пишеться Про.
Ціль: перевірити вміння учнів вибирати правильний варіант. Вчитель диктує слова: прикметники, доданок, викласти, пропонувати, розташуватися, укласти.

Поясніть умови вибору літер А-О.
1. Тепер розглянемо таблицю підручника на стр.34.

Прочитайте завдання. Чи зможете ви відразу відповісти на це запитання?

Давайте побудуємо проект виходу із скрути (мета, тема, метод, план, засіб).
5. Організація побудови проекту виходу із скрути:
-Постановка мети проекту (метою завжди є усунення причини труднощі, що виникла).
- Уточнення та узгодження теми уроку.
- визначення коштів (алгоритмів, моделей, довідників тощо).
- Формулювання кроків, які потрібно зробити для реалізації поставленої мети.

Сьогодні ми познайомимося з дуже важливою орфограмою у корінні.

Спробуйте сформулювати тему нашого уроку. (Літери О-А в корінні- РОСТ-РОС-)

Які цілі уроку: (навчитися правильно писати літери А-О коренях- раст-рос-).

Яким чином ми це виконуватимемо? (Будемо читати та аналізувати)
-Який метод ми використали у випадках, коли не могли пояснити будь-який правопис? (Зазвичай ми використовували метод спостереження).

Поспостерігаємо за правописом слів у цій таблиці.
- Тепер нам потрібно з'ясувати, в якому випадку в корінні -рост-, -ращ-, -рос- ми напишемо букву О, в якому випадку букву А.
-Який спосіб дії тут можна застосувати?

Міркування учнів:

Ми бачимо в 1-му стовпчику коріннязрост -.Тут виділені літери СТ. Отже, треба писати докорінно –А- перед СТ. У 2-му стовпчику коріння –рощ-, виділена буква –Щ-, отже, перед –Щ- треба писати докорінно –А-. У 3-му стовпчику літери не виділено, тут написано корінь-рос-.

Прочитайте орфограму № 13 на стор.35 і зробіть висновки.

6 . Застосування знань та способів дій

Складіть покроковий алгоритм написання літер А-О в корінні -РОСТ-,-РАЩ-,-РОС-.

Учні: 1 крок: прочитати слово і подивитися, яке тут коріння. 2 крок: подивитися, які літери корені. 3 крок: згадати, що літерами СТ треба писати А;. перед буквами Щ теж треба писати А. 4. Треба згадати слова-виключення рпро стік, отра сль.
- Давайте ще раз прочитаємо та запам'ятаємо їх. Додамо такі слова-виключення: Р
про стов, Рпро стислав, рпро стільник і запам'ятаємо їх.

Висловимо наш висновок у узагальненому вигляді. Повторимо разом алгоритм дій.

Робота в парах: промовляємо один одному по черзі слова-виключення.

7.Первинна перевірка розуміння вивченого

Поясніть умову вибору голосних А- О-у корінніз чергуванням:

Виростає, виросла, зарості, рослина, водорості. (Пояснення учнів)

8.Етап закріплення нових знань та способів дій

Поясніть алгоритм, як правильно вибрати букву. Після виконання роботи здійсніть взаємоперевірку. При взаємоперевірці користуйтеся стандартом, тобто. орфограмою №13.

Запишіть слова, вставте літеру Про або А, поясніть свій вибір: Красиві рослини, молода порція, маленький ріст, троянди розростуться, хлопчик Р-стислав, вирощування вишні, морські водорослі, місто Р-стів.

9. Застосування знань та способів дій.

Який наступний крок нашої пізнавальної діяльності? (Необхідно закріпити знання правила та вміння застосовувати його на практиці).

Організація самостійного виконанняучнями типових завдань новий спосіб дії.
-Організація співвідношення роботи з зразком для самоперевірки (у разі, коли учні починають освоювати процедуру грамотного самоконтролю, можливе співвідношення роботи з докладним зразком).

Виконання вправа № 453. Запишіть у 2 колонки слова з корінням 1) - рас-і ращ, 2) рос. Позначте орфограму, що вивчається. Після закінчення роботи виконайте самоперевірку за еталоном-орфограмою № 13.

10.Узагальнення та систематизація.

Повторення навчального матеріалу: еталон-орфограма №13.

У якому ряду у всіх словах пропущена та сама буква?Після закінчення роботи виконайте взаємоперевірку за еталоном-орфограмою № 13.

А. 1. Підр-стати, изл-ние.

2.Зар-слі, прил-гать.

3. Припущення, водор-слі.

Ст. Прочитайте текст на екрані. Заголовок тексту. (Червона книга розчинів).

Вставте літери та поясніть їхній правопис. Випишіть слова з пропущеними літерами.

Як радує нас краса і аромат польових кольорів. Але часто до них тягнуть жадібні руки і безжалісно рвуть їх. Ці красиві квіти і лікарські рослини можуть назавжди і (?) зникнути. Багато з них занесені до «Червоної книги р(?)стений»

11. Рефлексія навчальної діяльності.

- У чому суть правопису голосні в корінні з чергуванням - РАСТ-, РАЩ-, -РОС-.

Чи досягли ми своєї мети?

Що лишилося незрозумілим і кому?

! ! !

Навчився перевіряти голосну в корені -РОСТ-, РАЩ-, -РОС- і можу пояснити тему товаришу, скажу собі: «Молодець!»

12.Контроль та самоконтроль знань та способів дій

- Всі дайте відповідь на запитання,чи все ви добре засвоїли, чи все у вас вийшло.

