Як властивість повітря допомагає йому рухатися поясни

1. Організаційний момент. Мотивація до навчальної діяльності.(5 хвилини)

Перевірка домашнього завдання.

Ми раді всім гостям. Ви зможете подивитися урок навколишнього світу.

Чим активніше і організованіше ми будемо працювати, тим більше цікавих речей я вам зможу показати і розповісти. Хочете дізнатися більше? Тоді працюємо!

Що існує мільйони років, є основою життя на землі, використовується людиною і до сих пір не закінчилося? (Вода)

Згадаймо властивості води і як людина їх використовує. (Фронтально):

Як називається водна оболонка землі?

Яку роль відіграє вода в житті живих організмів?

Назвіть основні властивості води.

Сформулюйте закон сполучених посудин. Де його навчився використовувати людина?

Чому гайка, опущена в воду, менше розтягує гумку, ніж гайка підвішена в повітрі?

Де людина використовує виштовхує властивість води?

Яка властивість води використовується при пранні?

Що станеться з консервною банкою, якщо її розігрівати, не розкривши?

Яка властивість води використовується в паровому двигуні?

Назвіть три стану води. Наведіть приклади їх в природі.

Індивідуально на картках:

З'єднайте за допомогою стрілок властивості води і способи їх використання.

Плинність Паровий двигун

Володіє виштовхує силою Підсолоджування їжі

Властивість сполучених посудин Водяне колесо, турбіна електростанції

Розширюється при нагріванні Винахід кораблів

розчинник Водопровід

2. Актуалізація знань, фіксація труднощі, постановка цілей уроку.

Побудова проекту виходу зі скрути(3 хвилини)

Що ще існує мільйони років, використовується людиною і до сих пір не закінчилося? (Повітря)

Спробуйте з мого питання і попередньої теми сформулювати тему сьогоднішнього уроку.

Тема: Як людина використовує повітря і властивості повітря.

Власне сьогоднішня тема - основне питання, на який ми маємо відповісти. Чи можете відразу дати повний розгорнуту відповідь?

Які будуть цілі уроку?

Мета уроку: 1) Дізнатися (повторити), що таке повітря, його використання.

2) Дізнатися (повторити) властивості повітря і їх застосування людиною.

який запропонуйте план роботи над темою?

1) Згадуємо те, що знаємо

2) Досліди, спостереження - зведена таблиця

3. Реалізація проекту виходу зі скрути (7 хвилин)

- Згадуємо те, що знаємо:

Як називається повітряна оболонка Землі? (Атмосфера)

Що таке повітря? (Суміш газів)

Була б можлива життя на Землі без цієї повітряної оболонки? Чому?

Як використовують повітря тварини і рослини? (Всі живі організми дихають, використовуючи кисень повітря)

Як харчуються рослини? (Рослини використовують вуглекислий газ, що знаходиться в повітрі в процесі фотосинтезу для створення органічних речовин і виділяють кисень)

Чому без повітря організми проживуть і 5 хвилин? (Повітря не можна запасти про запас)

Яку ще роль виконує атмосфера землі? (Атмосфера захищає поверхню Землі від перегріву і переохолодження; завдяки озоновому шару, захищає від згубних ультрафіолетових променів).

Які властивості повітря ви вже знаєте? (Без смаку, без кольору, без запаху)

Запропонуйте, як можна перевірити, що повітря - існує, це не пусте місце? Можливо, його все ж відчути, помацати, побачити? Розгляньте предмети, представлені у мене на столі (віяло, ємність з водою і порожній стакан, порожній пакет). Припустімо, як їх можна використовувати при доказі.

Досвід 1.

Помахати перед обличчям віялом (зошитом). Що відчули? (Дотик)

Перевірте дотик, рух повітря за допомогою підручних засобів, які є на парті у кожного? (Помахати зошитом) - відчули

- При русі, повітря - помітний.

Досвід 2.

Перевернутий догори дном склянку опустити в ємність з водою.

Чому вода не потрапляє в стакан? (Там знаходиться повітря - повітряний дзвін)

Трохи нахилю стакан. Що сталося? (Повітря у вигляді бульбашок вийшов зі склянки, піднявся над поверхнею води)

Досвід 3.

Спіймати в порожній поліетиленовий пакет повітря.

Отже, висновок: повітря - це газ, він оточує нас ... всюди. Повітря не має постійної форми і прагнути заповнити весь доступний йому обсяг.

Згадайте перший досвід з віялом. Що таке вітер? (Вітер - це переміщення повітря)

Подумайте, як людина може змусити вітер допомагати собі?

(Вітер надуває вітрила - вже 2-3 тисячі років тому єгиптяни плавали по Середземному морю на цілком скоєних вітрильних судах, вітряні млини, Вітряні двигуни електростанцій - найчистіший спосіб отримання електроенергії)

- таблиця

Відкрийте підручникна стр. 89. Ілюстрації показують використання сили вітру людиною.