13.Підведення підсумків заняття
-Над якою темою ми сьогодні працювали?
- Згадаймо, які дослідження ми сьогодні провели?
- Чи на всі запитання відповіли?
14. Домашнє завдання (три рівні домашнього завдання)
- Згадайте, як ви працювали сьогодні на уроці, чи ви добре засвоїли, чи все у вас вийшло. У кого все вийшло беріть завдання №3, у кого не все вийшло – завдання №2, хто не зрозумів тему уроку – завдання №1.

1. Стандартний мінімум- упр.455: вставте пропущені літери.

2.Підвищений упр.456: диктант; позначте коріння з голосними, що чергуються.

3.Творчий: придумати казку про королівство коренів -РОСТ- і -РОС-.
-15.Оцінки за урок.
Всім дякую за роботу.

Тема урока: Правопис коренів РАСТ, РАЩ, РОС

Ціль: 1. формування досвіду правопису коренів – зростання, - рощ, - ріс;

2. розвиток дослідницької компетентності учнів;

3. виховання дбайливого ставлення до природи.

Хід уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над правописом коріння з чергуванням голосних - О - А-. Спробуймо визначити тему уроку.

- Подивіться на дошку і скажіть, що означають знаки питання на схемі?

(Безглузді голосні докорінно поділяються на 3 групи: 1-перевірені, 2-неперевірювані, 3-що чергуються)

- Що потрібно пам'ятати, щоб правильно написати ненаголошені голосні 1, 2, 3 групи? ( Діти розповідають правила на правопис голосних, що перевіряються, докорінно, неперевірених голосних докорінно, що чергуються голосних докорінно)

2. Прочитайте виразно текст.

Вся привабливість землі укладена у тварині та рослинному світі. Свіжа трава, тополя під вікном, зграя галок, що в'ються біля телеантен над дахами будинків, - це фон або частина нашого життя? Увага до пернатих, до квітучого луки, до паростків посадженого гайка. 2 , до очерету, що росте вздовж озера – джерело 2 інтересу та любові до них, запорука взаємної радості природи та людини.

- Визначте тему тексту. Заголовіть. Протягом уроку ми звертатимемося до нього.

3. А зараз, користуючись перфокартами, випишіть з тексту слова з ненаголошеними голосними, розподіливши їх у 3 колонки

Неперевірені

ненаголошені

Перевірені

ненаголошені

Чергові голосні

(Перевірка)

4.Отже, звернімося до слів з голосними О-А, що чергуються. Уважно подивіться на слова цього стовпчика і скажіть, про правопис якого коріння ми говоритимемо сьогодні на уроці?

-Як називають це коріння і чому?

(Коріння пишуться в словах, значення яких пов'язане зі зростанням, розвитком,

тобто з життям)

- Сформулюйте тему уроку.

(Правопис коренів -РОСТ-РАЩ-РОС-)

- Сформулюйте граматичну тему уроку.

(Навчитися правильно вибирати і писати голосну в корінні -РОСТ-РАЩ-РОС-)

- Сформулюйте мовну тему уроку.

(Розвиток мови: вдосконалення вміння виступати публічно)

5.Від чого залежить написання голосних - Про - А - в корінні? До уроку підготовлено дослідницький проектщо дасть відповідь на це питання.

Виступ учнів:

Проект «Правопис коренів з чергуванням голосних О-А докорінно»

Ми підготували дослідницький проект «Правопис коренів із чергуванням голосних О – А в корені».

Творча назва проекту «Коріння життя».

Мета нашого проекту - навчитися правильно писати коріння -РОСТ-, - РАЩ-, - РОС-, в яких чергуються голосні О-А.

Висунули гіпотезу. Пояснимо значення слова ГІПОТЕЗУ.

Гіпотеза - це припущення, що висувається для пояснення будь-яких явищ. Яка наша гіпотеза?

    Якщо правописом командують згодні СТ і Щ, то корені пишеться А. Якщо корені згодні СТ і Щ відсутні, то пишеться Про.

Ми знаємо, що корінням з чергуванням голосних О-А можуть командувати:

    Суфікс –А - (коріння КОС-КАС, ЛАГ-ЛОЖ) Наголос (коріння ЗІР-ЗАР, ГІР-ГАР) Сенс (коріння РІВН-РІВН, МАК-МОК)

А хто ж командує корінням РАСТ – РАЩ – РІС?

Провели дослідження: відібрали тексти, визначили коло слів, з якими працюватимемо та простежили за їх написанням. Виявилося, що в словах з цим корінням ні суфікс -А-, ні наголос, ні сенс не грають ролі. Залишалося звернути увагу на згодні докорінно.

Ми знаємо про таке мовне явище як чергування приголосних. Поєднання -СТ - чергується з -Щ-. Доказ цього положення подано на дошці:

Блищати – блищить

свистіти - свище

чистити – очищений

ростити – вирощений

Значить, у корені РАЩ, як і в корені РАСТ пишеться -А-.

Щоб з'ясувати, чи всі наші однокласники можуть відрізнити корінь – РОСТ – від приставки – РАС – і кореня, що починається з літери – Т-, ми підібрали приклади, записали їх упереміш, роздрукували картки на кожного учня та попросили розподілити слова у два стовпчики.

    Не виконали завдання – 0 % або 0 осіб із 5 Виконали завдання з 1 помилкою – 2 особи з 5 Виконали завдання без помилок – 1 людина з 5

Де ми можемо зустріти слова з коренем життя?

На природі, у лісі, із життям людини ці слова також пов'язані. Корінням життя називають коріння РОСТ, РАЩ, РОС, тому що вони присутні в словах, пов'язаних із зростанням, з життям, з розвитком.

Результатами нашого дослідження стало створення візитівки коренів. Кожному з присутніх на уроці ми даруємо її як нагадування.

РА СТ//РА Щ- РОС

6. Давайте перевіримо, наскільки уважно ви слухали виступ і чи згадали ви, коли в корінні пишеться –А-, а коли –О-. Перед вами кросворд. Вставте в слова кросворда відсутні букви

Запишіть ці слова у зошит . (Робота учнів. Перевірка)

Запропонуйте варіант назви кросворду.

7. Поясніть значення слова РОСТОВЩИК, склавши речення за схемою.

8. Користуючись своїми записами або дидактичним матеріалом, наведіть приклади слів з корінням РАСТ, РАЩ, РОС і поясніть їх написання:

(Приклади та пояснення написання слів з корінням РАСТ-РАЩ-РОС)

Отже, ваші приклади ще раз підтвердили, що коріння РОСТ, РАЩ, РОС є КОРИНАМИ ЖИТТЯ.

9. Пригріє сонечко землю сильніше, і в лісі, не чекаючи, коли стає весь сніг, спочатку несміливо, а потім все сміливіше і сміливіше з'являються перші квіти.

Який настрій викликає у вас поява перших кольорів? Підберіть епітети до слова настрій. (Гарне, радісне)

А ще можна сказати «Світле, тріумфальне, урочисте, святкове, дивовижне, чарівне».

Але чомусь не всі люди дбайливо ставляться до перших кольорів.

Запишемо пропозицію:

Вчені створили Червону книгу і перерахували в ній рослини, що зникають від бездумного варварства людини: конвалії, дзвіночки, нічні фіалки.

- Поясніть постановку розділових знаків у реченні. Яке слово є узагальнюючим? Поясніть орфограму у цьому слові.

-Перевірте написання інших слів у реченні.

(Перевірка)

-Чому книгу рослин і тварин, що зникають, назвали Червоною? Що спільного у Червоної книги та світлофора?

(Червоне світло світлофора означає небезпеку для життя. Вбивство природи небезпечне для життя людства).

10. Відгадайте, про які кольори йдеться у наступних загадках.

А) Природою дбайливо сповитий,

Загорнутий у зелений лист,

Росте квітка в глушині незайманої,

Прохолодний, тендітний і запашний ... (Конвалія)

-Як ви здогадалися, що загадка про конвалію? (Спелянутим може бути дитина, загорнута в листок конвалія на тонкій ніжці нагадує сповиту дитину.)

-Який образотворче-виразний засіб мови допоміг відгадати загадку? (Метафора)

Що це таке?

Б) Квітка - півник росте на узліссі,

Чубате підборіддя, чубата верхівка. (Холотки)

Давайте звернемося до тексту, прочитаємо його і визначимо основну думку тексту та нашої розмови про первоцвіти.

(Рослинний світ – джерело нашого інтересу та любові до нього, запорука взаємної радості природи та людини)

-Абсолютно вірно. І тому ми

Від усіх сумнівів і сум'яття,

Від усіх ударів та поштовхів

Лікуватися можемо у рослин-

У них квіточок та паростків.

-Які слова цього чотиривірша ілюструють граматичну тему нашого уроку?

15. Щоб перевірити наші знання, виконаємо тест.

Тест «Правопис голосних - А - і -О - в корінні з чергуванням»

1 варіант

Яку літеру слід вставити? Виберіть правильну відповідь: знайдіть стовпчик: а), б), в), або г), у якому послідовно розташовані букви відповідають пропущеним у цих словах буквам:

р…стовщик о а про а

вир ... стіть а а о о

підр ... якщо о а а про

отр ... сл а о а о

У якому ряду в обох словах на місці перепустки пишеться буква-О-?

1) нар. стіни, водар. слі

2) вир. щивать, зрост. ст

3) нар. стік, зар. слі

4) підр. зграя, вир. сти

У якому варіанті відповіді вказані усі слова, де пропущено букву –А-?

А. підр. став

Б. підр. сший

Ст отр. сль

Р. розр. стається

1) А, В, Р 2) А, Б, Р 3) А, В 4) Б, Р

2 варіант

1. Яку літеру слід вставити? Виберіть правильну відповідь: знайдіть стовпчик: а), б), в), або г), у якому послідовно розташовані букви відповідають пропущеним у цих словах буквам:

зар..слі про а а про

р..сток про а а про

Р..стол а а про

р..стильність про а про а

2.У якому ряду в обох словах на місці пропуску пишеться літера - А-?

1) зрост. ст, зар. слі

2) отр. лівий, порівн. щення

3) підр. став, Р. стислав

4) порівн. слися, вир. сший

3.У якому варіанті відповіді вказані всі слова, де пропущено букву –О-?

А. н. стіти

Б. вир. слі

Ст водор. слі

Р. н. стовщик

1) А, Р 2) Б, В, Р 3) Б, В 4) А, Б, В

16. Підбиття підсумків уроку.

17. Домашнє завдання: складіть звернення до першокласників про дбайливе ставлення до природи.

Дидактичний матеріал до уроку

«Правопис коренів – РОСТ –, – РАЩ-, – РОС-».

Загадки

Р..сте вниз головою , 2. У землю Тіт зайшов,

Не влітку р..сте, а взимку. Синю шапку знайшов.