Хто пам'ятає: як виникає вітер? (Вітер переміщається з менш теплих областей в тепліші.

Згадайте свої спостереження як ви коли-небудь сиділи біля вогнища. Що робить тепле повітря від багаття з легкими частинками попелу? (Піднімає їх вгору)

Отже, тепле повітря піднімається, переміщується з менш нагрітого ділянки до більш нагрітого.

Згадайте, де у нас в приміщеннях встановлюють батареї і кватирки, чому? (Внизу, щоб тепле повітря рівномірно розподілявся по всьому об'єму приміщення)

Ми поговорили про поведінку теплого і холодного повітря. А з яким властивістю повітря це пов'язано, що відбувається з повітрям при нагріванні і охолодженні?

(При нагріванні - розширюється, при охолодженні - стискається)

Досвід 2.

Поспостерігайте ще один досвід, який підтверджує цю властивість. Віка провела і зафіксувала його будинку через обмеженість часу на уроці.

На пластикову пляшку, всередині якої знаходиться повітря, одягаємо кульку. Спочатку ми занурювали конструкцію в таз з гарячою водою. Через деякий час, причому досить тривалий, кулька почав надуватися. Це означає, що повітря не став поміщатися в пляшці, він розширився при нагріванні і почав надувати кульку. Потім ми опустили нашу конструкцію в таз з холодною водою. Поступово кульку почав здуватися - йому стало вистачати місця в пляшці. Значить при охолодженні повітря стискається.

висновок: При нагріванні повітря розширюється і стає легше, піднімається вгору. При охолодженні - стискається, стає важче і опускається вниз. - таблиця

Хто здогадається, як ще люди навчилися використовувати властивість теплого повітря підніматися вгору? (повітряні кулі) - таблиця

Згадайте, яка сила виштовхує колоду з води? Подумайте, чому повітряні кульки, наповнені воднем відлітають в небо. яка сила змушує більш легкі, ніж повітря предмети, підніматися вгору?

(Що виштовхує сила) -таблиця

Початком ери повітроплавання можна вважати 1783 рік, коли брати Монгольф'є піднялися в небо на повітряній кулі, заповненому гарячим повітрям. Однак головний недолік повітряної кулі - його слабка керованість. В кінці ХIX століття винахідники сконструювали літальні апарати, які могли пересуватися за допомогою повітряного гвинта, що приводиться в дію двигуном. Це були дирижаблі, заповнені воднем. Вони мали величезні розміри. Так, наприклад, дирижабль, побудований німецьким винахідником фон Цепеліном мав в довжину 128 м, а в ширину - майже 12 м. Але майбутнє було за іншим видом літальних апаратів

Досвід 3.

Кинути аркушик паперу в воду.

Чому лист не залишився висіти в повітрі, але лежить на поверхні води?

(Повітря - менше щільне речовина, мала щільність) -таблиця

Чи можна спертися на воду? При яких умовах? Припустімо, чи можна спертися на повітря, за яких умов?

(Збільшити площу опори, зменшити вагу, розвинути велику швидкість)

Зате і опір руху в повітрі виявляється мінімальним, так що швидкість пересування в повітрі стає менш обмежена.

Як, по-вашому, людина навчилася використовувати низьку щільність повітря? (Літаки, вертольоти, ракети - переміщення на значні відстані з великою швидкістю)

Поява авіації стало можливим тоді, коли потужність двигунів і в той же час легкість матеріалів для конструювання досягли певного рівня. Перший літак з двигуном братів Райт злетів у небо в 1903 році. Люди навчилися використовувати саме повітряний простір.

Розгляньте ілюстрації на стор. 90: Як називаються ці літальні апарати?

використовуйте свій життєвий досвід, Припустімо. Як моя кофточка може бути пов'язана з темою уроку?

(повітря погано проводить тепло низька теплопровідність) -таблиця

Яке твердження, по-вашому, правильне: одяг гріє тіло, або одяг нагрівається від тіла?

Завдяки низькій щільності повітря погано проводить тепло. Коли холодно, звірі піднімають шерсть, птиці - пір'я, а людина одягає в'язану кофтину. Вовняні речі, пуховики, шуби створюють між тілом і зовнішнім середовищем товсту повітряний прошарок. яка не дає тілу втрачати тепло. Таблиця - вовняні речі.

Де ще людина використовує низьку теплопровідність повітря? (Встати біля вікна)

(Подвійні віконні рами в будинках, що знаходиться між ними повітря дозволяє зберегти тепло в будинках) - таблиця

Підручник пропонує нам познайомитися з ще одним властивістю повітря і

провести для цього такий досвід:

Досвід 4.(Проводить дитина біля дошки)

Візьмемо пластиковий шприц без голки, поставимо поршень в середнє положення. Затиснувши пальцем отвір для голки, спробуємо стиснути і розтягнути повітря. Зробіть висновок.