Ледве сонце її припече, З землі вир..стал -

Заплаче вона і помре. Весь світ одягав.

3. Дівчина червона в землю вр.

4 . І зелений, і густий – на грядці вир..з кущ. Почали щипати – стали

плакати і плакати.

5. Ріс Демід, вир..с, на білий світвиліз, крізь землю пройшов,

червону шапку знайшов.

6. Влітку р. стуть золоті гори.

7 . Що вниз вершиною р.. сте?

8 . Навколо озера ліс р..стет.

9. Не сіють, не садять, самі вир..стають.

10 .Один ллє, інший п'є, третій зеленіє і р..сте.

Прислів'я

1.Р..стенія тягнуться до світла, а народи до світу.

2.Зламати дерево – секунда, а вир..стіть – роки.

3. І камінь лежачи мохом обр..стає.

4.Де сосна взр..сла, там вона і червона.

Словникові диктанти

Зар..слі шипшини, р..стельність тундри, отр.

промисловості, південні р..стенія, морські водор..слі, р..слі

осинки, розр..сталися трави, зар..сла стежка, порівн.

прор..сла пшениця.

Подр..стала розсада, вир..слі помідори, р..стільний світ

пустелі, отр.. ліве господарство, літній зрост.

р..стін, зелені р..сточки, величезні зар..слі ліщини,

корисні водор..слі.

Творчий диктант

Використовуючи слова для довідок та їх значення, складіть речення так, щоб підлягає і присудок були виражені іменником.

1. Молодий ліс. 2. Окрема сфера діяльності, науки, виробництва. 3. Частий чагарник, яким зар..сло якесь місце. 4. Дати р.стки. 5. Стати гіллястішим, густішим, більше.

Слова для довідок:пор..сль, отр..сль, зар..слі, прор..сти, розр..стись

Пояснювальні диктанти

1. Червона книга р. стін.

Як радує нас краса та аромат польових квітів! Але часто до них тягнуться жадібні руки і безжально рвуть їх. Ці красиві квіти та цінні лікарські р..стіні можуть зникнути назавжди. Багато хто з них занесений до «Червоної книги р..стінь».

Зар..слі розступилися, і діти вийшли до крихітного водоймища. Біля самого краю зчепилась корінням і плавала ціла купа болотяних річок. Вгору з коріння р.. сли зелені стебла, а у воду спускалися, як білі ниточки, тоненькі корінці.

Г. Скребицький

3. Ґрунт .

Ґрунтом називають верхній пухкий родючий шар землі, на якому р. ст. р. стені. У боротьбі з руйнуванням ґрунту людині допомагає р.. Ґрунт захищають від розмивання різні р..стіні: лісові, польові, степові, лучні. Люди висаджують чагарники, щоб не р.слі яри.

М. Скаткін

4. Водор..слі.

Морські водор..сли корисні і смачні. З них готують хліб, печиво, кекси, цукерки. Їх їдять і свіжими. Морські водор..слі накопичують у своїх тканинах необхідні для життя метали та речовини. Якщо людина використовує в їжі водорослі, він зміцнює своє здоров'я.

І. Якимушкін

Вибірковий диктант

Це цікаво.

Пшениця - найперше хлібне р..стін, яке посіяла людина. Жито швидко р..сте, сама, без допомоги людини, справляється з багатьма бур'янами. Насіння буряка так міцно порівн..стається, що його неможливо розділити. Якщо клубочки насіння буряка посіяти, з кожного вир..стає кілька р.стків. У липні зар..сли кмена виглядають так, ніби на них накинули біле мереживо: це від великої кількості дрібних біленьких квіток.

Одна з найбільш складних орфограм в російській мові - ненаголошена голосна, що чергується, в корені. Наприклад, слова "рослини", "зростання", "вирощене" і "виросли" є однокорінними, але пишуться по-різному. Від чого залежить вибір "а" або "о" в корінні "рост", "рощ" і "рос"?

Тип орфограми

Ненаголошені голосні докорінно бувають трьох типів: перевірені, неперевірювані і чергуються.

Зіткнувшись з ненаголошеною голосною, що перевіряється, докорінно, достатньо підібрати перевірочне слово, в якому ця буква виявиться під наголосом. Для неперевірених такі слова не підбираються, тому вірне написання можна лише вивчити. Випадки з чергуванням особливо важливо запам'ятати, оскільки спроба визначити голосну за допомогою однокорінних може призвести до неправильного результату.

Саме до цього типу відноситься орфограма в коренях "Ріст", "Ріс" і "Ращ".

Правило

Вірну голосну можна вибрати, виходячи з виду кореня: перед "ст" і "щ" пишеться буква "а", а перед "с" ставиться "про": проростати, заростання, вирощувати, нарощування, зарості, проросли.

Природно, в корінні "ріст" і "ріс" під наголосом треба писати ту голосну, яка чується, як, наприклад, у слові "зріст".

Винятки

У випадку з коренем "рощ" правило виконується завжди, а для коріння "рост" і "рос" існують винятки.

У кількох словах з корінням "зростання", завжди пишеться "про": паросток, лихвар, Ростов, Ростислав, на виріст. Усі слова, утворені від даних, також пишуться через "про".

Наприклад, "лихварство", утворене від "лихваря" за допомогою суфікса "єств", тому в корені голосна "о". Іменник "росточок" отримано додаванням суфікса "ек" до "росток", отже, і в цьому випадку пишемо "про".

Виняток із коренем "рас" - це слово "галузь" і всі похідні від нього. Наприклад, прикметник "міжгалузевий", утворений приставно-суфіксальним способом.