(Висновок: Приклавши зусилля, повітря можна стиснути і розтягнути, але він прагне зберегти первинний об'єм.)

Така властивість називається - пружність -таблиця.

Де можна використовувати пружність накачаного повітря?

(Надувні матраци, автомобільні шини, м'ячі) - таблиця

Отже, подивіться яка зведена таблиця використання властивостей повітря у нас вийшла.

До цієї таблиці я хочу додати, що люди навчилися використовувати не тільки властивості повітря, але і гази, що входять до його складу.

- Подивіться на діаграмі які ще гази, крім названих сьогодні кисню і вуглекислого газу входять до складу повітря.

Робота в групах.

Підручник нам не пропонує способів використання газів, що входять до складу повітря. Спробуйте це зробити самостійно. Відкрийте зошити на стор. 35. Розверніться, об'єднаєтеся в групи по четвіркам. Обговоріть ваші припущення. Просігнальте про готовність.

Доповнимо таблицю. Як людина використовує гази, що входять до складу повітря?

Азот - азотні добрива

Кисень - використовують для зварювання

Вуглекислий газ додають в воду і отримують газовану воду

Воднем наповнюють повітряні кульки

Зробимо висновки: що вивчив і використовує людина щодо повітря?

(Силу вітру, властивості і склад повітря)

5. Первинне закріплення у зовнішній промови. Включення в систему знань.

(2 хвилини)

Щоб перевірити як ви засвоїли матеріал, пропоную відповісти на мої запитання, зігравши в гру «Що б було на Землі, якби повітря ... не був пружним?

Якби повітря не переміщався, не було б вітру?

Якби повітрі не було вуглекислого газу?

Якби повітря було більш щільним, ніж є?

Якби в повітрі не було кисень?

Яка властивість повітря найважливіше для м'яча? Ковдри? Повітряної кулі? Літака? Парашута?

Який газ, що входить до складу повітря, підтримує горіння в печі і температуру нашого тіла? (Кисень, при спалюванні утворюється енергія і тепло, підтримують температуру тіла і печі)

Робота в зошиті(При наявності часу)

Пропоную поміркувати, висловити свою точку зору:

Назвіть предмети, яким щільність повітря допомагає (чим більше, тим краще) -

парашут, літак, надувний матрац, м'яч, повітряні кулі

Назвіть предмети, яким щільність повітря заважає (чим вона менша, тим краще) - парусник, светр, літак, ракета

6. Самостійна робота з перевіркою за еталоном. (3 хвилини)

Робота в зошиті.Стор. 34. № 2

Напишіть які властивості повітря використовують

Гвинтокрил

щільність

подвійне скління

низька теплопровідність

рослина

наявність в повітрі вуглекислого газу

щільність

Надувний матрац

пружність

наявність в повітрі кисню

Перевірте свою роботу за зразком.

У кого вийшло без помилок?

У кого були труднощі, які ваші подальші дії? (Уважно прочитати, розібратися з матеріалом підручника будинку)

7. Рефлексія навчальної діяльності.(3 хвилини)

Урок добігає кінця. Давайте підіб'ємо підсумки.

Яка була мета сьогоднішнього уроку? (Дізнатися, як людина використовує повітря)

Чи досягли мети? Доведіть:

Що крім властивостей повітря навчилися використовувати люди? (Повітряний простір, силу вітру, складові частини повітря)

Які властивості повітря запам'ятали?

Хто задоволений уроком і собою на уроці?

У кого мої питання ще викликали труднощі? - уважно попрацювати вдома

Хто дуже задоволений і уроком і собою?

Дякую за урок. Дякуємо за увагу.

Або бліц-опитування:

Що таке повітря?

Які гази входять до складу повітря

Чи має повітря певну форму і об'єм

Як називається повітряна оболонка землі

Що використовували люди в давнину для подорожей на вітрильниках по морях

Що робить повітря при нагріванні

Чому не падають літаки. вертольоти

Яка властивість повітря використовується в надувних матрацах, м'ячах

Який газ використовують при виробництві газованої

Скільки людина може прожити без повітря

Повітря на землі багато, всім вистачить, про нього не варто піклуватися

Досвід 6. Повітря має вагу, масу.

Візьму 2 однакових кульки. Один з кульок - надутий повітрям, інший - ні. Обидва кульки прив'язані до кінців паличок. Покладу паличку з не надутим кулькою на край столу так, щоб він знаходився в рівновазі. Позначено місце перетину зі столом. Точно так же покладу паличку з надутим кулькою. Що сталося? (Надута кулька з повітрям переважив)

- Отже? ... (повітря має вагу, масу)

- Якщо повітря має вагу, значить він тисне на Землю.