Таким чином, для вірного вибору голосної в коренях "ріст" і "ріс" достатньо лише запам'ятати просте правило та слова-виключення.

Предмет Російська мова

Дата 26.01.2009

Клас 5 «Б»

Тема уроку «Правопис голосних А–Оу корінні -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС»

Тип уроку:пояснення нового.

Рівень підготовленості класу:середній.

Цілі уроку:

Пізнавальні: познайомитись із правописом А-Оу корінні -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС

Практичні:

    удосконалювати вміння правильно писати слова з цим корінням;

    формувати орфографічну пильність;

Загальнопредметні:

    навчати порівнянню, доказу та спростування як прийомам мисленнєвої діяльності на прикладі чергування голосних у корінні;

    розвивати такі операції логічного мислення: зіставлення, класифікація, аналіз;

    диференційовано працювати над стійкістю уваги учнів.

Принципи навчання:дидактичні:

    науковості (викладання орфографії з урахуванням узагальнюючих орфографічних понять).

    доступності (опора знання з орфографії, отримані початковій школі).

    наочності (дидактичний матеріал, що ілюструє поняття написання, орфограма, розпізнавальні ознаки орфограм).

    систематичності та послідовності (використання системоутворювальних понять: тип орфограми, розпізнавальна ознака орфограми).

Методи подання знань:слово вчителя з репродуктивною розмовою.

Методи формування знань:постановка питань:

    фронтальне опитування (для закріплення нових орфографічних понять);

    взаємоопитування (повторення правила написання А - Проу корінні -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС-).

Методи формування умінь:

    знаходження коріння з чергуванням голосних у реченнях.

    підбір прикладів слів із цією орфограммой.

    вибірково-розподільний диктант.

Методи контролю:вибірковий диктант із сигнальними картками (використовується під час підбиття підсумків уроку).

План уроку.

1. Організаційний момент – 1 хв.
2. Мобілізуючий етап – 5 хв.
3. Формулювання теми та мети уроку – 5 хв.
4. Вивчення нового матеріалу – 8 хв.
5. Закріплення вивченого матеріалу – 15 хв.
6. Підсумки уроку – 2 хв.
7. Постановка домашнього завдання – 2 хв.

8. Рефлексія - 2 хв.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

ІІ. Мобілізуючий етап.

Ціль:настроїти учнів на сприйняття нового матеріалу.

На дошці написані слова:

1) Предл..гать, розпол..житися, р..стенія;
2) Прир..щіння, изл..гать, пол..жить;
3) Слаг..емое, предл..жіння, вир..сла.

Вчитель.Прочитайте ряд слів уголос. Виділіть у кожному ряду слово за двома ознаками одночасно. Прочитайте слова першого ряду. Скажіть, яке слово у ньому можна назвати і чому?

Учні.У 1-му ряду можна виділити слово рослини. Це іменник, а інші – дієслова. У словах пропонувати, розташуватися -ЛАГ-, -ЛОЖ-, а в слові рослини - у корені -РОСТ-.

Вчитель.Назвіть слова 2-го ряду. Яке слово можна назвати і чому?

Учні.У 2-му ряду можна виділити слово приріст . Це іменник, інші – дієслова. У словах викладати, покласти ненаголошена голосна пишеться в корінні -ЛАГ-, -ЛОЖ-.У слові приріст у корені -РАЩ-.

Вчитель.Що ви можете сказати про слова третього ряду?

Учні.Серед слів 3-го ряду можна назвати слово виросла . Це дієслово, а інші – іменник. У словах доданок, пропозиція ненаголошена голосна пишеться в корінні -ЛАГ-, -ЛОЖ-.У слові виросла - у корені -РОС-.

ІІІ. Формулювання теми та мети уроку.

Ціль:вчити формулювати тему та цілі уроку.

Вчитель.Назвіть слова, виділені із кожного ряду. Скажіть, які голосні та в якій частині слова пропущені. Сформулюйте тему сьогодення.

Учні.Ми виділили слова рослини, приріст , зросла. У корені цих слів пропущені голосні Проабо А.Отже, тема сьогоднішнього уроку – “ Голосні -А - Про в корені -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС-“.

Вчитель пише тему уроку на дошці.

Вчитель.Сформулюйте мету уроку, спираючись його тему. Використовуйте запис на дошці.

1. Познайомитись...
2. Вчитися знаходити та правильно писати...

Учні.Мета уроку: ознайомитися з правилом написання голосних Аі Проу корінні -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС-;вчитися знаходити і правильно писати слова з цим корінням.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Ціль:з'ясувати умови написання досліджуваного коріння.

1. Робота із підручником, с. 169.

Вчитель.Від чого залежить чергування голосних А - Проу корінні -РОСТ-, -РАЩ-, -РОС-?

Правило повторюють 2 – 3 учні.

2. Запис у “Словник важких слів”: Ростов, паросток , галузь , Ростислав.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Ціль:закріпити отримані знання.

1. Вправа 437 (усно)

2. Вибірково-розподільний диктант.

Листя рослини, молода поросль, паросток троянди, розростаються квіти, давня галузь, морські водорості, вирощування картоплі, чагарник.

3. Вправа (запис на дошці)

1) вир..стіть, возр..ст, ...
2) порівн..щення, вир..щенний, ...
3) вир..с, водор..слі, ...

Довідка: нар..стан, дор..щённый, вир..сший, недор..сль, пор..сль.

Вчитель.Прочитайте ланцюжки слів. Сформулюйте завдання. (Треба продовжити ланцюжки слів, використовуючи слова з довідки)

Вчитель.Назвіть ознаки, за якими треба продовжити ланцюжки слів. (Ці ланцюжки слів треба продовжити, враховуючи, який голосний пишеться докорінно)

Вчитель.Яке слово можна включити до першого ланцюжка? Запишіть це слово. Поясніть постановку літери Ав корені слова.

Учні виконують завдання разом із учителем перевіряють його. Аналогічно вони працюють з іншими ланцюжками слів.

4. Вибірковий диктант.

1) Грайте ж, діти, вирощуйте на волі. (Н.Некрасов)
2) Три горді пальми високо росли. (М. Лермонтов)
3) Зарості чагарника утворили непрохідну гущавину.
4) Рис росте на болотистих місцях.
5) Берег моря покритий водоростями.
6) Ці місця вражають багатою рослинністю.

5. Робота в зошитах із друкованою основою. (Тест 11, завдання 4)

VI. Підсумок уроку.

Вчитель.З яким правилом ми сьогодні познайомилися на уроці?

Діти повторюють правило. Вчитель оцінює роботу учнів під час уроку.

VII. Домашнє завдання . Параграф 84, упр.441.

VIII . Рефлексія

Що нового дізналися на уроці?

Яким способом?

Що ще потрібно зробити?

Охарактеризуйте, будь ласка, свою діяльність на уроці та ступінь засвоєння матеріалу(+).

Добре Зрозумів, але

зрозумів не все.

матеріал.

Активно На уроці

працював було

на уроці. нудно.

Дякую за роботу, оцінки за урок.

Літери О-А докорінно-рост-//-рос-//-ращ-

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форми організації навчальної діяльності під час уроку: індивідуальна, парна, фронтальна.

Цілі уроку:

    Пізнавальний аспект: проаналізувати випадки чергування голосних про-ав корені - раст-//-рос-//-ращ-; навчити розпізнавати слова з гласними, що чергуються, докорінно, обґрунтовувати вибір голосних;

    Розвиваючий аспект: розвивати мову, увагу, пам'ять, логічне мислення, вміння узагальнювати, робити висновки, розвивати вміння самоконтролю;

    Виховний аспект: вдосконалення навичок етичного міжособистісного спілкування, виховання дбайливого ставлення до слова.

Обладнання:

Інтерактивна дошка, , , картки для перевірочної роботи, підручник (Українська мова: навч. М: Просвітництво, 2008.)

ХІД УРОКУ

слайда

Етапи уроку

Слайд 1

1. Організаційний момент
2. Запис теми уроку, постановка цілей

3. Актуалізація знань.
Фронтальне опитування
- Що таке чергування?
- Наведіть приклади з чергуванням звуків у приставках, коренях, суфіксах
- Розкажіть про правопис гласних, що чергуються, в корені -лаг-// - лож-

Слайд 2

Перевірочна робота
Встав пропущені букви
запропонувати нічию
додаток до журналу
популярне ви...
стаття справ
лягати на колектив
розл…жити рослини
вигадати програму
вул…житися в секунди
відл…жити візит
покладати відповідальність
розташовувати даними
прикладати зусилля

Слайд 3

4. Пояснення нового матеріалу
4.1. Спостереження за таблицею, формулювання висновку

Слайд 4

4.2. Порівнюємо висновки з правилом у підручнику п.85

Слайди 5-9

4.3. Лексико-орфографічна робота. Запишіть слова-виключення. Чому вони є винятками?

Слайд 10

5. Закріплення
5.1 Розвиток мовлення. Прочитайте кілька разів скоромовку, поясніть правопис слів
Прор…слі р…стки, повир…слі, та зростанням р…стки не вир…слі.

Слайд 11

5.2. Самостійна робота упр.437.
Один учень працює за комп'ютером (режим пауза), решта в парах.
Вишенька р...сла, подр...стала, і, нарешті, вир...сла; зберегли рослину; вирощений школярами сад; невеликий р…стічок.
Перевірка, аналіз помилок

Слайд 12

5.3. Конструювання. Складіть словосполучення по картинці з коренем -рост-//-рос-//-ращ-

Слайд 13 чи інтерактивне завдання

5.4. Розподільний диктант. Інтерактивне завдання
Сл…жение, вир….стилі, прил…гать зусилля, подр…сли, прор…сти, ул…жить, вр…сли, изл…гать, р…сточек, вир…щенний, отр…сль, р…стовщик, р…стін
За яким принципом можна розподілити слова на групи?

Слайд 14

6. Підбиття підсумків уроку
– Яку орфограму вивчили?
- Від чого залежить вибір голосних у корені -рост- - рос- -ращ-?
- Які є слова-виключення?
- У чому подібність між правилами про правопис коренів -рост-//-рос-//-ращ-і-лаг-//-лож-

Слайд 15

7. Домашнє завдання
п.85 вивчити, п.84 повторити упр.441

Розробка сайту 2007-2010 © (Лічильник показів: 1492651)
При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове.

Є коріння, у якому написання літер дома ненаголошених голосних відповідає загальному правилу, а підпорядковується традиції. До них відносяться наступні коріння з гласними, що чергуються.

1. Коріння з літерами а та о .

гар-гір. На місці ненаголошеного голосного пишеться буква про , хоча під наголосом - а , напр.: горіти, нагоріти, пригоріти, вигоряти, засмаглий, погорілець, горючий; але: гар, загар, нагар, угар. Винятки (гар без наголосу): вигарки, ізгар, пригар, гаревій(Разом з варіантом гаровий).