- Вітер дме з області високого тиску в область низького тиску (якщо на тебе тиснуть, хочеться втекти, піти в область менш сильного тиску). Область високого тиску зазвичай спостерігається в області з холодними повітряними масами, а низька - з теплими.

Урок навколишнього світу. 4 клас. 26.11.2014

Учитель: Макарова О.В. МОАУ ЗОШ №16.

Тема: Як людина використовує властивості повітря.

Тип уроку: Відкриття нового знання.

Цілі і завдання :

освітні:

Сформувати поняття про повітрі: його склад і властивості;

Розглянути приклади використання людино повітря.

. метапредметние:

Розвивати уміння спостерігати, проводити досліди, спостерігати за ходом і результатами досвіду; висновки й умовиводи;

- розвивати інтерес до предмету;

Створювати умови для висловлювання аргументованої думки;

Розвивати розумові операції: синтез, аналіз, узагальнення;

узагальнювати отриману інформацію у вигляді кластера;

Виховувати комунікативні вміння, культуру веління.

особистісні:

Формувати навички співпраці через організацію роботи в парах, в групах;

Виховувати позитивне ставлення до навчальної діяльності, віру в свої сили.

- виховувати потребу вдосконалювати свою усну і письмову мову

Ведучий вид діяльності: продуктивний

Методи роботи: діяльнісний метод, частково - пошукові, словесні, наочні, практичні (досліди)

Форми роботи: фронтальна, групова (діти розсаджені по групах), самостійна.

Функція вчителя: організатор співробітництва, консультант керуючий дослідно-пошукової роботою.

Педагогічні технології:

Діяльнісний метд навчання;

Пояснювально - ілюстративного навчання;

Педагогіка співробітництва (навчальний діалог, навчальна дискусія);

ІКТ - технологія (презентація).

Матеріал до заняття: Підручник «Навколишній світ. Людина і природа. 4 клас. » А.А.Вахрушев

Оьорудованіе:

1. Презентація до уроку

2. Віяло, банку і стакан з водою, шприц, порожній пакет, кульки.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Мотивація до навчальної діяльності. (5 хвилини)

Перевірка домашнього завдання.

Ми раді всім гостям. Ви зможете подивитися урок навколишнього світу.

Чим активніше і організованіше ми будемо працювати, тим більше цікавих речей я вам зможу показати і розповісти. Хочете дізнатися більше? Тоді працюємо!

Що існує мільйони років, є основою життя на землі, використовується людиною і до сих пір не закінчилося? (Вода)

Згадаймо властивості води і як людина їх використовує. (Фронтально):

Як називається водна оболонка землі?

Яку роль відіграє вода в житті живих організмів?

Назвіть основні властивості води.

Сформулюйте закон сполучених посудин. Де його навчився використовувати людина?

Чому гайка, опущена в воду, менше розтягує гумку, ніж гайка підвішена в повітрі?

Де людина використовує виштовхує властивість води?

Яка властивість води використовується при пранні?

Що станеться з консервною банкою, якщо її розігрівати, не розкривши?

Яка властивість води використовується в паровому двигуні?

Назвіть три стану води. Наведіть приклади їх в природі.

Індивідуально на картках:

З'єднайте за допомогою стрілок властивості води і способи їх використання.

Плинність Паровий двигун

Володіє виштовхує силою Підсолоджування їжі

Властивість сполучених посудин Водяне колесо, турбіна електростанції

Розширюється при нагріванні Винахід кораблів

розчинник Водопровід

2. Актуалізація знань, фіксація труднощі, постановка цілей уроку.

Побудова проекту виходу зі скрути (3 хвилини)

Що ще існує мільйони років, використовується людиною і до сих пір не закінчилося? (Повітря)

Спробуйте з мого питання і попередньої теми сформулювати тему сьогоднішнього уроку.

Тема: Як людина використовує повітря і властивості повітря.

Власне сьогоднішня тема - основне питання, на який ми маємо відповісти. Чи можете відразу дати повний розгорнуту відповідь?

Які будуть цілі уроку?

Мета уроку: 1) Дізнатися (повторити), що таке повітря, його використання.

2) Дізнатися (повторити) властивості повітря і їх застосування людиною.

який запропонуйтеплан роботи над темою?

1) Згадуємо те, що знаємо

2) Досліди, спостереження - зведена таблиця

3) Висновки

3. Реалізація проекту виходу зі скрути (7 хвилин)

- Згадуємо те, що знаємо:

Як називається повітряна оболонка Землі? (Атмосфера)

Що таке повітря? (Суміш газів)

Була б можлива життя на Землі без цієї повітряної оболонки? Чому?