зар-зор. На місці ненаголошеного голосного пишеться а: зоря, зарниця, заграва, освітлення, освітлення, осяяння, зорянка(птах), заряниця; під наголосом - а і о, порівн.: зарево, променезарний, світлозарний і зорі(мн. ч. слова зоря), зірка, зоренька, зорюшка, зоря(Військовий сигнал, зазвичай у виразі бити або грати зорю).


кас-кіс. У цьому корені пишеться а, якщо після кореня слідує а; в інших випадках пишеться про: порівн. торкатися, торкатися, торкатися, торкатися, торкатися, дотик, дотик(Під наголосом голосний кореня не зустрічається).

клан-клон. На місці ненаголошеного голосного пишеться про , напр.: поклонитися, нахилити, схилятися, схилятися, відхилятися, схилятися, схиляння, схиляння; під наголосом - про і а: порівн. поклон, наклон, наклониться, склоний, непреклоннийі кланятися, розкланятися, відкланятися.

кроп - кроп. Без наголосу пишеться буква про слова зі значенням "покривати краплями, бризками": кропити, кроплення(від кропити ), окропити, окроплений, окроплювати; літера а - в словах зі значенням "покривати дрібними цятками, точками": краплений, краплення(від кропати в значенні "покривати цятками, наносити кроп"), вкраплення . Під наголосом - тільки а: кропати, кропина, крапелька, вкрапити, вкраплений, крап.

лаг-лог-лож. На місці ненаголошеного голосного перед г пишеться а, перед ж-о, напр.: викладати, обкладати, припускати, докладати, розкладати, невідкладний, відкладення, піхву, прикметник, доданок, віршодавець, але: закласти, викласти, відкласти, покласти, запропонувати, докласти, викладення, становище, пропозиція, віршування, обкладненої, відкладної. Під наголосом завжди про: налог, залог, підлог, підкладний, покладе, покладений. У слові полог, де корінь -лог- сучасною мовоювже не виділяється, без наголосу перед г пишеться про .

мак-мок-сеч. На місці ненаголошеного голосного пишеться перед до літера а в словах зі значенням "занурювати, занурювати в рідину": мачити, макнути, вмочити; літера про - в словах зі значенням "ставати мокрим": намокати, відмокати, обмокати, промокати(під дощем), в словах, похідних від мокрий (напр., мокруватий, мокрота, мокрота, мокриця) (під наголосом - у словах мокрий, мокнути, намокнути, промокнутиі т. п.), і в словах зі значенням "осушувати чим-н. вбирає вологу": промокати, промокнути, промокальний, промокати. Перед ч - завжди літера про, напр.: мочити, намочити, промочити, вимочений(СР під наголосом: мочить, змочений; про дієслова на -іват типу змочувати, вимочуватидив. § 34, примітка 2).


пай - співай (в дієслові паяти та однокорінних словах). Без наголосу пишеться: паяти, запаяти, розпаятись, паяльникі т. п. Під наголосом - а і про: порівн. запаяний, запайка, спайка, спайний і припій, напій.

плав - плов . Без наголосу пишеться: плавучий, плавник, поплавок, плавун(трава; жук; водяний опоссум), плавунець (жук), плавунчик (птах), сплавляти, сплавний, на плаву, наплавний; але: плавець і плавчиха з літерою о. Під наголосом - тільки а: плавати, лісосплав.

Примітка. У слові пливун(грунт) пишеться буква ы, як і в інших словах, похідних від дієслова пливти - пливу: напливати, підпливати, розпливатисяі т.п.

рівн-рівн. Літера а пишеться в словах, пов'язаних за значенням з прикметником рівний "однаковий", напр.: рівняти (кого-що-н. з ким-чем-н.), рівнятися (чому-н. або з ким-чем-н. ), порівняти, порівняти, порівняти, порівняти, порівняти(у чому-н.), зрівняти (рахунок), підрівняти, вирівняти(Напр., Рядки - "зробити рівними по довжині"), зрівняти, рівняння, зрівнялівка, рівноправний, рівносильний, рівноцінний, рівновага, рівнодення, нарівні, рівно.

Літера про пишеться в словах, пов'язаних за значенням з прикметником рівний "гладкий, прямий, без нерівностей", напр.: рівняти (грядку, поверхня дороги), вирівняти, розрівняти, підрівняти, вирівняти(Зробити рівним, гладким, прямим).

Однак у словах порівну, ровесник, пов'язаних за значенням з рівним , пишеться буква про ; у слові рівнина, пов'язаному за значенням з рівний, - літера а. У словах з неясною співвіднесеністю пишуться: літера а - у дієслові дорівнювати (у шерензі, при побудові) і похідних від нього словах рівняння, підрівнятися, вирівнятися(в строю); літера о-в поєднанні не дорівнює годину, в слові рівень.

різн-розн. У численних складних словах із першою частиною різно- (різнорідний, різносторонній, різноголосицяі т. п.) без наголосу пишеться буква а , в слові порізно - буква про Під наголосом - а ( різний, різниця, різнитися) та про ( Різноманітність, розрізнитися, розрізнений).