Як використовують повітря тварини і рослини? (Всі живі організми дихають, використовуючи кисень повітря)

Як харчуються рослини? (Рослини використовують вуглекислий газ, що знаходиться в повітрі в процесі фотосинтезу для створення органічних речовин і виділяють кисень)

Чому без повітря організми проживуть і 5 хвилин? (Повітря не можна запасти про запас)

Яку ще роль виконує атмосфера землі? (Атмосфера захищає поверхню Землі від перегріву і переохолодження; завдяки озоновому шару, захищає від згубних ультрафіолетових променів).

Які властивості повітря ви вже знаєте? (Без смаку, без кольору, без запаху)

Запропонуйте, як можна перевірити, що повітря - існує, це не пусте місце? Можливо, його все ж відчути, помацати, побачити? Розгляньте предмети, представлені у мене на столі (віяло, ємність з водою і порожній стакан, порожній пакет). Припустімо, як їх можна використовувати при доказі.

Досвід 1.

Помахати перед обличчям віялом (зошитом). Що відчули? (Дотик)

Перевірте дотик, рух повітря за допомогою підручних засобів, які є на парті у кожного? (Помахати зошитом)- відчули

- При русі, повітря - помітний.

Досвід 2.

Перевернутий догори дном склянку опустити в ємність з водою.

Чому вода не потрапляє в стакан? (Там знаходиться повітря - повітряний дзвін)

Трохи нахилю стакан. Що сталося? (Повітря у вигляді бульбашок вийшов зі склянки, піднявся над поверхнею води)

Досвід 3.

Спіймати в порожній поліетиленовий пакет повітря.

Отже, висновок: повітря - це газ, він оточує нас ... всюди. Повітря не має постійної форми і прагнути заповнити весь доступний йому обсяг.

Згадайте перший досвід з віялом. Що таке вітер? (Вітер - це переміщення повітря)

Подумайте, як людина може змусити вітер допомагати собі?

(Вітер надуває вітрила - вже 2-3 тисячі років тому єгиптяни плавали по Середземному морю на цілком скоєних вітрильних судах, вітряки, вітряні двигуни електростанцій - найчистіший спосіб отримання електроенергії)

- таблиця

Відкрийтепідручник настр. 89. Ілюстрації показують використання сили вітру людиною.

Хто пам'ятає: як виникає вітер? (Вітер переміщається з менш теплих областей в тепліші.

Згадайтесвої спостереження як ви коли-небудь сиділи біля вогнища. Що робить тепле повітря від багаття з легкими частинками попелу? (Піднімає їх вгору)

Отже, тепле повітря піднімається, переміщується з менш нагрітого ділянки до більш нагрітого.

Згадайте, де у нас в приміщеннях встановлюють батареї і кватирки, чому? (Внизу, щоб тепле повітря рівномірно розподілявся по всьому об'єму приміщення)

Ми поговорили про поведінку теплого і холодного повітря. А з яким властивістю повітря це пов'язано, що відбувається з повітрям при нагріванні і охолодженні?

(При нагріванні - розширюється, при охолодженні - стискається)

Досвід 2.

Поспостерігайте ще один досвід, який підтверджує цю властивість. Віка провела і зафіксувала його будинку через обмеженість часу на уроці.

На пластикову пляшку, всередині якої знаходиться повітря, одягаємо кульку. Спочатку ми занурювали конструкцію в таз з гарячою водою. Через деякий час, причому досить тривалий, кулька почав надуватися. Це означає, що повітря не став поміщатися в пляшці, він розширився при нагріванні і почав надувати кульку. Потім ми опустили нашу конструкцію в таз з холодною водою. Поступово кульку почав здуватися - йому стало вистачати місця в пляшці. Значить при охолодженні повітря стискається.

висновок:При нагріванні повітря розширюється і стає легше, піднімається вгору. При охолодженні - стискається, стає важче і опускається вниз.- таблиця

Хто здогадається, як ще люди навчилися використовувати властивість теплого повітря підніматися вгору? (повітряні кулі)- таблиця

Згадайте, яка сила виштовхує колоду з води? Подумайте, чому повітряні кульки, наповнені воднем відлітають в небо. яка сила змушує більш легкі, ніж повітря предмети, підніматися вгору?

(Що виштовхує сила) - таблиця

Початком ери повітроплавання можна вважати 1783 рік, коли брати Монгольф'є піднялися в небо на повітряній кулі, заповненому гарячим повітрям. Однак головний недолік повітряної кулі - його слабка керованість. В кінці ХIX століття винахідники сконструювали літальні апарати, які могли пересуватися за допомогою повітряного гвинта, що приводиться в дію двигуном. Це були дирижаблі, заповнені воднем. Вони мали величезні розміри. Так, наприклад, дирижабль, побудований німецьким винахідником фон Цепеліном мав в довжину 128 м, а в ширину - майже 12 м. Але майбутнє було за іншим видом літальних апаратів

Досвід 3.