рос(т) - рос(т) - рощ. На місці ненаголошеного голосного пишеться: а) перед з (без наступного т) - літера про: росли, росли, виросли, виросли, зарості, порослі, водорості, недорослі; виняток - отрасль і похідні від нього ( галузевої, міжгалузевої, багатогалузевої); б) перед ст - літера а, напр.: рости, рости, рости, підрости, вирости, вирости, виросту, виростати, виростати, проростати, виростати, наростати, зростати, зростати, вік, рослина, рослинність, дикорослий; винятки: росток, ростовий, лихвар, вирост, виростний, виросток, заросток, прорость, підлітковий(поряд з варіантом підростковий); в) перед щ завжди а, напр.: вирощу, вирощу, вирощу, нарощування, зрощення.

Під наголосом перед з (з наступним т і без нього) - тільки про , напр. зростання, наростання, відросток, підросток, переросток; рос, зарос, підрослий, рослий, дикороси.

стриб - стриб - стриб - стриб. Якщо корінь закінчується на , то на місці ненаголошеного голосного пишеться буква а , напр.: скакати, прискакати, заскакати, скакнути, скакалки, скакуни, на скаку, скаки, хоча під наголосом - о, напр.: стрибок, стрибок, стрибок, стрибок, стрибок(Про дієслова на-ва типу наскакувати див. § 34, примітка 2).

Якщо корінь закінчується на год, то пишуться: літера а у формах дієслова скакати і похідних від нього дієслів (напр.: скачу, скачи, обскачу, обскачі, поскачу, поскачу), а також у слоні скачок (перевіркою служать форми тих же дієслів - напр., скаче, поскачем, та похідні стрибка, стрибати); літера про - у приставкових дієсловах на -скочити (напр.: схопитися, схопитися, схопитися, вискочити, вискочити, вискочити, зіскочити, підскочити) і в слові вискочка (перевірка - формами тих же дієслів, крім вискочити : схопиться, зіскочатьі т.п.).

СР: проскачу́ (сто верст), проскачи́(форми дієслова проскакати, проскакати) та проскочу, проскочи(форми дієслова проскочити, проскочити); підскачу, підскачи(форми дієслова підскакати, підскакатинаблизитися скачати") і підскочу, підскочи(форми дієслова підскочити, підскочить"швидким рухом наблизитися до когось-ч. або різко піднятися").


твор - тварюка. У словах творити, творіння, творець, створений, витворюватита ін без наголосу пишеться буква про ; під наголосом - не тільки про ( творча, творчість), а й а ( твор, творний). У слові начиння, де корінь-твар-в сучасній мові вже не виділяється, без наголосу пишеться а.

2. Коріння з літерами і е .

блиск (к, т) - блищ - блист. На місці ненаголошеного голосного пишуться букви і е : і - перед ст при наступному ударному а , напр.: блищати, блискучий, блискучий, блискучий, блискучий, блискучий; е - в інших випадках, наприклад: блищати, блищить, блискучий, блискучий, блищати, блищати, блиснути, блищати, відблиск, проблиск, блища, блища, блища.Під наголосом - е і е : блиск, блищить, блискучий; поблискувати, відблискувати, проблискувати, блискітки.

віс - вага. На місці ненаголошеного голосного пишеться буква і в дієслові висіти (висит, вися) і похідних від нього ( повисіти, відвисатисяі т. п.), а також у приставкових дієсловах із загальною частиною -висіти : повисати, нависати, звисатиі т. п. (пор. під наголосом: виснути, повиснути, зависнути); літера е - у словах вивісити, вивіска, підвісна, навісна, на вазі(СР під наголосом: повісити, підвісити, звесити).

лип-ліп. У словах прилипати, налипати і т. п. в ненаголошеному положенні пишеться буква і (пор. під наголосом: липкий, прилипнути), а в словах ліпити, приліпити, наліпитиі т. п. - буква е (пор. під наголосом: ліпить, приліпить, ліплення).

сід - се(д). На місці ненаголошеного голосного пишуться: буква і - перед м'яким приголосним д - в дієслові сидіти (сидять, сиди) і похідних від нього ( просидіти, засидітися, доглядальниця, посиділкиі т.п.); буква е - перед твердим д : сідок, сідло (в останньому у формах мн. ч. - е: сідла), сідлати, сідалище, сідничний, сидіти, засідати, насідати, присідати, засідатель, голова, а також - перед м'яким д - у похідних від слова сідло ( сідельний, сідельник, череседильник, сідельце). Під наголосом - і е , напр.: сидячи, відсидка, усидливий; сісти, присісти, сіла, домосід, непосіда, насідка, присід; у формах дієслова сісти і приставочних - також а (на листі я): сяду, сядь, сядуть.


Примітка 1. Про написання голосних літер іі еу дієслівному корінні з легким голосним див. § 36 .

Примітка 2. У дієсловах із загальною частиною -Німати(Напр., займати, дошкуляти, обіймати, віднімати, піднімати, знімати, розуміти, вгамовувати), яким відповідають дієслова досконалого виду -ня́ть (зайняти, прийняти, підняти, зрозуміти, вгамуватиі т. п.), пишеться після нна місці ненаголошеного голосного літера і; те ж у дієслові виймати(СР сов. вигляд вийняти). У деяких дієсловах цієї групи ненаголошений голосний корінь може бути перевірений ударним. іу формах типу забере, підніме, зніме(це форми дієслів на -няти), рідко - у похідних словах: знімок, обіймаючи.

Примітка 3. Літера іна місці ненаголошеного голосного пишеться також докорінно дієслів заклинатиі проклинати.У відповідних дієсловах досконалого вигляду та інших однокорінних словах пишеться (як у ненаголошеному становищі, так і під наголосом) буква л: проклясть, прокляне, прокляття, прокляття, прокляттяі т.п.

gastroguru 2017