Кинути аркушик паперу в воду.

Чому лист не залишився висіти в повітрі, але лежить на поверхні води?

(Повітря - менше щільне речовина,мала щільність) - таблиця

Чи можна спертися на воду? При яких умовах? Припустімо, чи можна спертися на повітря, за яких умов?

(Збільшити площу опори, зменшити вагу, розвинути велику швидкість)

Зате і опір руху в повітрі виявляється мінімальним, так що швидкість пересування в повітрі стає менш обмежена.

Як, по-вашому, людина навчилася використовувати низьку щільність повітря? (Літаки, вертольоти, ракети - переміщення на значні відстані з великою швидкістю)

Поява авіації стало можливим тоді, коли потужність двигунів і в той же час легкість матеріалів для конструювання досягли певного рівня. Перший літак з двигуном братів Райт злетів у небо в 1903 році. Люди навчилися використовувати саме повітряний простір.

Розгляньте ілюстрації на стор. 90: Як називаються ці літальні апарати?

використовуйте свійжиттєвий досвід , Припустімо. Як моя кофточка може бути пов'язана з темою уроку?

( повітря погано проводить тепло низька теплопровідність) - таблиця

Яке твердження, по-вашому, правильне: одяг гріє тіло, або одяг нагрівається від тіла?

Завдяки низькій щільності повітря погано проводить тепло. Коли холодно, звірі піднімають шерсть, птиці - пір'я, а людина одягає в'язану кофтину. Вовняні речі, пуховики, шуби створюють між тілом і зовнішнім середовищем товсту повітряний прошарок. яка не дає тілу втрачати тепло.Таблиця - вовняні речі.

Де ще людина використовує низьку теплопровідність повітря? (Встати біля вікна)

(Подвійні віконні рами в будинках, що знаходиться між ними повітря дозволяє зберегти тепло в будинках)- таблиця

Підручник пропонує нам познайомитися з ще одним властивістю повітря і

провести для цього такий досвід:

Досвід 4. (Проводить дитина біля дошки)

Візьмемо пластиковий шприц без голки, поставимо поршень в середнє положення. Затиснувши пальцем отвір для голки, спробуємо стиснути і розтягнути повітря. Зробіть висновок.

(Висновок: Приклавши зусилля, повітря можна стиснути і розтягнути, але він прагне зберегти первинний об'єм.)

Така властивість називається -пружність - таблиця.

Де можна використовувати пружність накачаного повітря?

(Надувні матраци, автомобільні шини, м'ячі) - таблиця

Отже, подивіться яка зведена таблиця використання властивостей повітря у нас вийшла.

До цієї таблиці я хочу додати, що люди навчилися використовувати не тільки властивості повітря, але і гази, що входять до його складу.

- Подивіться на діаграмі які ще гази, крім названих сьогодні кисню і вуглекислого газу входять до складу повітря.

Робота в групах.

Підручник нам не пропонує способів використання газів, що входять до складу повітря. Спробуйте це зробити самостійно. Відкрийте зошити на стор. 35. Розверніться, об'єднаєтеся в групи по четвіркам. Обговоріть ваші припущення. Просігнальте про готовність.

Доповнимо таблицю. Як людина використовує гази, що входять до складу повітря?

Азот - азотні добрива

Кисень - використовують для зварювання

Вуглекислий газ додають в воду і отримують газовану воду

Воднем наповнюють повітряні кульки

Зробимо висновки: що вивчив і використовує людина щодо повітря?

(Силу вітру, властивості і склад повітря)

5. Первинне закріплення у зовнішній промови . Включення в систему знань.

(2 хвилини)

Щоб перевірити як ви засвоїли матеріал, пропоную відповісти на мої запитання, зігравши в гру «Що б було на Землі, якби повітря ... не був пружним?

Якби повітря не переміщався, не було б вітру?

Якби повітрі не було вуглекислого газу?

Якби повітря було більш щільним, ніж є?

Якби в повітрі не було кисень?

Яка властивість повітря найважливіше для м'яча? Ковдри? Повітряної кулі? Літака? Парашута?

Який газ, що входить до складу повітря, підтримує горіння в печі і температуру нашого тіла? (Кисень, при спалюванні утворюється енергія і тепло, підтримують температуру тіла і печі)

Робота в зошиті (При наявності часу)

Пропоную поміркувати, висловити свою точку зору:

Назвіть предмети, яким щільність повітря допомагає (чим більше, тим краще) -

парашут, літак, надувний матрац, м'яч, повітряні кулі

Назвіть предмети, яким щільність повітря заважає (чим вона менша, тим краще) - парусник, светр, літак, ракета

6. Самостійна робота з перевіркою за еталоном . (3 хвилини)

Робота в зошиті. Стор. 34. № 2

Напишіть які властивості повітря використовують

Гвинтокрил

щільність

подвійне скління

низька теплопровідність

рослина

наявність в повітрі вуглекислого газу

ракета

щільність

Надувний матрац

пружність

багаття

наявність в повітрі кисню

Перевірте свою роботу за зразком.

У кого вийшло без помилок?

У кого були труднощі, які ваші подальші дії? (Уважно прочитати, розібратися з матеріалом підручника будинку)

7. Рефлексія навчальної діяльності. (3 хвилини)

Урок добігає кінця. Давайте підіб'ємо підсумки.

Яка була мета сьогоднішнього уроку? (Дізнатися, як людина використовує повітря)

Чи досягли мети? Доведіть:

Що крім властивостей повітря навчилися використовувати люди? (Повітряний простір, силу вітру, складові частини повітря)

Які властивості повітря запам'ятали?

Хто задоволений уроком і собою на уроці?

У кого мої питання ще викликали труднощі? - уважно попрацювати вдома

Хто дуже задоволений і уроком і собою?

Дякую за урок. Дякуємо за увагу.

Або бліц-опитування:

Що таке повітря?

Які гази входять до складу повітря

Чи має повітря певну форму і об'єм

Як називається повітряна оболонка землі

Що використовували люди в давнину для подорожей на вітрильниках по морях

Що робить повітря при нагріванні

Чому не падають літаки. вертольоти

Яка властивість повітря використовується в надувних матрацах, м'ячах

Який газ використовують при виробництві газованої

Скільки людина може прожити без повітря

Повітря на землі багато, всім вистачить, про нього не варто піклуватися

Досвід 6. Повітря має вагу, масу.

Візьму 2 однакових кульки. Один з кульок - надутий повітрям, інший - ні. Обидва кульки прив'язані до кінців паличок. Покладу паличку з не надутим кулькою на край столу так, щоб він знаходився в рівновазі. Позначено місце перетину зі столом. Точно так же покладу паличку з надутим кулькою. Що сталося? (Надута кулька з повітрям переважив)

- Отже? ... (повітря має вагу, масу)

- Якщо повітря має вагу, значить він тисне на Землю.

- Вітер дме з області високого тиску в область низького тиску (якщо на тебе тиснуть, хочеться втекти, піти в область менш сильного тиску). Область високого тиску зазвичай спостерігається в області з холодними повітряними масами, а низька - з теплими.

особистісні:

усвідомлене

відношення

до навчання

Пізнавальні:

порівняння

синтез

структурує

вання знань

висування

гіпотез

Познават-е:

постановка

проблеми

висування

гіпотез

регулятивні:

цілепокладання

планування

знаково

символічне

моделювання

Пізнавальні:

структурованих

вання знань

висування

гіпотез

Пізнавальні:

структурованих

вання знань

регулятивні:

контроль

оцінка

корекція

вольова

саморегуляція

комуніка-

тивні:

висловлювати

свої думки

в партнерстві

регулятивні:

вольова

саморегуляція

самооцінка

Пізнавальні:

рефлексія

пізнавального

процесу

регулятивні:

вольова

саморегуляція

контроль,

самооцінка

Пізнавальні:

рефлексія

пізнавального

процесу

Тема: Нежива природа

Урок: Властивості повітря

Повторимо ті властивості повітря, про які ми дізналися на попередніх уроках: повітря прозоре, безбарвний, не має запаху, погано проводить тепло.

У жаркий день віконне скло прохолодне на дотик, а підвіконня і предмети стоять на ньому - теплі. Так відбувається тому, що скло - прозоре тіло, яке пропускає тепло, але саме не нагрівається. Повітря теж прозорий, тому добре пропускає сонячні промені.

Рис. 1. Шибка проводить сонячні промені ()

Проведемо нескладний досвід: перевернутий догори дном склянку опустимо в широкий посудину, наповнений водою. Ми відчуємо легке опір і побачимо, що вода не може заповнити склянку, бо повітря, що знаходиться в склянці, не «поступається" свого місця воді. Якщо злегка нахилити склянку, не виймаючи його з води, зі склянки вийде повітряний міхур, і частина води увійде в стакан, але навіть в такому положенні склянки вода не зможе заповнити його повністю.

Рис. 2. Бульбашки повітря виходять з нахиленого склянки, поступаючись місцем воді ()

Так відбувається тому, що повітря, як і будь-яке інше тіло, займає простір в навколишньому світі.

Використовуючи цю властивість повітря, людина навчилася працювати під водою без спеціального костюма. Для цього був створений водолазний дзвін: під дзвін-ковпак, виготовлений з прозорого матеріалу, стають люди і необхідне обладнання і дзвін опускається за допомогою підйомного крана під воду.

Повітря, що знаходиться під куполом, дозволяє людям дихати деякий час, достатній для того, щоб оглянути пошкодження корабля, опори моста або дно водосховища.

Для доказу наступного властивості повітря, необхідно щільно прикрити пальцем лівої руки отвір велосипедного насоса, а правою рукою натиснути на поршень.

Потім, не забираючи пальця від отвору, відпустити поршень. Палець, яким закритий отвір, відчуває, що повітря на нього дуже сильно тисне. Але поршень з працею, але зрушиться. Це означає, що повітря можна стиснути. Повітря має пружністю, тому що коли ми відпускаємо поршень, він сам зайняв свою попередню позицію.

Пружними називають тіла, які після припинення стиснення приймають первісну форму. Наприклад, якщо стиснути пружину, а потім відпустити, вона прийме свою первісну форму.

Стиснене повітря теж пружний, він прагне розширитися і зайняти колишнє місце.

Для того, щоб довести, що повітря має масу, потрібно зробити саморобні ваги. Прикріпимо здуті повітряні кульки до кінців палички з допомогою скотча. Покладемо довгу паличку на середину короткої, так щоб кінці врівноважували один одного. З'єднаємо їх ниткою. Прикріпимо скотчем коротку паличку до двох банкам. Надуємо одну кульку і знову прикріпимо його до палички тим же шматочком скотчу. Встановимо на колишнє місце.

Ми побачимо, як паличка нахиляється в сторону надутого кульки, тому що повітря, що наповнив кульку, робить його важче. З цього досвіду можна зробити висновок, що повітря має масу і його можна зважити.

Якщо повітря має масу, значить, він повинен чинити тиск на Землю і все, що на ній знаходиться. Так і є, вчені підрахували, що повітря атмосфери Землі надає на людину тиск в 15 тонн (як три вантажівки), але людина не відчуває цього, тому що в людському організмі міститься достатня кількість повітря, який чинить тиск такої ж сили. Тиск всередині і зовні врівноважується, тому людина нічого не відчуває.

З'ясуємо, що відбувається з повітрям при нагріванні і охолодженні. Для цього проведемо досвід: нагріємо колбу з вставленої в неї скляною трубкою теплом своїх рук і побачимо, що з трубки в воду виходять бульбашки повітря. Це відбувається тому, що повітря в колбі при нагріванні розширюється. Якщо накрити колбу змоченою в холодній воді серветкою, ми побачимо, що вода зі склянки по трубці піднімається вгору, тому що при охолодженні повітря стискається.

Рис. 7. Властивості повітря при нагріванні і охолодженні ()

Щоб дізнатися більше про властивості повітря, проведемо ще один досвід: дві колби закріпимо на трубці штатива. Вони врівноважені.

Рис. 8. Досвід за визначенням руху повітря

Але, якщо одну колбу нагріти, вона підніметься вище іншої, тому що гаряче повітря легше холодного і піднімається вгору. Якщо над колбою з гарячим повітрям закріпити смужки тонкої легкої паперу, буде видно, як вони тремтять і піднімаються вгору, показуючи рух нагрітого повітря.

Рис. 9. Тепле повітря піднімається вгору

Знання цієї властивості повітря людина використовувала при створенні літального апарату - повітряної кулі. Велика сфера, наповнена підігрітим повітрям, піднімається високо в небо і здатна витримувати вагу декількох чоловік.

Ми рідко над цим замислюємося, але використовуємо властивості повітря кожен день: пальто, шапка або рукавички не гріють самі по собі - повітря в волокнах тканини погано проводить тепло, тому, чим пухнасті волокна, тим більше в них повітря, а значить і тепліше річ, виготовлені з такої тканини.

Стисливість і пружність повітря використовують в надувних виробах (надувні матраци, м'ячі) і шинах різних механізмів (автомобілі, велосипеди).

Рис. 14. Велосипедне колесо ()

Стисле повітря може зупинити на повному ходу навіть залізничний склад. Повітряні гальма встановлені в автобусах, тролейбусах, складах метро. Повітря забезпечує звучання духових, ударних, клавишно-духових інструментів. Коли барабанщик вдаряє паличками по туго натягнутій шкірі барабана, вона коливається, а повітря всередині барабана виробляє звук. У лікарнях встановлені апарати вентиляції легенів: якщо людина не може самостійно дихати, його підключають до такого апарату, який через спеціальну трубку подає в легені збагачене киснем стиснене повітря. Стиснене повітря використовують скрізь: в книгодрукуванні, будівництві, ремонті та ін.

gastroguru 2017